Wiele osób zastanawia się dlaczego wielu specjalistów IT ciągle kłóci się między sobą o wyższość jednego systemu operacyjnego nad drugim. W tym wpisie przedstawię 10 najważniejszych powodów wyższości systemów z rodziny GNU/Linux nad tymi z rodziny Windows.
1.Koszty
Najważniejszą rzeczą przy jakichkolwiek wdrożeniach jest ich koszt. Oczywiście każdy chce jak najtaniej. Niestety w wielu przypadkach faktycznie coś darmowego lub w niskiej cenie często powoduje problemy. Jednak w przypadku systemów opensource sprawa wygląda nieco inaczej. Wystarczy zobaczyć statystyki wdrożeń wielu infrastruktur IT, które działają w oparciu o GNU/Linux. Sam korzystając z tego typu rozwiązań przekonałem się, że te rozwiązania oszczędzają mnóstwo pieniędzy i często przewyższają te płatne rozwiązania. Dodatkowo posiadają mnóstwo darmowego oprogramowania, które możesz wykorzystać w codziennej pracy, min. pakiet OpenOffice, oprogramowanie graficzne.
2.Bezpieczeństwo
Systemy z rodziny opensource zapewniają dużo większe bezpieczeństwo zarówno dla Administrator IT jak i zwykłego użytkownika niż systemy Windows. Szczególnie teraz gdy kolejne aktualizacje powodują więcej problemów niż ataki z zewnątrz. Tworzone są specjalne wersje systemu, które możesz wykorzystać do testowania bezpieczeństwa swojej sieci, np. Kali Linux. Dostępne są również wersje systemu, które nastawione są na całkowite ukrycie tożsamości użytkownika, jednym z przykładów jest system Tails, który potrafi całkowicie zabezpieczyć użytkownika przed niebezpieczeństwami internetu i do tego nie pozostawia żadnych śladów swojego użycia. Możesz go uruchomić posiadając inny system zainstalowany na dysku.
3.Niskie wymagania
Bardzo często sprzęt na którym nie można uruchomić systemów z rodziny Windows idealnie nadaje się jako maszyna dla GNU/Linux. Mam tutaj na myśli zarówno komputer do użytku domowego jak i serwer na którym można uruchomić np. router czy serwer plików. Dużym plusem jest optymalizacja wydajnościowa szczególnie przy pracy w trybie tekstowym bez środowiska graficznego. Praktycznie wszystkie serwery na których działają usługi potrzebne w firmie konfiguruje się przy pomocy konsoli. Zdalny dostęp do nich również nie jest problemem, ponieważ można dostać się do niego przy pomocy narzędzia SSH, które w sposób bezpieczny pozwala na pełną konfigurację serwera od zera do w pełni działającego wysoko wydajnego serwera.
4.Serwery
Patrząc na TOP 500 najpotężniejszych serwerów na świecie wszystkie działają na systemach GNU/Linux lub Unix. Oczywiście w tym przypadku są to systemy specjalnie przygotowywane pod takie zastosowania lub są to wersje płatne jak np. Red Hat. Jednak w grupie wykorzystywanych systemów są również darmowe np. Centos lub Ubuntu, co pokazuje możliwości tych systemów w wielu zastosowaniach.
5.Elastyczność
Tak jak wcześniej wspomniałem systemy z rodziny GNU/Linux są na tyle elastyczne, że możesz je wykorzystać zarówno na starym komputerze jak i na zaawansowanym serwerze, który potrafi wyliczyć, np. prognozę pogody na najbliższe kilkanaście godzin.
6. Aktualizacje
Społeczność opensource poprawia wszelkie pojawiające się problemy dużo szybciej niż zespoły pracujące na poprawkami do systemów z rodziny Windows. Może się okazać, że praktycznie każdego dnia otrzymasz jakieś poprawki zarówno drobne jak i te powodujące krytycznie zagrożenia dla bezpieczeństwa systemu. Dodatkowo co ważne wszelkie poprawki są sprawdzane przez kilka osób co praktycznie eliminuje możliwość pozostawienia backdoor’a w systemie, który później ktoś może wykorzystać do włamania.
7.Szerokie zastosowanie
Ze względu na elastyczność systemy GNU/Linux stosuje się praktycznie w każdym aspekcie dzisiejszego życia jak i biznesu. Wiele potężnych firm wykorzystuje opensource w swoim biznesie. Ostatnio okazało się, że Space-X w swoich satelitach StarLink wykorzystuje GNU/Linux. Pozostałe zastosowania to min. SmartTV, Android, routery a od kilku lat również jako systemy multimedialne w autach.
8. Prywatność
Systemy GNU/Linux a raczej ich twórcy starają się zabezpieczyć prywatność możliwe najlepiej, czego nie można powiedzieć z Microsoft, który zbiera dane o użytkownikach, aby według oficjalnych informacji poprawiać swoje produkty, jednak tak naprawdę nikt nie wie jakie dane są przesyłane i w jaki sposób wykorzystywane.
9. Irytujące awarie i restarty
Są chwile, kiedy system Windows nagle pokazuje denerwujący komunikat informujący o konieczności ponownego uruchomienia komputera. Nie pamiętam, ile razy system Windows uruchomił się ponownie, aby zastosować aktualizację.
Podczas aktualizacji oprogramowania lub instalowania / odinstalowywania oprogramowania w systemach GNU/Linux zazwyczaj nie wymaga ponownego uruchomienia komputera. Większość zmian konfiguracji systemu można wykonać, gdy system jest włączony.
10. Oprogramowanie
Bez wątpienia w systemie Windows dostępny jest duży zestaw oprogramowania komercyjnego. Z drugiej strony GNU/Linux korzysta z oprogramowania typu open source dostępnego za darmo. GNU/Linux uzbrojony w łatwe w obsłudze menedżery pakietów, które pomagają w instalowaniu i odinstalowywaniu pożądanych aplikacji. GNU/Linux jest uzbrojony w przyzwoite kompozycje pulpitu, które z pewnością działają szybciej niż Windows.
Dla programistów terminal GNU/Linux oferuje lepsze środowisko niż Windows. Zaawansowane kompilatory i narzędzia GNU będą zdecydowanie przydatne do programowania. Administratorzy mogą używać menedżerów pakietów do zarządzania oprogramowaniem i oczywiście Linux ma niezrównany interfejs CLI.
Czy słyszałeś o Tiny Core Linux? Ma tylko 11 MB rozmiaru z graficznym środowiskiem graficznym. Możesz wybrać instalację spośród setek dostępnych dystrybucji Linuksa w zależności od potrzeb.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).