Ansible daje ogromne możliwości pobierania informacji ze zdalnych maszyn, jedną z opcji jest wykorzystanie modułu Setup. Pobiera on wszystkie możliwe dostępne informacje o zdalnej maszynie, dzięki czemu bez rusza się z za biurka widzimy obraz zdalnej maszyny.
Moduł Setup w Ansible Nieco Teorii…
Modułu Setup można użyć w prosty sposób jako polecenie ad-hoc o których wspominałem już w jednym z poprzednich wpisów.
Moduł posiada 4 dostępne parametry:
- fact_path – parametr wskazuje ścieżkę do której zostanie zapisany plik z odczytanymi informacjami o zdalnej maszynie, domyślną wartością jest: „/etc/ansible/facts.d”
- filter – pozwala na pobranie jedynie konkretnych parametrów ze zdalnej maszyny, domyślnie setup pobiera wszystkie możliwe informacje,
- gather_subset – pozwala na pobraniem informacji z określonych grup, są to: all, min, hardware, network, virtual, ohai, and facter. Domyślnie ten parametr ma wartość all. Jeżeli przed grupą dodany zostanie znak ! wtedy ta grupa zostanie pominięta przy pobieraniu danych z grup,
- gather_timeout – ustawia czas przez który moduł setup ma zbierać informacje. Domyślnie jest to 10 sekund
Praktyczne Przykłady
Przedstawię kilka przykładowych użyć modułu setup, które mogą przydać się w codziennej pracy.
Poniższe polecenie ad-hoc zapisze do pliku „test” dane pobrane ze wszystkich maszyn, które zostały dodane do pliku /etc/ansible/hosts w grupie servers. Dane dopisywane są do pliku „test” w formie ułatwiającej czytanie.
1 |
ansible all -m setup >> /tmp/facts/test |
Nieco innym podejściem jest poniższe poleceni, które utworzy w katalogu facts pliki, które będą opisane nazwami maszyn, które znajdują się /etc/ansible/hosts w grupie servers(w tym przypadku). Jednak to podejście jest słabe, ponieważ dane zapisane są w jednym długim wierszu.
1 |
ansible all -m setup --tree /tmp/facts |
Setup umożliwia przy pomocy parametru filter pobranie konkretnego pasującego do wzorca fragmentu informacji na zdalnym systemie. Poniżej polecenie pobierze informacje o zasobach pamięci ram poprzez dopasowanie ansible_*_mb, symbol „*” wstawia w to miejsce dowolną wartość.
1 |
ansible all -m setup -a 'filter=ansible_*_mb' |
Jeżeli chcesz pobrać jedną lub kilka grup o których powyżej wspomniałem konieczne jest wykorzystanie parametru gather_subset.
1 |
ansible all -m setup -a 'gather_subset=hardware,network' |
Możesz również wykluczyć konkretną grupę poprzez zastosowanie znaku !. W ten sposób pojawią się tylko informacje o sprzęcie ze zdalnych systemów.
1 |
ansible all -m setup -a 'gather_subset=!network,hardware' |
Podsumowanie
Kolejne polecenia wpisywane wprost z konsoli, pozwalają na szybkie pozyskanie informacji ze zdalnych maszyn, szybciej niż gdyby trzeba było logować się bezpośrednio na zdalnej maszynie. To tyle w tym wpisie, zapraszam na kolejny, w którym przedstawię moduł yum.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).