Kurs PostgreSQL 11 – Operator LIKE CZ.12

Print Friendly, PDF & Email

Operator LIKE możesz wykorzystać jeżeli szukasz czegoś w bazie, ale do końca nie znasz pełnej nazwy. LIKE jest na tyle rozbudowanym operatorem, że jesteś w stanie dopasować praktycznie każdy fragment informacji do wyszukania w bazie.

Składnia operatora LIKE

Składnia jest prosta filtrujesz kolumnę poprzez operator LIKE, dopasowując szablon słowa. W tym przypadku [T] [ _ jeden znak] [s] [% dowolna_ilość_znaków]. Czyli jednym z wyników może być słowo Test lub Testy.

Zastosowanie operatora LIKE – wieloznaczność

Załóżmy, że szukasz klienta, jednak nie pamiętasz dokładnego nazwiska. W tym przypadku pomoże operator LIKE. Wiesz, że pierwsze dwie litery nazwiska to Al.

Przy pomocy znaku % (wieloznaczności) wyświetlisz wszystkie dopasowania do szukanej frazy.

W wyniku zapytania otrzymasz wszystkie dopasowania pasujące do szablonu Al. Widzisz, że muszą zgadzaćsię tylko znaki szblonu, pozostałe wymagania są dowolne, jeżeli chodzi o iość znaków w wyniku czy ich kolejność.

Kolejnym przykładem jest użycie podwójnej wieloznaczności, przydaje się gdy znasz środek szukanej frazy, ale nie jej początek czy też koniec.

W wyniku zapytania otrzymasz znacznie więcej wyników w sumie 22. Zauważ, że szukana fraza znajduje się w różnych miejscach wyniku, raz na drugim oraz trzecim miejscu a innym razem na szóstym oraz siódmym miejscu.

Powyższe niedogodności jeżeli chodzi o występowanie szukanej frazy w wyniku możesz w prosty sposób naprawić, używając znaku „_”, który reprezentuje występowanie pojedyńczego znaku.

W wyniku zapytania otrzymasz już tylko cztery wyniki a to wszystko zamieniając tylko jeden znak w zapytaniu.

Ostatnim istotnym elementem operatora LIKE jest możliwość wykluczenia z wyników wyszkiwania, wszystkiego co umieściłeś po operatorze jako szukaną frazę.

W wyniku zapytania otrzymasz wszystkie nazwiska poza tymi, które rozpoczynają się od Ad.

W kolejnym wpisie zajmę się operatorem IS NULL.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT