Kurs Docker – Podstawowe zarządzanie obrazami Docker’a w Centos/RedHat CZ.3

Print Friendly, PDF & Email

Mając mam nadzieję zainstalowaną działającą maszynę pokażę tobie w jaki sposób wykonać podstawowe czynności przy obrazach Docker’a.

Wyszukiwanie obrazów Docker

Docker ma dostęp do serwera, który przechowuje obrazy, które możemy pobrać za darmo i zacząć z nim pracować.

Ale od czego mam zacząć? Od wyszukiwania (search). Tak w ten sposób, możesz wyszukać nazwę usługi, które potrzebujesz.

I masz to, widzisz listę dziwnych rzeczy. Te rzeczy to lista dopasowań do słowa apache, czyli najpopularniejszej aplikacji do zarządzania stronami www.

Nie wygląda ładnie, tym zajmiesz się za chwilę. Widzisz kolumny:

  • Name – czyli nazwa usługi, którą wyszukiwarka dopasowała w dowolny sposób,
  • Stars – pokazuje jak popularna jest dany obraz,
  • Official – tutaj warto wybierać tylko takie, których wartość jest [OK], ponieważ są one sprawdzane i powinny być dla ciebie bezpieczne,
  • Description – szerszy opis obrazu
  • Automated – pokazuje czy obraz został stworzony automatycznie

Powyższy screen nie jest zbytnio czytelny, ale możesz pokazać tylko to co jest tobie potrzebne.

Wykorzystując poniższe polecenie, otrzymasz to samo (no prawie) w ładny sposób:

Widzisz oddzielony znakiem „:” zestaw 3 danych, które potrzebujesz, poczynając od lewej strony: nazwę obrazu, liczba gwiazdek oraz czy obraz jest oficjalny.

Jak pobrać obraz Docker?

Gdy już wiesz gdzie szukać obrazów, przyszedł czas, żeby pobrać jeden z nich. Będziesz przynajmniej na razie pracował z obrazem apache(httpd).

I tutaj pewna niespodzianka, dlaczego masz użyć httpd, a nie apache? W CentOS/RedHat serwerem do wyświetlania stron www jest httpd, więc musisz użyć zamiast apache, httpd.

W wyniku tego polecenia pobierzesz obraz serwera www, który później uruchomisz i będziesz mógł(-a) dać do niego dostęp niczego nie świadomym użytkownikom końcowym, że pochodzi on z Docker’a.

Listę dostępnych obrazów zobaczysz przy pomocy kolejnego polecenia. Widzisz, że pobrałeś najnowszą wersję httpd, widzisz jego ID, kiedy został stworzony oraz jak jest duży

Możesz również pobrać inny obraz, jeżeli potrzebujesz w konkretnej wersji. Załóżmy, że potrzebujesz wersji 2.4 przeznaczonej do Centos 7.

Powyżej lista obrazów zawiera 2 pozycje. Nowy wpis dotyczy httpd w wersji 2.4.

Warto również wiedzieć, że jeżeli ściągasz podobne obrazy, tak naprawdę „dociągane” są ich różnice. Druga sprawa to szybkość i łatwość kreowania nowych maszyn, które praktycznie od razu mogą działać.

To tyle jeżeli chodzi o krótkie wprowadzenie do zarządzania obrazami w Docker.

Zapraszam na następny wpis, w któym zajmiesz się zmianą wersji usługi Docker’a.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT