Kolejnym modułem, który pomaga w zarządzaniu rozległą infrastrukturą IT jest yum. Jego zadaniem jest pomoc w instalacji oraz wszelkich aktualizacjach pakietów dostępnych w systemie.
Moduł Yum w Ansible Nieco Teorii…
Moduł yum jest rozbudowanym narzędziem do zarządzania pakietami oprogramowania. Posiada on 26 właściwości, które można wykorzystać przy codziennej pracy z systemem. W tym wpisie przedstawię kilka z nich, które są najczęściej używane w codziennej pracy.
- allow_downgrade – domyślnie parametr ten posiada wartość „no”, jednak jest również możliwość jego użycia poprzez wartość „yes”. Pozwala on wtedy na zmianę wersji konkretnego pakietu na starszą,
- autoremove – domyślnie parametr posiada wartość „no”, jednak przy wartości „yes” pozwala na usunięcie pakietu wraz z jego zależnościami o ile nie są potrzebne dla innego pakietu,
- download_dir – pozwala na wskazanie konkretnego katalogu w którym zostaną zapisane pobrane pakiety .rpm, jednak konieczne jest współdziałanie z download_only.
- download_only – domyślnie wartością jest „no”, jednak przy użyciu wartości „yes” pozwala na pobranie pakietu bez jego instalacji,
- state – posiada aż pięć stanów: absent, removed, installed, present, latest. Dwa pierwsze pozwalają usunąć pakiet, kolejne dwa instalują wskazany pakiet natomiast ostatni wskazuje, że pakiet będzie zainstalowany w najnowszej wersji (jeżeli zachodzi potrzeba będzie on aktualizowany),
- update_cache – domyślnie nie pobiera informacji o dostępnych aktualizacjach pakietów „no”, które znajdują się w systemie. Jednak przy użyciu wartości „yes” za każdym razem taka informacja będzie pobrana z internetu,
Praktyczne Przykłady
Poniższy fragment playbook’a pozwala na obniżenie wersji pakietu wget (wykorzystywanego do pobierania min. pakietów rpm). Na początek zainstalowałem przy pomocy poniższego polecenia pakiet wget w wyższej wersji – wget-1.19.5-8.el8_1.1.x86_64 .
1 |
yum install -y wget |
Następnie w scenariuszu został on obniżony do wersji wget-1.19.5-7.el8_0.1.x86_64. State: present oznacza zainstalowanie tego pakietu wraz ze zgodą na obniżenie wersji (allow_downgrade: true).
1 2 3 4 5 6 7 |
tasks: - name: Downgrade wget yum: name: - wget-1.19.5-7.el8_0.1.x86_64 state: present allow_downgrade: true |
Pierwszy wiersz przedstawia wersję pierwotnie zainstalowaną, natomiast drugi już po wykonaniu scenariusza i jej obniżeniu.
Kolejną możliwością jest usunięcie starego i niepotrzebnego oprogramowania z systemu przy pomocy autoremove, wskazując jego nazwę.
1 2 3 4 5 6 |
tasks: - name: Autoremove wget yum: name: wget state: absent autoremove: true |
Możliwe jest również usunięcie wszystkich starych oraz nieużywanych pakietów i zależności z usuniętych pakietów.
1 2 3 4 |
tasks: - name: Autoremove unused packages yum: autoremove: true |
Możliwe jest również pobranie pakiety .rpm do konkretnego katalogu bez jego instalowania. Poniżej taki właśnie przykład pobrania pakietu wget w najnowszej wersji do katalogu /temp.
1 2 3 4 5 6 7 |
tasks: - name: Download only the wget package yum: name: wget state: latest download_dir: /temp download_only: yes |
Możliwe jest również globalne (na wszystkich maszynach) zainstalowanie konkretnego pakietu. Ponownie wykorzystam do instalacji pakiet wget w najnowszej wersji, przy okazji warto również zaktualizować cache z informacjami o bieżącym stanie systemu.
1 2 3 4 5 6 |
tasks: - name: Install wget latest yum: name: wget state: latest update_cache: yes |
Pakiet nie był zainstalowany, po wykonaniu powyższej listy poleceń został ponownie zainstalowany w najnowszej dostępnej wersji.
Podobną listą poleceń możliwe jest zaktualizowanie wszystkich pakietów dostępnych w systemie do najnowszej wersji. Tutaj oczywiście należy uważać, aby przypadkiem nie zaktualizować czegoś do wyżej wersji, jeżeli do działania potrzebna jest konkretna wersja. Przy pomocy exclude możesz również wykluczyć pakiety, które nie będą aktualizowane.
1 2 3 4 5 6 |
tasks: - name: Update all packages to latest exclude kernel yum: name: '*' state: latest exclude: kernel* |
Podsumowanie
Instalacja paczek oprogramowania odbywa się zupełnie tak samo jak przy ręcznym wywołaniu polecenia yum w konsoli, ale w sposób automatyczny w jednym czasie na wielu zdalnych systemach. To tyle w tym wpisie zapraszam na kolejny, w którym pokażę moduł apt.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).