Kurs PostgreSQL 11 – UNION(ALL) cz.24

Print Friendly, PDF & Email

W tym wpisie chciałbym przedstawić operator UNION(ALL). Operator ten pomaga w spięciu w jedno zapytanie min. dwóch klauzul SELECT. Haczykiem jest to, aby zapytania miało tyle samo tabel oraz dane te muszą być tych samych typów.

PostgreSQL Union(ALL) Nieco Teorii…

Schemat użycia UNION(ALL) jest prosty.

Tak jak wspomniałem UNION(ALL) łączy min. dwa różne zapytania SELECT i pokazuje jeden wynik.

UNION od UNION ALL różni się tym, że ten pierwszy pokazuje wyniki bez powtórzeń, natomiast ten drugi pokaże również powtórzenia wyników. Oczywiście można zastosować ORDER BY, aby posortować dane.

Przykłady, Przykłady…

W tym przykładzie zobaczysz w jaki sposób wyświetlić wszystkich aktorów z tabeli actor.

W tabeli znajduje się 200 wpisów, więc zapytanie UNION powinno zwrócić również 200 wyników, ponieważ nie pojawią się tam powtórzenia.

Natomiast UNION ALL wyświetli 400 wierszy, ponieważ nie zostaną pominięte powtórzenia. Dane zostaną wyświetlone najpierw wszystkie z pierwszego zapytania po czym powtórnie dane z drugiego zapytania.

To tyle, zapraszam na kolejny wpis, w którym opowiem nieco o klauzuli INTERSECT.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT