Kurs Ansible – Moduł Apt CZ.10

Print Friendly, PDF & Email

W poprzednim wpisie, przedstawiłem kilka wybranych opcji modułu yum. Tym razem chcę przedstawić możliwości jakie daje moduł apt, czyli wykorzystywany w systemach Debian/Ubuntu moduł instalacji pakietów w tych systemach.

Moduł Apt w Ansible Nieco Teorii…

Moduł apt zawiera mniej opcji użycia niż yum bo tylko 17. W tym wpisie przedstawię kilka z nich, które są najczęściej używane w codziennej pracy.

  • name – określa nazwę aplikacji, która ma zostać zainstalowana.
  • state – pozwala na określenie akcji, którą wykonujesz na pakiecie w systemie, posiada 5 możliwych stanów: absent, build-dep, latest, present, fixed. Umożliwiają one kolejno: usuniecie zainstalowanego pakietu, sprawdzenie czy zależności do pakietu istnieją w systemie, instalację najnowszej wersji, obecny (zainstalowany), dodanie brakujących zależności,
  • deb – pozwala na instalację aplikacji wprost z paczki .deb, która znajduje się lokalnie lub po wskazaniu adresu serwera internetowego. Brak dodatkowych parametrów,
  • autoclean – usuwa z pamięci cache niepotrzebne pakiety,
  • autoremove – usuwa zależności w liście pakietów, które nie są już potrzebne,

Praktyczne Przykłady

W przykładach pomijam wstępne wiersze, które musisz dopisać do skryptu.

Na początek zainstaluj serwer www apache2 na zdalnej maszynie, która działa pod kontrolą systemu Debian 10. W tym celu musisz użyć managera apt oraz ustawić status na present.

Jeżeli chcesz usunąć pakiet ze zdalnej maszyny zmień status apt na absent.

Instalację możesz również wykonać wprost z paczki .deb, którą masz lokalnie na dysku, więc konieczne jest wskazanie ścieżki do tego pliku.

Inną możliwością jest wskazanie pakietu .deb wprost na serwerze.

Jeżeli chcesz usunąć nieużywane pakiety oprogramowania występujące w cache systemu, użyj poniższego fragmentu skryptu.

Możesz również usunąć nieużywane zależności pakietów.

Podsumowanie

Jak widzisz Ansible jest bardzo wszechstronnym narzędziem, które obsługuje automatyzację wielu różnych aspektów w różnych systemach operacyjnych.

W tym wpisie to tyle, zapraszam na kolejny, w którym będziemy kopiować dane.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT