VMware czym jest?

Print Friendly, PDF & Email

Jednym z narzędzi pomagających wdrożyć wirtualizację w organizacji jest VMware. VMware to potężne oprogramowanie, przeznaczone dla programistów, administratorów systemów i tych, którzy chcą wprowadzić fundamentalne zmiany w swojej strukturze oprogramowania, przetestować je w tańszy, ale przede wszystkim szybszy sposób.

Na rynku jest ponad 10 lat i zdobył ponad 10 głównych nagród za oprogramowanie do wirtualizacji. Umożliwia twórcom oprogramowania uruchamianie najbardziej złożonych aplikacji sieciowych działających w systemach Microsoft Windows, Linux lub Netware.

Główne wersje systemu wirtualizacji VMware

Istnieją dwie główne wersje systemu wirtualizacji VMware. Wersja desktopowa VMWare Workstation oraz wersja serwerowa VMware ESXi Server. Najbardziej oczywistą cechą VMware ESXi Server jest to, że jest on instalowany bezpośrednio na sprzęcie i nie wymaga już systemu operacyjnego jako interfejsu (jak ma to miejscu w przypadku Hyper-V) , co bardzo skuteczne przyspiesza działanie systemu. VMWare Workstation, w przeciwieństwie do ESXi, wymaga systemu operacyjnego (takiego jak Windows). Aby korzystać z możliwości wirtualizacji VMWare Workstation, należy ją zainstalować w systemie np. Windows 10.

Korzyści wynikające z VMware

VMware ma wiele zalet w porównaniu z innymi tego typu narzędziami. Co prawda ma też wady takie jak wysoki koszt licencji. Przyjrzyjmy się zaletom oprogramowania VMware.

Z punktu widzenia klienta

Biorąc pod uwagę jakość wirtualizacji, którą oferuje VMware, z pewnością zarówno administratorzy, jak i użytkownicy końcowi lubią korzystać z tego produktu i są z niego zadowoleni, z tej perspektywy VMware ma najbardziej zadowolonych użytkowników. Dzieje się tak, ponieważ przydziela zasoby do maszyny docelowej w najlepszy możliwy sposób i izoluje je w najlepszy możliwy sposób, a także ma przyjazny dla użytkownika interfejs użytkownika.

Izolacja

System wirtualizacji VMware ze względu na swoje możliwości może izolować wszystkie zasoby maszyny wirtualnej, a co za tym idzie, eliminuje możliwość nadmiernego oversellingu administratorom. Overselling to funkcja w niektórych systemach wirtualizacji, która umożliwia administratorom udostępnianie z serwera (szczególnie VPS) większej ilości zasobów użytkownikom niż tam się fizycznie znajduje, odnosi się to przestrzeni dyskowej, pamięci RAM czy mocy obliczeniowej procesora . Ostatecznie spowalnia nie tylko sam serwer, ale również wszystkie maszyny, które na nim działają.

Interfejs

Można powiedzieć, że interfejs systemu wirtualizacji VMware jest najlepszym i najłatwiejszym interfejsem do tworzenia maszyny wirtualnej, a to ma sprawić, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze.

Podsumowanie

Podajmy krótką odpowiedź na pytanie „Co to jest VMware?” VMware to system wirtualizacji, który umożliwia wirtualizację fizycznego serwera dedykowanego i tworzenie na nim maszyn wirtualnych.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT