7 narzędzi do monitorowania sprzętu oraz oprogramowania

Print Friendly, PDF & Email

Szukasz najlepszego oprogramowania do monitorowania sprzętu serwerowego? Czy potrzebujesz monitorować użycie procesora, wykorzystanie pamięci, temperaturę systemu, miejsce na dysku i nie tylko?

W tym wpisie przedstawię najlepsze (według mnie) BEZPŁATNE i premium narzędzia do monitorowania sprzętu serwerowego.

Dlaczego monitorowanie sprzętu serwera jest ważne?

Oprogramowanie do monitorowania sprzętu służy do monitorowania kondycji i wydajności zasobów sprzętowych. Awaria sprzętu może prowadzić do niskiej wydajności serwera lub nawet gorszych awarii systemu, co może spowodować przestoje krytycznych systemów biznesowych. W skrócie monitorowanie sprzętu może pomóc w następujących kwestiach:

 • Zidentyfikuj problemy ze stanem sprzętu serwera, takie jak wysoka temperatura, uszkodzone dyski lub wysokie użycie procesora.
 • Zapewnij alerty i powiadomienia o problemach z serwerem i sprzętem.
 • Planowanie i prognozowanie wydajności.
 • Zminimalizuj przestoje serwera i aplikacji.

Lista 7 najlepszych narzędzi do monitorowania serwerów i sprzętu.

1. SolarWinds

Screen SolarWinds

Pakiet zarządzania systemem to zbiór czterech narzędzi zapewniających pełny wgląd w sprzęt i aplikacje serwera. Narzędzia te zapewniają kompleksowe monitorowanie kondycji i stanu sprzętu serwerowego pochodzącego od wielu dostawców oraz setek aplikacji, w tym SQL Server, VMWare, Active Directory, Office 365 i innych.

Pakiet do zarządzania obejmuje następujące narzędzia:

 • Monitor serwera i aplikacji.
 • Menedżer wirtualizacji.
 • Monitor zasobów pamięci masowej.
 • Monitor wydajności sieci.

SolarWinds to potężny zestaw narzędzi, które pomogą Ci monitorować i zarządzać krytycznymi zasobami sprzętowymi i programowymi serwera. Ponadto zapewnia monitorowanie wydajności aplikacji.

Pobierz 30-dniowy Trial

2. PRTG

Zrzut ekranu PRTG

PRTG jest najlepiej znany ze swoich narzędzi do monitorowania sieci, ale może być również używany do monitorowania serwerów i sprzętu. Możesz monitorować procesor, pamięć RAM, dyski sprzętowe, drukarki i inne. Ma wbudowane czujniki dla dostawców takich jak HP, Dell, Cisco i IBM.

Wszystkie dane dotyczące sprzętu można przeglądać ze scentralizowanego internetowego pulpitu nawigacyjnego. Większość administratorów nie ma czasu na wpatrywanie się w pulpit nawigacyjny w celu monitorowania swoich serwerów i sprzętu. PRTG posiada system ostrzegania, który może wysyłać powiadomienia e-mailem lub SMS-em o określonych zdarzeniach. Na przykład, gdy temperatura procesora osiągnie określony próg, może wysłać powiadomienie e-mail.

Proces instalacji jest łatwy i działa tylko na serwerach Windows. Po zainstalowaniu możesz ustawić automatyczne wykrywanie urządzeń do monitorowania, udostępniając zakres adresów IP do skanowania.

PRTG kosztuje 1750 USD za 500 czujników.

Strona projekty PRTG

3. Nagios XI

Zrzut ekranu Nagios XI

Nagios XI to kompletne rozwiązanie do monitorowania serwerów i sprzętu. Może monitorować serwery Windows, Linux, Unix, Solaris, MAC i inne.

Nagios to elastyczne rozwiązanie pozwalające na monitorowanie serwerów z agentem lub bez. Oprócz gotowego monitorowania, ma również 3500 różnych dodatków dostępnych do monitorowania twoich serwerów.

Kluczowe cechy:

 • Pełny monitoring infrastruktury IT.
 • Konfigurowalny interfejs sieciowy.
 • Monitorowanie serwera.
 • Łatwy w użyciu.
 • Planowanie wydajności.
 • Alerty.

Nagios jest dostępny w wersji standardowej od 1995 USD i wersji Enterprise od 3495 USD. Licencjonowanie opiera się na liczbie posiadanych węzłów, każde urządzenie z adresem IP jest uważane za węzeł i wymaga licencji.

Strona projektu Nagios

4. hwmonitor

Zrzut ekranu HWMonitor

HWMonitor to świetne narzędzie do monitorowania sprzętu komputerowego. Narzędzie pokazuje cały monitorowany sprzęt w jednym oknie. To narzędzie może obsługiwać najpopularniejsze układy czujników, może odczytywać czujniki termiczne rdzenia nowoczesnych procesorów, a także odczytywać temperatury dysku twardego i temperatury GPU.

HWMonitor to darmowe narzędzie. Dostępna jest również wersja pro, która umożliwia zdalny monitoring, zapisywanie danych oraz ulepszony interfejs.

Strona projektu HWMonitor

5. SysGuage

Zrzut ekranu SysGuage

SysGauge to łatwy w użyciu monitor sprzętowy dla komputerów lokalnych lub zdalnych. To narzędzie może monitorować użycie procesora, pamięć, miejsce na dysku, aktywność dysku, szybkość transferu dysku, IOPS dla poszczególnych dysków lub wszystkich dysków fizycznych na komputerze.

Graficzny interfejs użytkownika SysGauge zapewnia jeden konfigurowalny interfejs do monitorowania pojedynczego zadania na raz. Nie ma zaawansowanego dynamicznego pulpitu nawigacyjnego, takiego jak inne produkty, takie jak SolarWinds, który umożliwia przeglądanie wielu zasobów systemowych w wielu systemach. Daje szybki podgląd zasobów pojedynczo. Na przykład, jeśli chcesz zobaczyć użycie procesora, musisz kliknąć użycie procesora po lewej stronie.

To dobre narzędzie, jeśli masz kilka systemów, które musisz monitorować. Nie uważam tego za narzędzie na poziomie przedsiębiorstwa.

SysGuage jest dostępny w darmowej wersji dla maksymalnie 10 monitorów, wersja Pro (50 USD) pozwala na 50 monitorów, wersja ostateczna (125 USD) na 100 monitorów, a wersja serwerowa (125 USD) pozwala na 200 monitorów.

Strona projektu SysGuage

6. Zabbix

Zrzut ekranu Zabbix

Zabbix to narzędzie do monitorowania infrastruktury IT, które może monitorować wydajność serwera i śledzić zmiany w sprzęcie. Zabbix jest darmowym i otwartym oprogramowaniem, przeznaczonym dla dużych sieci, które nie chcą wydawać fortuny na monitorowanie swoich systemów.

Kluczowe cechy:

 • Szablony do monitorowania różnego sprzętu serwerowego.
 • Automatyczne wykrywanie zasobów.
 • Raportowanie czasu pracy serwera.
 • Alarmowanie.
 • Audyt zmian konfiguracji.

Zabbix jest dostępny dla Red Hat, CentOS, Oracle Linux, Ubuntu, Debian, SUSE i Raspbian. Niestety brak instalacji Windowsa.

Strona projektu Zabbix

7. ManageEngine OpManager

Zrzut ekranu ManageEngine OpManager

ManageEngine OpManager zapewnia monitorowanie sprzętu serwerowego i aplikacji różnych dostawców. Serwery można monitorować za pomocą protokołów SNMP lub WMI, aby zapewnić, że zasoby systemowe działają zgodnie z oczekiwaniami. OpManager będzie monitorować procesor serwera, pamięć, procesy, usługi, dzienniki zdarzeń, skrypty, adresy URL i inne.

Kluczowe cechy:

 • Monitorowanie wydajności serwera w czasie rzeczywistym.
 • Monitorowanie dostępności i kondycji serwera.
 • Proaktywne monitorowanie serwerów z wielopoziomowymi progami.
 • Monitoruj wydajność aplikacji.
 • Monitoruj serwery VMware ESX i wydajność systemu gościa.
 • Monitorowanie usług Windows.
 • Monitorowanie procesów serwera.

Strona projektu ManageEngine OpManager

10 najważniejszych funkcji skutecznego monitorowania sprzętu

Lista 10 najważniejszych funkcji, które powinno mieć narzędzie do monitorowania sprzętu serwera. W środowisku biznesowym potrzebne jest narzędzie do monitorowania, które pomoże szybko zidentyfikować pierwotną przyczynę problemu. Aby znaleźć pierwotną przyczynę, należy monitorować wszystkie zasoby serwera w celu śledzenia wydajności, planowania pojemności i potencjalnych problemów ze sprzętem.

Narzędzie do monitorowania serwera premium powinno zawierać wszystkie te funkcje. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, które odpowiada Twoim potrzebom, warto pobrać wersje próbny wielu produktów, aby zobaczyć, które najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

1. Monitorowanie wykorzystania procesora:

Obciążenie procesora

Podczas monitorowania serwera lub dowolnego krytycznego urządzenia należy monitorować użycie procesora. Większość problemów z wydajnością jest związana z wysokim wykorzystaniem procesora lub brakiem zasobów procesora. Lubię widzieć na moim pulpicie 10 najlepszych systemów według użycia procesora. Jest to szybki sposób, aby zobaczyć bieżące użycie procesora i wykryć potencjalne problemy. Następnie mogę kliknąć jeden z systemów, aby uzyskać więcej informacji.

Lista maszyn wraz z ich obciążeniem procesora

2. Wykorzystanie pamięci:

Obciążenie pamięci RAM

Kolejnym największym zabójcą wydajności jest wykorzystanie pamięci. Jeśli twoje serwery i aplikacje nie mają wystarczającej ilości pamięci, będą miały niską wydajność. Niektóre produkty, takie jak SolarWinds SAM, umożliwiają monitorowanie pamięci według procesów. Pozwala to łatwo określić, co dokładnie zużywa całą pamięć na serwerach.

Innym powodem, dla którego lubię monitorować pamięć 24/7 we wszystkich systemach, jest możliwość efektywnego zarządzania zasobami. Czasami dostawcy lub inni administratorzy mówią, że potrzebują absurdalnej ilości pamięci na swoim serwerze. Zawsze polecam zaczynać od minimalnej ilości pamięci RAM, a następnie dodawać więcej, jeśli jest to potrzebne. Czasami klienci proszą o 64 GB pamięci RAM, jednak warto zacząć niżej, a następnie monitorować obciążenie i szybko reagować na potrzeby aplikacji. Jeśli kiedykolwiek pojawi się pytanie od klienta, mając monitoring możesz pokazać im raporty z obciążeń, aby udowodnić, że serwer lub aplikacja nie potrzebuje szalonej ilości zasobów, o które proszą.

Monitorowanie obciążeń pamięci RAM

Powyższe zdjęcie przedstawia użycie pamięci serwera w ciągu ostatnich 12 godzin. Używając SolarWind SAM do monitorowania wszystkich moich serwerów. Mogę szybko sprawdzić zużycie pamięci w dowolnym monitorowanym węźle. Jeśli ktoś zapyta o słabą wydajność lub zażąda więcej pamięci, mogę spojrzeć na wykresy i łatwo zobaczyć, czy potrzebuje więcej pamięci, czy nie.

3. Monitorowanie pamięci masowej i dysków

Jeśli na serwerze zabraknie miejsca na dysku, serwer i aplikacje przestaną działać. Jeśli w magazynach danych VMWare zabraknie miejsca, wszystkie maszyny wirtualne w tym magazynie danych mogą ulec awarii.

Wolno działające aplikacje mogą być spowodowane wolnymi systemami pamięci masowej.

Obciążenie pracy dysku twardego
Parametry obciążenia dysku

Monitor zasobów pamięci masowej SolarWinds jest jednym z najlepszych narzędzi do monitorowania pamięci masowej, jakie widziałem. Może monitorować systemy SAN, takie jak HPE, Nimble, Pure Storage, Dell, EMC i tak dalej.

4. Monitoruj wykorzystanie przepustowości

Wiedza o tym, ile ruchu wpływa i wypływa z twoich serwerów, to kolejna obowiązkowa funkcja. Monitorując serwery, zawsze monitoruję znajdujące się na nich karty sieciowe, aby móc śledzić, ile danych jest wysyłanych i odbieranych.

Parametry sieci

Jeśli ktoś zgłosi powolną usługę lub aplikację, mogę sprawdzić interfejs sieciowy serwera, aby zobaczyć, jaki ruch przechodzi przez serwer. Ułatwia to ustalenie, czy jest to problem z serwerem, czy z siecią.

Ilość przesłanych oraz odebranych danych na interfejsie

5. Historyczne dzienniki wydajności

Wybrane narzędzie do monitorowania serwera powinno mieć możliwość rejestrowania wskaźników wydajności przez okres do 30 dni. Przyda się to, gdy ktoś powie „hej, nasze aplikacje działały ostatnio bardzo wolno”. lub „między 19:00 a 20:00 przetwarzanie naszych danych zajmuje naprawdę dużo czasu”

Posiadając historyczne dzienniki wydajności, możesz cofnąć się do określonych dat lub przedziałów czasowych i zobaczyć wydajność swoich serwerów.

Na przykład tutaj jest obciążenie procesora na serwerze w ciągu ostatnich 30 dni.

Historyczne obciążenie

Oto ostatnie 24h obciążenia procesora i pamięci na serwerze

Obciążenie procesora oraz pamięci na serwerze

6. Alerty i powiadomienia

Nie możesz po prostu siedzieć i gapić się na dashboard przez cały dzień, czekając na wykrycie problemów z wydajnością lub sprzętem.

Potrzebujesz rozwiązania, które może ostrzegać i wysyłać powiadomienia e-mailem lub SMS-em. Potrzebna jest również możliwość dostosowywania alertów i dostosowywania poziomów progowych. Możesz chcieć otrzymywać alerty dotyczące pamięci, gdy na dysku jest tylko 1 GB wolnego miejsca, zamiast otrzymywać alerty, gdy jest on zapełniony w 90%.

Alerty i powiadomienia mogą być przytłaczające (zbyt dużo informacji w krótkim czasie), więc możesz zacząć od tylko krytycznych alertów.

7. Dostosowanie dashboard

Większość narzędzi do monitorowania serwerów i sprzętu jest dostarczana z gotowymi dashboard’ami. Gotowe pulpity są doskonałym punktem wyjścia, ale chcesz mieć możliwość ich modyfikowania. Każde środowisko jest inne i jeśli masz wielu administratorów, mogą oni potrzebować monitorowania innych serwerów niż ty.

Warto przygotować 10 najczęstszych parametrów, które warto monitorować:

 • Najlepsze węzły według użycia procesora
 • Najlepsze woluminy według używanego miejsca na dysku
 • Najlepsze interfejsy według ruchu
 • Najlepsze węzły pod względem utraty pakietów
 • i tak dalej

Dostosowanie dashboard’u do własnych potrzeb to najszybszy sposób rozwiązywania problemów i proaktywnego rozwiązywania problemów z serwerem i sprzętem. Na przykład mogę szybko sprawdzić, kiedy dysk twardy serwera jest prawie pełny, monitorując najwyższe woluminy według dysków. Mogę działać proaktywnie, zamiast czekać, aż dysk się zapełni, a użytkownicy zaczną zgłaszać problemy.

Dobrym pomysłem jest również skonfigurowanie alertów e-mail dotyczących takich rzeczy.

8. Monitoruj usługi i procesy

Co z tego, że zasoby na serwerze lub na wielu serwerach wciąż się wyczerpują. Skąd wiesz, co powoduje wzrost użycia procesora lub pamięci?

Możesz zalogować się do każdego serwera i obserwować uruchomione procesy, ale byłoby to bardzo nieefektywne, a ponadto nie zapewnia raportu ani danych historycznych.

Dzięki narzędziu takiemu jak SolarWinds SAM możesz monitorować procesy na każdym serwerze i dokładnie wiedzieć, co powoduje wysokie zużycie zasobów. SAM posiada również szablony do monitorowania określonych aplikacji serwerowych, takich jak:

 • Monitorowanie usługi Active Directory
 • Monitorowanie serwera Windows
 • Citrix Xenapp

9. Raportowanie i inwentaryzacja

Wspominałem już kilka razy o raportowaniu, ale warto wspomnieć jeszcze raz. Ważne jest, aby administrator mógł dostarczać szczegółowe raporty dotyczące sprzętu i wydajności systemu. Musisz wiedzieć, jaki masz sprzęt, markę, model, typ sprzętu serwera, rozmiar dysku i tak dalej. Jeśli zamierzasz monitorować wszystkie serwery i sprzęt, równie dobrze może mieć wbudowaną funkcję inwentaryzacji.

Większość narzędzi zapewnia gotowe raporty, podczas gdy inne narzędzia dają możliwość tworzenia własnych raportów. Większość wbudowanych raportów, które są dostępne w narzędziach zaspokajają większość potrzeb administratorów.

10. Czas pracy i dostępność serwera

Ostatnią funkcją na mojej liście jest możliwość raportowania czasu pracy serwera. Monitorowanie i raportowanie czasu pracy serwera pozwala poznać dostępność serwera. W idealnej sytuacji potrzebujesz 100% czasu pracy lub 99,9% czasu pracy.

Wybrane narzędzie do monitorowania powinno mieć tę funkcję. Ponadto chcesz mieć możliwość raportowania dostępności z ostatnich 24 godzin, 7 dni, 30 dni i określonych przedziałów czasowych. Uptime to wskaźnik, który kierownictwo lubi widzieć, pomaga również w zgłaszaniu problemów, takich jak narzekanie użytkowników, że nie mogli załadować swoich aplikacji o określonej porze dnia.

Podsumowanie

Narzędzia do monitorowania sprzętu oraz oprogramowania znacząco pomagają w codziennej pracy. Warto wdrożyć rozwiązanie, które po konfiguracji będzie w stanie odciążyć nas w rutynowych codziennych działaniach.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT