Docker jest nieco innym podejściem do przechowywania informacji. Jak już zapewne się zorientowałeś Docker to system mikro-usług, które z zewnątrz wyglądają profesjonalnie a wewnątrz zajmuje dużo mniej miejsca niż tradycyjna wirtualizacja, która trochę jest. Tak jak w każdym innym przypadku musisz pobrać obraz. W przypadku Dockera obraz to nawet nie jest plik. Obrazy tworzone są z warstw, czyli fragmentów danych, które po pobraniu składa się w obraz. Warstwa jest przechodnim tworem, który jest na tyle elastyczne, aby móc w obrazie pobrać tylko te jej fragmenty, które się zmieniły.
Czy to wszystko?
Jeszcze nie, aby mikro-system nazwać kontenerem musisz wiedzieć jeszcze o jednej rzeczy zwanej Writable Container Layer. Jest to warstwa nadzorcza która zapisuje wszelkie twoje zmiany na działającym kontenerze, zmiany który ty tworzysz. Musisz również pamiętać, że gdy usuniesz kontener, usuwasz również warstwę nadzorczą. Pozostanie jedynie podstawowy obraz z fabrycznymi ustawieniami.
Nieco praktyki
Pobierz obraz w konkretnej wersji, niech będzie to nginx. Jeżeli obrazu w tej wersji nie ma w repozytorium, zostanie on pobrany a kontener uruchomiony.
1 |
docker run nginx:1.15.8 |
Jeżeli chcesz pobrać tylko obraz i zobaczyć jego warstwy(historię) użyj poniższego polecenia.
1 |
docker image pull nginx |
Widzisz teraz co się działo i co ważniejsze kiedy było robione, czyli widzisz historię tego obrazu. Każdy wiersz na poniższym screenie to warstwa-zmiana zarejestrowana przy tworzeniu obrazu. Warto, żebyś zdawał sobie sprawę z tego, że tworząc własny obraz w przypadku problemu w jakiejś warstwie możesz ją usunąć, bez szkody dla wcześniejszych warstw. Takie podejście zaoszczędza mnóstwo czasu, gdy porównasz tworzenie takiego środowiska w „normalnym” systemie na serwerze.
1 |
docker image history nginx |
Widzisz, że w 2 miejscach zostały pobrane dane i widzisz ile one ważą.
Zapraszam na kolejny wpis dotyczący konfiguracji prywatnego repozytorium.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).