W tym wpisie delikatny wstęp do praktycznego używania Bash w konsoli.
Czym jest konsola Bash?
Kilka razy spotkałem się z opinią, że praca w konsoli to prehistoria. Być może nie jest to najwygodniejsza praca, ale jednak w mojej opinii jeszcze można nazwać pracą, którą wykonywali pierwsi „szaleńcy” od komputerów.
Czym jest konsola? Jak widzisz poniżej zwykłe czarne, niepozorne okienko, które pozwala na wielkie rzeczy.
Pierwsze kroki z konsolą
Na początek musisz zrozumieć w jaki sposób „rozmawiać” z systemem przy pomocy polecenia echo.
Echo
Pierwszym poleceń, które umożliwia kontakt z systemem jest komenda echo. Pozwala ona na wypisanie tekstu w konsoli. W zatwierdzeniu tego polecenia poprzez Enter, otrzymasz tekst, który został wcześniej wpisany w tzw. uszach.
Używanie („”) jest wskazane gdy chcesz wypisać zwykły tekst bez znaków specjalnych takich jak np. (!), jeżeli użyjesz podejścia z powyższego polecenia otrzymasz błąd, ponieważ znaki specjalne nie zostaną właściwie zinterpretowane.
Pewnym obejściem tego problemu jest pozbycie się () i wtedy sam znak ! będzie mógł zostać wyświetlony, w przeciwnym razie, należy użyć (”).
Echo możesz również wykorzystać do wyświetlenia sekwencji poleceń. Poniżej dwa przykłady tego typu zachować. Pierwsze podejście to zaprezentowanie sekwencji 5 cyfr, które będą poprzedzone tabulatorami. Drugie podejście to pokolorowanie tekstu.
Możesz również pokolorować sobie tekst, który powłoka wyświetli w konsoli. Fragment polecenia \e[1;31m To jest czerwony tekst\e[0m.
- 1;31 – ustawia zmienną część polecenia jako czcionka pogrubiona (1) oraz 31 jako kolor czerwony tekstu. Natomiast 0m na końcu polecenia powoduje restart poprzednich ustawień i powrót do białego zwykłego tekstu bez żadnych formatowań.
Jeżeli chcesz ustawić czerwone tło za tekstem zamiast koloru znaków, wystarczy, że zamienisz 31m na 41m i tym sposobem
Wszystkie dostępne kombinacje kolorów oraz formatowania dostępne są pod tym adresem w sekcji ECMA-48 Set Graphics Rendition.
Printf
Kolejnym poleceniem, które pozwala na wyświetlenie tekstu w konsoli jest prinft. Jest ono zapożyczone z języka programowania C i daje większe możliwości, jeżeli chodzi o formatowanie tekstu, który jest wyświetlany.
W tym wpisie pokaże że jest ono dostępne, w kolejnym przedstawię przykładowe użycie już w skrypcie. Na końcu znajduje się \n, pozwala na przejście do nowej linii po zakończeniu wykonywania polecenia.
W tym wpisie to tyle, zapraszam na kolejny, w którym zobaczysz pierwszy skrypt napisany w Bash’u.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).