Repadmin: Jak sprawdzić replikację usługi Active Directory?

Print Friendly, PDF & Email

W tym wpisie dowiesz się, jak używać narzędzia repadmin do sprawdzania replikacji usługi Active Directory. Repadmin to najlepsze narzędzie do diagnostyki replikacji. Oprócz sprawdzania stanu kontrolerów domeny można go również używać do wymuszania replikacji i wskazywania błędów. Do przeprowadzenia przykładów, które znajdują się poniżej potrzebne będą dwie maszyny: DC01 oraz DC02.

Replikacja usługi Active Directory to usługa o znaczeniu krytycznym, która zapewnia synchronizację zmian z innymi kontrolerami domeny w lesie. Problemy z replikacją mogą powodować błędy uwierzytelniania i problemy z dostępem do zasobów sieciowych (plików, drukarek, aplikacji).

Jak zainstalować Repadmina?

Repadmin został wprowadzony w 2003 roku wraz z narzędziami obsługi systemu Windows Server 2003. Firma Microsoft zaczęła dołączać polecenie repadmin do systemu Windows Server 2008 i nowszych. Znajduje się również na każdym komputerze, na którym zainstalowano Narzędzia administracji zdalnej serwera (RSAT).

Repadmin przykłady użycia

Aby użyć repadmin, musisz uruchomić wiersz poleceń jako administrator. Kliknij prawym przyciskiem myszy cmd i wybierz opcję Uruchom jako administrator.

Uruchomienie cmd jako Administrator

Przykład 1: Wyświetl menu pomocy repadmin:

Użyj następującego polecenia, aby wyświetlić menu pomocy, spowoduje to wyświetlenie wszystkich opcji wiersza poleceń. Możliwości jest wiele i prawdopodobnie z większości z nich nie skorzystasz. W poniższych przykładach omówię najczęstsze i najbardziej przydatne opcje wiersza poleceń.

Wyświetlane wyniki:

Przykład 2: Podsumuj stan replikacji i wyświetl ogólną kondycję:

Pierwszym poleceniem, którego powinieneś użyć, jest replsummary. To polecenie szybko pokaże ogólny stan replikacji. To polecenie pokaże procent prób replikacji, które zakończyły się niepowodzeniem, a także największe delty replikacji.

Przykład 3: Pokaż partnera replikacji i stan:

Następnie użyj następującego polecenia, aby wyświetlić partnera replikacji oraz stan replikacji. Pomaga to zrozumieć rolę każdego kontrolera domeny w procesie replikacji.

Ponadto to polecenie wyświetla identyfikator GUID każdego replikowanego obiektu i jego wynik. Jest to pomocne w określeniu, które obiekty nie mogą się replikować.

Przykład 4: Pokaż partnera replikacji dla określonego kontrolera domeny

Jeśli chcesz zobaczyć stan replikacji dla określonego kontrolera domeny, użyj tego polecenia.

Zastąp <ServerName> nazwą swojego kontrolera domeny.

Przykład 5: Pokaż tylko błędy replikacji

Polecenie showrepl może wyświetlić wiele informacji. Jeśli chcesz zobaczyć tylko błędy, użyj tego polecenia. W tym przykładzie DC02 nie działa, widać, że wszystkie wyniki to błędy z DC02.

Przykład 6: Pokaż kolejkę replikacji

To normalne, że obiekty w kolejce są widoczne. Jeśli masz małe środowisko, często będzie wynosić zero, ponieważ występuje niewiele replikacji. Jeśli zauważysz, że obiekty stoją w kolejce i nigdy się nie usuwają, masz problem.

Użyj tego polecenia, aby wyświetlić kolejkę replikacji:

Wyświetlane wyniki:

Przykład 7: Jak wymusić replikację usługi Active Directory

Użyj następującego polecenia, jeśli chcesz wymusić replikację między kontrolerami domeny. Będziesz chciał uruchomić to na DC, który chcesz zaktualizować. Na przykład, jeśli DC01 nie jest zsynchronizowany, uruchomiłbym to na DC01.

Spowoduje to wykonanie replikacji ściągającej, co oznacza, że pobierze aktualizacje z DC02 do DC01.

Jeśli chcesz wypychać replikację, użyjesz przełącznika /P. Na przykład, jeśli wprowadzasz zmiany w DC01 i chcesz replikować je do innych kontrolerów domeny, użyj tego polecenia.

W wyniku polecenia pojawi się:

Przykład 8: Eksport wyników do pliku tekstowego

Czasami te polecenia mogą wyświetlać wiele informacji. Możesz wyeksportować dowolny z powyższych przykładów do pliku tekstowego, co ułatwi późniejsze przejrzenie lub zapisanie do dokumentacji.

po prostu dodaj > c:\folder docelowy\nazwa_pliku.txt na końcu dowolnego polecenia

Oto kilka przykładów:

Pozostałe przykłady

Sprawdź, kiedy po raz ostatni została utworzona kopia zapasowa Twojego kontrolera domeny

Wyświetla połączenia, które nie zostały jeszcze odebrane

Informacje o topologii

Raport generatora topologii między ośrodkami

Podsumowanie

Jako administrator systemu ważne jest, aby wiedzieć, jak rozwiązywać problemy i sprawdzać, czy replikacja działa poprawnie. Repadmin to proste, ale potężne narzędzie, z którego powinieneś wiedzieć, jak korzystać.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT