Kurs Ansible – Moduł Get_URL CZ.13

Print Friendly, PDF & Email

Pracując na co dzień z Ansible nieodzownym modułem, z którego zapewne trzeba będzie skorzystać, jest get_url. Pozwala na pobieranie plików z HTTP, HTTPS lub FTP na zdalny serwer.

Serwer zdalny (na który ma pozostać pobrany plik) musi mieć bezpośredni dostęp do zasobu zdalnego. Domyślnie, jeśli zmienna środowiskowa _proxy jest ustawiona na hoście docelowym, żądania będą wysyłane przez ten serwer proxy. To zachowanie można zastąpić, ustawiając zmienną dla tego zadania (zobacz ustawienie środowiska) lub używając opcji use_proxy.

Przekierowania HTTP mogą przekierowywać z HTTP do HTTPS, więc należy upewnić się, że środowisko proxy dla obu protokołów jest poprawne.

Nieco Teorii…

Get_url posiada 24 właściwości, z których możesz skorzystać, pracując z pobieraniem danych z serwerów.

Praktyczne Przykłady

Podstawową funkcją, jaką daje get_url jest oczywiście pobranie danych z serwera. Jednak warto dodać do niej jeszcze zapisanie w konkretnym miejscu oraz nadać odpowiednie uprawnienia po jego ściągnięciu.

Przy pobieraniu danych z zewnętrznych serwerów, szczególnie takich, które mogą zostać zmienione, warto zainteresować się właściwością checksum. Dzięki temu możesz sprawdzić przy pomocy md5 lub sha256 czy suma kontrolna pobieranego pliku jest zgodna z tą, którą dostarczył twórca pliku.

Użycie zarówno sha256, jak i md5 nie jest zbyt skomplikowanie, warto je wykonać, aby nie otworzyć podatności w systemie dla nieproszonych gości.

Podsumowanie

Widzisz, że get_url jest kolejnym przydatnym modułem, które sprawdzi się w wielu codziennych zastosowaniach, ale nie jedyna.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT