Kurs Red Hat Certified System Administrator (RHCSA 7) – Praca z plikami, kontrola błędów cz.3

Print Friendly, PDF & Email

Praktycznie każdy dzień pracy w konsoli jakiegokolwiek systemu GNU/Linux wiążę się z mnóstwem czynności na plikach. Dlatego w tym wpisie dowiesz się w jaki sposób wykorzystać najpopularniejsze polecenia do obsługi plików.

Dopisywanie i nadpisywanie danych do pliku w GNU/Linux

Podstawową czynnością, którą można wykonać na pliku jest wyświetlenie jego zawartości. Możesz oczywiście otworzyć go w edytorze vi lub nano. Jednak nie jest to konieczne jeżeli nie chcesz go edytować . Dlatego lepszym podejściem jest użycie polecenia cat. Załóżmy że plik nazywa się test.txt, a jego zawartość to „Cześć użytkowniku”.

Co w sytuacji, jeżeli chcesz do powyższego pliku coś dodać, ale bez jego otwierania w jakimkolwiek edytorze tesktu? Tutaj z pomocą przychodzi nam „>>„. Dzięki temu nie nadpiszesz pliku a dopiszesz nową zawartość. Po dodaniu tego wiersza możesz używając polecenia cat wyświetlić zaktualizowaną wersję pliku test.txt

Użycie pojedyńczego znaku „>” spowoduje nadpisanie zawartości pliku, więc trzeba ostrożnie używać tych możliwości.

Sortowanie danych w pliku

Pracując z plikami możesz również potrzebować posortować dane w nim zawarte. Poleceniem z którego możesz skorzystać jest sort. Stwórz nowy plik przy pomocy dowolnego edytora, np. nano o nazwie numery.txt. Ważne aby każda cyfra znajdowała się w nowym wierszu.

Teraz możesz użyć polecenia sort, aby cyfry ułożyły się od najmniejszej do największej.

Wyświetlenie listy plików w katalogu.

Jeżeli w katalogu znajduje się mnóstwo plików dobrze jest móc jest wyświetlić w sposób zorganizowany. Służy do tego poleceni ls. Poniżej wylistowanie plików z katalogu /var/log.

Widok jest wystarczający, natomiast możesz przy pomocy przełącznika -l pokazać więcej szczegółów dotyczących plików. Takimi szczegółami moga być informacje o:

  • właścicielu,
  • grupie właściciela,
  • dacie utworzenia pliku,
  • nazwie pliku

Dodatkowo, aby ułatwić przełączanie między kolejnymi oknami pokazującymi listy plików przy pomocy less.

W wyniku polecenia otrzymasz w lewym górnym rogu wielkość wszystkich plików w katalogu, dokładne właściwości plików (o których wspomniałem wcześniej) oraz po „:” będziesz mógł przełączyć widok do kolejnego okna za pomocą klawisza Enter.

Polecenie ls daje duże możliwości więcej dostępnych opcji znajdziesz w podręczniku pomocy. Użyj polecenia man ls.

Wyświetlenie większej liczby wierszy z pliku

Jeżeli potrzebujesz wyświetlić konkretną liczbę wierszy z pliku bez znaczenia czy z jego początku czy też z końca możesz użyć jednego z 2 poleceń. Pierwsze to head, które pokaże wiersze z początku, natomiast tail wykona to samo z końca pliku. Domyślnie polecenia wyświetlają po 10 wierszy. Jednak rozszerzając polecenia poprzez -n liczba_wierszy wyświetli wiersze dopasowane do naszego zapotrzebowania.

Dla przykładu wyświetlimy plik messages z /var/log.

Jeżeli użyjesz poniższego polecenia otrzymasz ostatnie 20 wierszy z tego samego pliku.

Zarządzanie błędami

Bardzo ważną rzeczą jest możliwość kontrolowania błędów, które pojawiają się w trakcie pracy. Poniżej przykład przechwycenia błędu z polecenia ls. Błąd trafi do pliku error.txt

W pliku error.txt pojawi się błąd. Wystarczy przy pomocy polecenia cat odczytać jego zawartość.

Jeżeli chcesz wyświetlić błąd również na ekranie wykonaj poniższe polecenie: ls -fake 2> error.txt 2>&1

Zapraszam na kolejny wpis, który będzie dotyczył SSH.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT