Kurs Ansible – Moduł Cron CZ.12

Print Friendly, PDF & Email

Cron jest usługą, dzięki której możesz zapewnić powtarzalność pewnych czynności, które muszą zostać wykonane w konkretnym czasie. Oczywiście możesz wszystko robić ręcznie, tylko po co, skoro jest Ansible. Moduł Cron dobrze współpracuje z modułem Copy z poprzedniego wpisu. Przy jego pomocy, możesz globalnie przenieść skrypty, które można dodać do Cron.

Cron Nieco Teorii…

Moduł Cron posiada 17 właściwości, które możesz wykorzystać do budowy automatyzacji przy pomocy automatyzacji:). Przedstawię tylko kilka z nich.

Crone Praktyczne Przykłady

Załóżmy, że musisz uruchomić serwer www każdego dnia o 23:05, jednak potrzebny jest do tego dodatkowy skrypt, który będzie wykonywał pewne czynności (jego zawartość w tym momencie nie jest istotna). Właśnie dlatego połączenie Copy oraz Cron da zamierzony efekt.

Moduł Copy wykona aktualizację skryptu .sh, dla pewności użyj opcji backup, aby nie nadpisać przypadkiem poprzedniej wersji skryptu.

W kolejnym kroku moduł Cron doda na zdalnej maszynie zadanie, które ma się wykonać każdego dnia o 23:05, na początku nada nazwę dla tego zadania, wskaże użytkownika, który będzie je wykonywał oraz musi wskazać ścieżkę do skryptu, na koniec oczywiście musi go włączyć stąd state z wartością present. Jeżeli zadanie nie będzie już potrzebne wystarcyz zamienić state na absent.

Przy pomocy polecenia crontab -l wyświetli się lista wszystkich zadań na zdalnym systemie.

Podsumowanie

Skrypt może nie długi, może nie skomplikowany, ale jednak robi to co trzeba, dzięki czemu cenny czas możesz przeznaczyć na inne zadania. W kolejnym wpisie coś związanego z internetem.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT