Czym jest Bash? Wiele osób, które chce wejść na poziom profesjonalny w świat opensource czytaj GNU/Linux czy Unix nie bardzo wie po co i dlaczego ma umieć Bash’a. Poniżej kilka informacji, które powinny być wystarczająco przekonujące do tego kroku.
Czym jest Bash?
Krótko mówić jest to program, który pozwala na użytkownikowi wykonać polecenie , aby wymusić na systemie operacyjnym konkretną akcję. Może być to wyświetlenie listy katalogów, plików czy pokazanie ilości pamięci RAM w systemie. Jednak mocą Bash’a jest możliwość tworzenia skryptów, czyli zbioru poleceń, które wspólnie pomagają zautomatyzować pewne codzienne czynności. Pomyśl ile czasu Administrator musiałbym poświęcić gdyby każdego dnia musiał wykonywać ręcznie dokładnie te same czynności, pierwszym z brzegu przykładem jest kopia zapasowa, robiona z reguły w nocy. Dlatego Bash’a należy znać na poziomie, który pozwoli na automatyzacje najbardziej powtarzalnych czynności, aby zaoszczędzić czas w trakcie pracy.
Historia powstania
Bash czyli Bourne-Again SHell, powstał w 1989 jako następca powłoki Bourne’a, która bardzo dobrze sprawdzała się w systemach UNIX. Język powłoki bash jest rozszerzeniem powłoki sh. Większość skryptów przeznaczonych dla powłoki sh działa bez zmian w powłoce bash, wyjątkami są skrypty, które odwołują się do wbudowanych zmiennych powłoki Bourne’a lub używają wbudowanych poleceń tej powłoki. Składnia poleceń powłoki bash zawiera idee pochodzące z powłoki Korna i csh takie jak edycja linii poleceń (ang. command-line editing), historia poleceń, stos katalogów, zmienne $RANDOM i $PPID oraz POSIX-owe podstawianie polecenia (składnia: $((…))). Gdy Bash jest używany interaktywnie, dostępne jest uzupełnianie nazw plików, poleceń wbudowanych i zewnętrznych programów, zmiennych, itd., co dzieje się po naciśnięciu klawisza TAB.
Do czego można wykorzystać polecenia Bash?
To bardzo trudne pytanie a jednocześnie łatwa odpowiedź, do wszystkiego.
- zarządzanie użytkownikami,
- tworzenie plików, katalogów,
- tworzenie kopii zapasowych systemu,
- wykonywanie określonych akcji w zadanym czasie,
- porównywanie zawartości plików,
- wyszukiwanie fraz w plikach lub w strukturze plików systemu,
- zastępowanie konkretnych znaków innymi,
- etc.
Co dalej?
Taki krótki wstęp, aby pokazać czym jest Bash. Dalej chciałbym tworzyć wpisy, które pokażą może nie wszystko(inaczej, na pewno nie wszystko) co związane z Bash. Chciałbym pokazać możliwości, które on daje i dzięki czemu, możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu przy pracy z systemem.
Kolejne wpisy, będą oparte o system Centos 8, proces instalacji najnowszej odsłony tego systemu, znajduje się na tym filmie na moim kanale na youtube.
Serdecznie zapraszam na kolejny wpis.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).