Czy to aby na pewno koniec CentOS 8?

Print Friendly, PDF & Email

Jak wiesz, Red Hat i IBM zszokowały społeczność fanów open source, zabijając stabilną wersję CentOS 8. W przyszłości nie będzie CentOS 9. Red Hat ogłosił, że będzie tylko CentOS Stream, który będzie działał jako wersja krocząca i będzie używany jako następny RHEL. Na horyzoncie pojawiła się alternatywa w postaci Rocky Linux. Możesz również sprawdzić w jaki sposób wykonać migrację z CentOS 8 do CentOS Stream.

CentOS Linux odrodził się jako Rocky Linux

Myślę, że Red Hat / IBM nie docenił społeczności Linuksa. Czy wierzyli, że ujdzie im na sucho taka zmiana? Jak oni tego nie przewidzieli? Myślę, że IBM i Red Hat nie przejmują się już open source. Poszli dalej i usunęli również wiele rzeczy z wiki CentOS:

CentOS Linux 8 End of Lifetime EOL Dates
Update informacji o CentOS

Współtwórca CentOS, Greg Kurtzer, jest jednym z wielu członków społeczności, którzy nie są zadowoleni z decyzji Red Hata o zamknięciu tego projektu. Kurtzer wydał następujący komunikat prasowy:

Byłem tak samo zszokowany jak reszta społeczności wiadomościami z Red Hata. Kiedy zaczynałem CentOS 16 lat temu, nigdy nie wyobrażałem sobie niesamowitego zasięgu i wpływu, jaki będzie miał na całym świecie na osoby i firmy, które polegają na CentOS w dystrybucji Linuksa. W odpowiedzi na tę nieoczekiwaną zmianę z dumą ogłaszamy uruchomienie nowego projektu Rocky Linux.

Czym jest Rocky Linux Project?

Ze strony projektu dowiadujemy się:

Rocky Linux to społeczny system operacyjny dla przedsiębiorstw zaprojektowany tak, aby był w 100% kompatybilny z systemem Red Hat Enterprise Linux, teraz, gdy CentOS zmienił kierunek. Jest w trakcie intensywnego rozwoju społeczności. Rocky Linux jest kierowany przez Gregory’ego Kurtzera, założyciela projektu CentOS. Nie ma jeszcze ustalonego ETA (przewidywany czas wydania) wydania. Osoby chcące współpracować są proszone o kontakt za pomocą opcji komunikacji oferowanych na tej stronie.

CloudLinux, kolejna alternatywa i fork dla RHEL 8

Według Wikipedii, CloudLinux OS to dystrybucja Linuksa sprzedawana dostawcom hostingu współdzielonego. Jest rozwijany przez firmę programistyczną CloudLinux, Inc., jest oparty na systemie operacyjnym CentOS. W poście na blogu ogłosili także fork dla RHEL 8:

Utrzymujemy już CloudLinux OS, planujemy wypuścić darmowy, oparty na otwartym kodzie źródłowym, oparty na społeczności, binarny fork RHEL® 8 (i przyszłe wersje) kompatybilny 1: 1 w pierwszym kwartale 2021 roku. Stworzymy osobny, całkowicie darmowy system operacyjny, który jest w pełni kompatybilny z RHEL® 8 (i przyszłymi wersjami). Będziemy sponsorować rozwój i utrzymanie takiego systemu operacyjnego. Będziemy pracować nad utworzeniem społeczności wokół systemu operacyjnego z radą zarządzającą złożoną z członków społeczności.

Podsumowanie

Obecnie IBM jest właścicielem oprogramowania Red Hat. Dlatego starają się „wycisnąć” każdy grosz ze swojego zakupu za bagatela 34 mld $. Zapewne IBM dokona znaczącego podniesienia cen oprogramowania należącego do Red Hata, takiego jak sam system operacyjny RHEL, Ansible, Red Hat Virtualization, OpenStack, JBoss Enterprise i inne aplikacje. Skorzystają zapewne z usług prawników, aby wprowadzić jeszcze lepszą kontrolę nad licencjonowaniem i klonowaniem produktów RHEL. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć Rocky Linux jako następcę CentOS i życzę im powodzenia, ponieważ odbudowanie zaufania w świecie open source wymaga czasu, a takim podejściem IBM strzela sobie w stopę. A czy Ty użyłbyś Rocky Linux po wydaniu stabilnej wersji?

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT