W tym wpisie delikatny wstęp do praktycznego używania Bash w konsoli.

Czym jest konsola

Kilka razy spotkałem się z opinią, że praca w konsoli to prehistoria. Być może nie jest to najwygodniejsza praca, ale jednak w mojej opinii jeszcze można nazwać pracą, którą wykonywali pierwsi „szaleńcy” od komputerów.

Czym jest konsola? Jak widzisz poniżej zwykłe czarne, niepozorne okienko, które pozwala na wielkie rzeczy.

Pierwsze kroki z konsolą

Na początek musisz zrozumieć w jaki sposób „rozmawiać” z systemem przy pomocy polecenia echo.

Echo

Pierwszym poleceń, które umożliwia kontakt z systemem jest komenda echo. Pozwala ona na wypisanie tekstu w konsoli. W zatwierdzeniu tego polecenia poprzez Enter, otrzymasz tekst, który został wcześniej wpisany w tzw. uszach.

Używanie („”) jest wskazane gdy chcesz wypisać zwykły tekst bez znaków specjalnych takich jak np. (!), jeżeli użyjesz podejścia z powyższego polecenia otrzymasz błąd, ponieważ znaki specjalne nie zostaną właściwie zinterpretowane.

Pewnym obejściem tego problemu jest pozbycie się () i wtedy sam znak ! będzie mógł zostać wyświetlony, w przeciwnym razie, należy użyć (”).


Echo możesz również wykorzystać do wyświetlenia sekwencji poleceń. Poniżej dwa przykłady tego typu zachować. Pierwsze podejście to zaprezentowanie sekwencji 5 cyfr, które będą poprzedzone tabulatorami. Drugie podejście to pokolorowanie tekstu.

Możesz również pokolorować sobie tekst, który powłoka wyświetli w konsoli. Fragment polecenia \e[1;31m To jest czerwony tekst\e[0m.

  • 1;31 – ustawia zmienną część polecenia jako czcionka pogrubiona (1) oraz 31 jako kolor czerwony tekstu. Natomiast 0m na końcu polecenia powoduje restart poprzednich ustawień i powrót do białego zwykłego tekstu bez żadnych formatowań.

Jeżeli chcesz ustawić czerwone tło za tekstem zamiast koloru znaków, wystarczy, że zamienisz 31m na 41m i tym sposobem

Wszystkie dostępne kombinacje kolorów oraz formatowania dostępne są pod tym adresem w sekcji ECMA-48 Set Graphics Rendition.

Printf

Kolejnym poleceniem, które pozwala na wyświetlenie tekstu w konsoli jest prinft. Jest ono zapożyczone z języka programowania C i daje większe możliwości, jeżeli chodzi o formatowanie tekstu, który jest wyświetlany.

W tym wpisie pokaże że jest ono dostępne, w kolejnym przedstawię przykładowe użycie już w skrypcie. Na końcu znajduje się \n, pozwala na przejście do nowej linii po zakończeniu wykonywania polecenia.

W tym wpisie to tyle, zapraszam na kolejny, w którym zobaczysz pierwszy skrypt napisany w Bash’u.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Droga Administratora IT.