Kurs PostgreSQL 11 – Alias kolumny CZ.14

Print Friendly, PDF & Email

Tworząc raporty dla osób, które nie bardzo rozumieją SQL, zapewne otrzymujesz pytania o problem z czytelnością konkretnych kolumn w raportach. Możesz bardzo ułatwić pracę zarówno sobie jak i zmniejszyć liczbę pytań od pracowników z innych działów. W tym celu wart zapoznania jest kolejny element języka SQL czyli aliasem.

Szablon użycia Aliasu

Użycie aliasu jest bardzo proste. Odnosi się do przezwania tabeli w raporcie w inny sposób. Poniżej, szablon użycia najprostszy jaki można sobie wymyślić. Pobierasz nazwę tabeli, następnie używasz słowa kluczowego AS i nadajesz nową nazwę dla pobranej wcześniej tabeli.

Jeżeli powyższy przykład użycia aliasu jest zbyt długi, możesz pominąć słowo kluczowe AS zachowując ten sam wynik zapytania.

Dodatkowo możesz również połączyć 2 kolumny w jedną a dla niej ustawić jedną wspólną nazwę.

Praktyczne zastosowanie Aliasu w PostgreSQL

Przejdź teraz do praktycznego tworzenia zapytań używając aliasu. Poniższe zapytanie wyświetli kolumnę z first_name z tabeli actor. Dla ułatwienia oryginalny nagłówek tabeli zmieni się w zrozumiały dla wszystkich opis imie.

Ostatnim przykładem będzie zastosowanie łączenie 2 tabel w jedną za pomocą aliasu. Poniżej zapytanie pobiera first_name(imię) oraz last_name (nazwisko) aby ostatecznie utworzyć kolumnę opisującą osoba.

To tyle jeżeli chodzi o aliasy. W kolejnym wpisie zaczniesz używać bardziej skomplikowanych struktur, którymi są Join’y, czyli połączenie na ogół min. dwóch różnych tabel w celu otrzymania wyniku.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT