Kurs PostgreSQL 11 – LIMIT i OFFSET CZ.8

Print Friendly, PDF & Email

Rozszerzenie SELECT o klauzulę LIMIT oraz OFFSET, pozwala na wyświetlenie określonej liczby wpisów, które są zgodne z konstrukcją twojego zapytania.

Schemat użycia klauzuli LIMIT

SELECT * FROM nazwa_tabeli LIMIT n OFFSET m;

Poza standardową częścią zapytanie SELECT, po nazwie tabeli masz klauzulę LIMIT. Wartość n wskazuje ile wierszy z wynikami otrzymasz. Kolejną klauzulą jest OFFSET daje wskazanie klauzuli LIMIT od którego wiersza chcesz rozpocząć pokazywanie wskazanych wierszy. W związku z tym masz możliwość wyświetlania wartości nawet ze środka tabeli.

Przykład zastosowania klauzuli LIMIT

W wyniku powyższego polecenia potrzymałeś listę 10 filmów z ich id, tytułem oraz rokiem wydania.

Zastosowanie klauzuli OFFSET wraz z LIMIT

Rozbudowaną wersją omawianego polecenia jest OFFSET, dzięki któremu możesz wskazać początek zakresu wyświetlonych wierszy. Warto zauważyć, że wyświetlenie wyników rozpocznie się od następnego wiersza.

W wyniku powyższego polecenia otrzymałeś 10 filmów, poczynając od wiersza numer 6, pomimo tego, że OFFSET wskazuje na wiersz numer 5. O tym warto pamiętać, aby otrzymać poprawne wyniki nie przegapiając żadnego.

W kolejnym wpisie zajmę się poleceniem FETCH.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT