Wiele osób zastanawia się dlaczego wielu specjalistów IT ciągle kłóci się między sobą o wyższość jednego systemu operacyjnego nad drugim. W tym wpisie przedstawię 10 najważniejszych powodów wyższości systemów z rodziny GNU/Linux nad tymi z rodziny Windows.

1.Koszty

Najważniejszą rzeczą przy jakichkolwiek wdrożeniach jest ich koszt. Oczywiście każdy chce jak najtaniej. Niestety w wielu przypadkach faktycznie coś darmowego lub w niskiej cenie często powoduje problemy. Jednak w przypadku systemów opensource sprawa wygląda nieco inaczej. Wystarczy zobaczyć statystyki wdrożeń wielu infrastruktur IT, które działają w oparciu o GNU/Linux. Sam korzystając z tego typu rozwiązań przekonałem się, że te rozwiązania oszczędzają mnóstwo pieniędzy i często przewyższają te płatne rozwiązania. Dodatkowo posiadają mnóstwo darmowego oprogramowania, które możesz wykorzystać w codziennej pracy, min. pakiet OpenOffice, oprogramowanie graficzne.

2.Bezpieczeństwo

Systemy z rodziny opensource zapewniają dużo większe bezpieczeństwo zarówno dla Administrator IT jak i zwykłego użytkownika niż systemy Windows. Szczególnie teraz gdy kolejne aktualizacje powodują więcej problemów niż ataki z zewnątrz. Tworzone są specjalne wersje systemu, które możesz wykorzystać do testowania bezpieczeństwa swojej sieci, np. Kali Linux. Dostępne są również wersje systemu, które nastawione są na całkowite ukrycie tożsamości użytkownika, jednym z przykładów jest system Tails, który potrafi całkowicie zabezpieczyć użytkownika przed niebezpieczeństwami internetu i do tego nie pozostawia żadnych śladów swojego użycia. Możesz go uruchomić posiadając inny system zainstalowany na dysku.

3.Niskie wymagania

Bardzo często sprzęt na którym nie można uruchomić systemów z rodziny Windows idealnie nadaje się jako maszyna dla GNU/Linux. Mam tutaj na myśli zarówno komputer do użytku domowego jak i serwer na którym można uruchomić np. router czy serwer plików. Dużym plusem jest optymalizacja wydajnościowa szczególnie przy pracy w trybie tekstowym bez środowiska graficznego. Praktycznie wszystkie serwery na których działają usługi potrzebne w firmie konfiguruje się przy pomocy konsoli. Zdalny dostęp do nich również nie jest problemem, ponieważ można dostać się do niego przy pomocy narzędzia SSH, które w sposób bezpieczny pozwala na pełną konfigurację serwera od zera do w pełni działającego wysoko wydajnego serwera.

4.Serwery

Patrząc na TOP 500 najpotężniejszych serwerów na świecie wszystkie działają na systemach GNU/Linux lub Unix. Oczywiście w tym przypadku są to systemy specjalnie przygotowywane pod takie zastosowania lub są to wersje płatne jak np. Red Hat. Jednak w grupie wykorzystywanych systemów są również darmowe np. Centos lub Ubuntu, co pokazuje możliwości tych systemów w wielu zastosowaniach.

5.Elastyczność

Tak jak wcześniej wspomniałem systemy z rodziny GNU/Linux są na tyle elastyczne, że możesz je wykorzystać zarówno na starym komputerze jak i na zaawansowanym serwerze, który potrafi wyliczyć, np. prognozę pogody na najbliższe kilkanaście godzin.

6. Aktualizacje

Społeczność opensource poprawia wszelkie pojawiające się problemy dużo szybciej niż zespoły pracujące na poprawkami do systemów z rodziny Windows. Może się okazać, że praktycznie każdego dnia otrzymasz jakieś poprawki zarówno drobne jak i te powodujące krytycznie zagrożenia dla bezpieczeństwa systemu. Dodatkowo co ważne wszelkie poprawki są sprawdzane przez kilka osób co praktycznie eliminuje możliwość pozostawienia backdoor’a w systemie, który później ktoś może wykorzystać do włamania.

7.Szerokie zastosowanie

Ze względu na elastyczność systemy GNU/Linux stosuje się praktycznie w każdym aspekcie dzisiejszego życia jak i biznesu. Wiele potężnych firm wykorzystuje opensource w swoim biznesie. Ostatnio okazało się, że Space-X w swoich satelitach StarLink wykorzystuje GNU/Linux. Pozostałe zastosowania to min. SmartTV, Android, routery a od kilku lat również jako systemy multimedialne w autach.

8. Prywatność

Systemy GNU/Linux a raczej ich twórcy starają się zabezpieczyć prywatność możliwe najlepiej, czego nie można powiedzieć z Microsoft, który zbiera dane o użytkownikach, aby według oficjalnych informacji poprawiać swoje produkty, jednak tak naprawdę nikt nie wie jakie dane są przesyłane i w jaki sposób wykorzystywane.

9. Irytujące awarie i restarty

Są chwile, kiedy system Windows nagle pokazuje denerwujący komunikat informujący o konieczności ponownego uruchomienia komputera. Nie pamiętam, ile razy system Windows uruchomił się ponownie, aby zastosować aktualizację.

Podczas aktualizacji oprogramowania lub instalowania / odinstalowywania oprogramowania w systemach GNU/Linux zazwyczaj nie wymaga ponownego uruchomienia komputera. Większość zmian konfiguracji systemu można wykonać, gdy system jest włączony.

10. Oprogramowanie

Bez wątpienia w systemie Windows dostępny jest duży zestaw oprogramowania komercyjnego. Z drugiej strony GNU/Linux korzysta z oprogramowania typu open source dostępnego za darmo. GNU/Linux uzbrojony w łatwe w obsłudze menedżery pakietów, które pomagają w instalowaniu i odinstalowywaniu pożądanych aplikacji. GNU/Linux jest uzbrojony w przyzwoite kompozycje pulpitu, które z pewnością działają szybciej niż Windows.

Dla programistów terminal GNU/Linux oferuje lepsze środowisko niż Windows. Zaawansowane kompilatory i narzędzia GNU będą zdecydowanie przydatne do programowania. Administratorzy mogą używać menedżerów pakietów do zarządzania oprogramowaniem i oczywiście Linux ma niezrównany interfejs CLI.

Czy słyszałeś o Tiny Core Linux? Ma tylko 11 MB rozmiaru z graficznym środowiskiem graficznym. Możesz wybrać instalację spośród setek dostępnych dystrybucji Linuksa w zależności od potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Droga Administratora IT.