Jaki Linux dla Software Engineera?

Print Friendly, PDF & Email

Jeśli chodzi o wybór dystrybucji GNU/Linux, często zaczynamy od niewłaściwego pytania: Jaka jest najlepsza dystrybucja GNU/Linux? Powinniśmy raczej zapytać: Jaka jest najlepsza dystrybucja Gnu/Linux dla moich potrzeb lub mojego projektu?

W tym wpisie opowiem o niektórych popularnych dystrybucjach Gnu/Linux, z którymi miałem do czynienia. Mam nadzieję, że na końcu będziesz w stanie wybrać dystrybucję Gnu/Linux, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Nie ważne jakiej dystrybucji używasz, koniec końców oparta jest na tym samym źródle, czyli jądrze systemowym. Jednak aspekty takie jak GUI, sklep z aplikacjami może pomóc w pracy, przynajmniej na początku przygody.

Kali Linux

Bezpieczeństwo informacji lub cyberbezpieczeństwo to najszybciej rozwijające się sektory w technologii, a społeczność Gnu/Linux nie pozostała w tyle.

Kali Linux jest rozwijany przez ofensywne zabezpieczenia. Jest wyposażony w mnóstwo narzędzi i konfiguracji bezpieczeństwa, co czyni go numerem jeden dla większości etycznych hakerów i specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy chcą przeprowadzać testy penetracyjne lub etyczne hakowanie w celu przetestowania podatności systemów lub sieci.

Instalacja Kali Linux jest dość prosta. Jest również wyposażony w wiele wstępnie zainstalowanych narzędzi, takich jak John the Ripper, OWASP ZAP, Aircrack-ng i inne.

Chociaż Kali ma wiele narzędzi i konfiguracji. Można go łatwo dostosować do potrzeb użytkowników. Graficzny interfejs użytkownika (GUI) jest intuicyjny i łatwy w użyciu.

Kali to stabilny i solidny system operacyjny oparty na systemie Debian Linux.

Pop!_OS

Pop OS to dystrybucja Gnu/Linux opracowana przez producenta komputerów PC System76. Opiera się na słynnym Ubuntu Linux.

Instalacja Pop OS jest bardzo łatwa i bardzo podobna do instalacji Ubuntu. Posiada również intuicyjny graficzny interfejs użytkownika i skróty, dzięki którym jest bardzo użyteczny.

Pop OS to idealny wybór, jeśli jesteś programistą, specjalistą IT lub po prostu użytkownikiem. Jest to również dobry wybór, jeśli dopiero przechodzisz na system operacyjny Gnu/Linux .

Możesz instalować pakiety za pomocą menedżera pakietów APT lub instalować pliki .deb z terminala. Podobnie jak wiele innych dystrybucji również on posiada sklep co ułatwia instalację aplikacji.

Muszę przyznać, że Pop OS to jedna z najbardziej eleganckich i pięknych dystrybucji Gnu/Linux , z których korzystałem.

Arch Linux

Arch Linux jest dobrze znany ze swojej trudnej procedury instalacyjnej. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do innych dystrybucji GNU/Linux nie ma pakietu instalacyjnego ani graficznego interfejsu użytkownika.

Jeśli naprawdę chcesz zrozumieć, jak działa Linux od podstaw, Arch Linux może być dla Ciebie. Aby sprawnie pracować w tym systemie, musisz dobrze znać polecenia terminala.

Ponadto, jeśli chcesz zepsuć, naprawić lub poeksperymentować z systemem GNU/Linux, Arch Linux może być dystrybucją, której szukasz. Co więcej, jest to dobry wybór dla programistów tworzących systemy oraz sterowniki.

Możesz także przekonwertować swój Arch Linux na BlackArch i użyć go do testów penetracyjnych oraz szerokorozumianego bezpieczeństwa. To najlepszy wybór dla specjalistów ds. bezpieczeństwa.

Arch Linux używa menedżera pakietów Pacman. Nie zawiera większości programów, które w razie potrzeby należy samemu doinstalować. Takie podejście niewątpliwie zwiększa bezpieczeństwo systemu.

Ubuntu

Ubuntu jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych dystrybucji GNU/Linux. To dobry wybór dla szerokiej gamy użytkowników poczynając od programistów, nowicjuszy a na administratorach systemu kończąc.

Ponadto Ubuntu jest szeroko stosowane zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i serwerach ze względu na jego stabilność, łatwość użytkowania i solidność.

Ubuntu jest oparty na Debianie i używa pakietów .deb lub menedżera pakietów apt do zarządzania pakietami oprogramowania. Posiada graficzny interfejs użytkownika, który ułatwia codzienną pracę.

Instalacja tej dystrybucji jest bardzo łatwa. Możesz także użyć trybu rozruchu na żywo, aby wypróbować go bez instalowania go na swoim komputerze.

Red Hat Enterprise Linux

Red Hat Enterprise Linux (RHEL) jest rozwijany przez Red Hat i jest wiodącą komercyjną dystrybucją GNU/Linux.

To dobry wybór dla administratorów systemów i deweloperów. RHEL jest jedną z najbardziej preferowanych dystrybucji GNU/Linux przez firmy z listy Fortune 500.

RHEL jest systemem operacyjnym typu open source, dlatego korzystając z RHEL zasadniczo płacisz za usługi wsparcia, a nie za sam produkt. Jest to plus, jeśli korzystasz z systemów o znaczeniu krytycznym dla firmy. Możesz mieć pewność, że zespół Red Hat pomoże ci, jeśli coś pójdzie nie tak z twoim systemem GNU/Linux.

RHEL używa menedżera pakietów RPM do instalowania i usuwania pakietów oprogramowania.

Fedora

Fedora jest dobrą, bezpłatną alternatywą dla komercyjnego systemu Red Hat Enterprise Linux. Zespół Red Hat wspiera rozwój tej dystrybucji. Jest to pierwszy poziom, na którym testowane są poprawki oraz nowe pakiety, które później trafiają do RHEL. Drugim poziomem jest niestety tylko do końca 2021 CentOS, który jest równie stabilny jak RHEL. Więcej o następcach pisałem: tutaj oraz tutaj.

Jest to stabilny i solidny system operacyjny z dużym wsparciem. Jeśli planujesz zostać programistą systemu lub administratorem serwera, Fedora jest zdecydowanie dobrym wyborem dla Ciebie.

Podobnie jak RHEL, Fedora używa RPM jako menedżera pakietów. Zawiera GUI oraz PackageKit.

Fedora dostarcza 3 główne edycje: Fedora Workstation do użytku domowego, Fedora Server i Fedora IoT dla urządzeń o niskim poborze mocy, takich jak Raspberry Pi.

Podsumowanie

Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 600 dystrybucji GNU/Linux. Większość jest rozwijana na licencji GNU, czyli całkowicie za darmo. Są również takie za które trzeba płacić, np. RHEL. W tym przypadku konieczne jest wykupienie licencji na wsparcie.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT