Kurs PostgreSQL 11 – Atrybut nieokreślony NULL CZ.13

Print Friendly, PDF & Email

W relacyjnych systemach baz danych, elementy (wiersze) przechowywane w tabelach, mogą być opisywane przez atrybuty (kolumny) określone jak i nieokreślone, czyli poprostu zawierające wartości bądź nie.

Atrybut nieokreślony to taki, który nie ma wartości. “Wartość” taką, oznaczamy jako NULL. Zazwyczaj będzie to atrybut opcjonalny, nieobowiązkowy lub po prostu nie określony.

Testowanie atrybutu nieokreślonego NULL w PostgreSQL

W celu przetestowania atrybutu nieokreślonego NULL dodaj do obecnej bazy danych nową tabelę o nazwie contacts.

W pgAdmin4 musisz w zakładce Databases kliknąć prawym przyciskiem myszy na bazę danych (dvdrental) na koniec musisz wybrać Query Tool

Nowo otwarte okno pozwoli na wklejenie poniższego zapytanie, które utworzy nową tabelę na której przećwiczysz NULL.

Utworzenie pustej tabeli nie pozwoli na przeprowadzenie ćwiczenia, musi dodać przykładowe wpisy do tabeli, żyj poniższego zapytania.

Teraz możesz sprawdzić czy jesteś w stanie wyświetlić jeden z dwóch wierszy, który posiada atrybut NULL w przypadku kolumny phone.

Powyższe zapytanie nie zwróci żadnego wiersza, ponieważ NULL nie jest wartością w przypadku kolumny phone. Dlatego też musisz użyć innej formy zapytania, sprawdź poniższe.

Powyższe zapytanie wyświetli jeden wiersz, który w kolumnie phone posiada atrybut NULL.

Możesz również wyświetlić wiersz, który nie zawiera atrybutu NULL.

Teraz otrzymasz w wyniku zapytania wiersz, który posiada wartość w kolumnie phone.

W kolejnym wpisie zobaczysz jak działają aliasy tabel w zapytaniach.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT