Kurs PostgreSQL 11 – INTERSECT cz.25

Print Friendly, PDF & Email

Zamiast niesławnych Join’ów możliwe jest wykorzystanie klauzuli Intersect, która w wyniku pokaże dane wspólne dla co najmniej dwóch tabel.

SQL Intersect Nieco Teorii…

Użycie tej klauzuli jest stosunkowo proste poniżej schemat użycia dla tabel A i B.

Należy pamiętać o tym, aby w obydwu zapytaniach SELECT miał dokładnie tyle samo kolumn wybranych oraz aby te kolumny były tego samego typu.

Do wykonania ćwiczeń w następnym kroku konieczne będzie utworzenie trzech dodatkowych tabel oraz wypełnienie ich przykładowymi danymi.

Tabel people przechowuje klucz główny oraz imię i nazwisko osoby. Tabela manager przechowuje ID osoby, która jest managerem, datę zatrudnienia oraz klucz obcy, który prowadzi do tabeli people. Tabela ordinary_employee, przechowuje zwykłych pracowników z ich ID oraz datą zatrudnienia.

Przykłady, Przykłady…

Przy użyciu klauzuli INTERSECT wykonaj z powyższych danych zapytanie, które wyświetli część wspólną z dwóch dostępnych w zapytaniu tabel: manager oraz ordinary_employee.

W wyniku zapytania będzie część wspólna czyli id 2 oraz 5.

W kolejnym wpisie przedstawię klauzulę Except.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT