Operator IN używany jest wraz z klauzulą WHERE. Pozwala na wypisanie w nawiasach zakresu wartości, które musisz odnaleźć.
Składnia operatora IN w PostgreSQL
1 |
nazwa_kolumny IN (wartosc1,wartosc2,…,wartosc_n) |
Widzisz, że poza nazwą kolumny potrzebne są przynajmniej 2 wartości w nawiasach, które będziesz wyświetlał w zapytaniu.
Użycie IN
Na początek sprawdź w jaki sposób z tabeli rental wyświetlić klientów z ich ID o wartości 1 oraz 2 (customer_id) wraz z ID wypożyczenia (rental_id) oraz datą zwrotu filmu (return_date). Data zwrotu musi zostać posortowana malejąco.
1 2 3 4 |
SELECT customer_id,rental_id,return_date FROM rental WHERE customer_id IN (1, 2) ORDER BY return_date DESC; |
Inną opcją jest możliwość wyświetlenia przez ciebie wszystkich klientów poza 1 oraz 2, pozostałe wymagania pozostają bez zmian. Przyda się tutaj operator przeczenia NOT.
1 2 3 |
SELECT customer_id,rental_id,return_date FROM rental WHERE customer_id NOT IN (1, 2); |
W następnym wpisie zajmę się operatorem Between.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).