11 zasad migracji aplikacji do chmury

Print Friendly, PDF & Email

Migracja aplikacji ze środowiska lokalnego do coraz popularniejszej chmury obliczeniowej wymaga przemyślenia oraz przygotowania listy kroków, które należy wykonać przed migracją.

1. Jak bardzo krytyczna jest to aplikacja?

Które procesy biznesowe obsługuje, jak wielu użytkowników na niej polega i jakie skutki przyniesie jej niedostępność? Zazwyczaj wyróżnia się tutaj Tier 1 (aplikacje krytyczne), Tier 2 (średnio ważne), Tier 3 (mniej ważne, w tym środowiska deweloperskie, QA, testowe). Aplikacje określone jako Tier 3 powinniśmy rozważać w pierwszej kolejności. Poza ścisłą definicją krytyczności należy uwzględnić także wrażliwość aplikacji na inne czynniki, takie jak: dostępność, wrażliwość na opóźnienia, ręczne wdrażanie i utrzymanie, brak okien serwisowych lub ich krótki czas, a także globalna dostępność.

2. Jaki jest stan dojrzałości danej aplikacji?

W ramach typowego środowiska IT mamy do czynienia zarówno z aplikacjami wdrożonymi produkcyjnie, jak i tymi w trakcie wdrożenia, w trakcie tworzenia oraz w czasie pierwszych testów. Najkorzystniejsze efekty uzyskamy przenosząc do chmury aplikacje znajdujące się w trakcie tworzenia i testowania, gdyż ewentualne zmiany pod kątem pracy w chmurze będzie można przeprowadzić najtaniej i najszybciej.

3. W jaki sposób aplikacja przetwarza dane?

Najkorzystniejszy jest model stateless, mniej korzystny będzie model stateful, zaś w najgorszym przypadku na danych tej aplikacji polegają też inne aplikacje.

4. Kto jest twórcą aplikacji i jak wygląda jej dokumentacja?

Najlepsze efekty przynosi oprogramowanie napisane na własne potrzeby, przez pracowników, którzy nadal w firmie pracują. Im większą ilością szczegółowej dokumentacji dysponujemy, tym łatwiejsze jest dostosowanie migrowanej aplikacji do środowiska chmurowego.

5. Ograniczenia aplikacji, które mogą utrudnić jej migrację?

Im mniej takich ograniczeń, tym lepiej. Migrację środowiska aplikacyjnego do chmury należy rozpoczynać od aplikacji, które takim ograniczeniom nie podlegają w ogóle.

6. Próba przewidzenia problemów z aplikacją?

Czy będzie to proste przeniesienie w takim stanie w jakim aplikacja jest wykorzystywana obecnie (np. migracja maszyn wirtualnych), czy też niezbędny będzie refaktoring lub modernizacja aplikacji.

7. Skomplikowanie stosu technologicznego utrzymującego aplikację?

Czy istnieją inne zależności w warstwie aplikacyjnej utrudniające uruchomienie aplikacji w środowisku chmury publicznej? Im mniej zależności i starszych technologii, tym lepiej.

8. Dodatkowe funkcjonalności udostępnianie przez aplikację, których przerwanie zagrozi biznesowi?

Możliwe to m.in. automatyczne przesyłanie powiadomień, monitoring, utrzymanie, generowanie raportów, wymiana danych z zewnętrznymi aplikacjami. Im mniej zależności, tym lepiej.

9. Jak działa baza danych tej aplikacji (oraz cały podsystem storage) i gdzie się znajduje?

Najlepiej, gdy są to kolokowane lub dedykowane serwery, które można łatwo przenieść do środowiska chmurowego. W przypadku składowania danych należy także wiedzieć, czy podsystem storage działa na poziomie plików czy bloków.

10. Jakie protokoły wykorzystuje aplikacja?

Czy mamy do czynienia ze stałym potokiem połączeń, czy używa Web services, czy używa wywołań RPC w którąkolwiek stronę, z jakich portów korzysta i w jaki sposób, czy używa rezerwowych usług i połączeń? Jak wygląda konfiguracja firewalla realizowana pod kątem tej aplikacji? Odpowiedzi na te pytania pozwalają ocenić stopień złożoności migracji.

11. Czy aplikacja lub jej bezpieczeństwo zależy od innego rozwiązania, które nie ma swojego odpowiednika w docelowej chmurze?

Często jest to aspekt warunkujący możliwość przeprowadzenia migracji aplikacji do środowiska chmury publicznej.

Powyższe pytania powinien postawić sobie każdy Administrator czy też zespół w dziale IT, który planuje migrację zasobów do chmury. Przetestowanie każdego etapu jest oczywiście bardzo, ale to bardzo wskazane, aby sam proces przebiegł sprawnie. Oczywiście zawsze może pójść coś nie tak, jednak przygotowanie planu migracji pomoże ograniczyć te problemy do akceptowalnego poziomu.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT