Kurs Ansible – Handlers CZ.5

Wchodząc coraz bardziej w świat Ansible musisz zapamiętać coraz więcej dziwnych zwrotów, ale zapewniam, że to wszystko jest bardzo, ale to bardzo istotne. Nie inaczej jest z sekcją handlers. Krótko mówiąc, sekcja ta jest wykorzystywana w momencie, gdy po instalacji zachodzi potrzeba uruchomienia, czy raczej zrestartowania usługi. Dlaczego restart jest lepszy? Ponieważ jeżeli nie jesteś w stanie stwierdzić, w jakim stanie znajduje się usługa, najbezpieczniej jest ją zrestartować.

No dobrze, ale jak używać handlers w Ansible?

Użycie sekcji handlers jest stosunkowo proste, ale musisz zachować czujność, jeżeli chodzi o opisy oraz miejsce występowania sekcji.

Dobrym przykładem jest instalacja serwera www np. Apache.

Ponownie widzisz kilka pierwszych wierszy, które znajdują się w poprzednim wpisie. Dlatego pominę te elementy a postaram się w miarę jasno przedstawić sekcję tasks oraz nową dla ciebie sekcję handlers.

Poza rzeczą oczywistą, czyli parametrem name, wykonujesz następnie moduł action. Moduł ten odpowiada za instalację aplikacji w tym przypadku serwera www (httpd). Jednak najważniejszy jest kolejny wiersz, czyli moduł notify. Wydawałoby się, że nie robi on niczego szczególnego, jednak jego zadaniem obrazowo mówiąc, jest przekazanie wyzwalacza (potwierdzenia instalacji httpd) do sekcji handlers. Widzisz, że w sekcji handlers, parametr name ma dokładnie taką samą nazwę jak notify w sekcji tasks. Dzięki temu handlers „wie”, że instalacja została dokonana i moduł action w sekcji handlers musi wykonać na usłudze httpd akcję restart. Po której stan usługi będzie ustawiony na restarted.

Podsumowanie

Kolejna sekcja za Tobą, myślę, że jedna z najbardziej użytecznych, która pozwala bezdotykowo (o ile wszystko w playbook’u jest poprawnie zapisane) zarządzać infrastrukturą IT poprzez Ansible.W tym wpisie to wszystko, w następnym pokaże, o co chodzi ze zmiennymi.


Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT