#1 CCNA 200-301 – Wstęp

Print Friendly, PDF & Email

Sieci komputerowe otaczają nas w każdym miejscu, część z nich wymaga kilometrów przewodów, inne działają niewidocznie przy pomocy fal radiowych. Na pytanie, czego się uczyć w tematyce sieci wielu odpowie Cisco. Faktycznie jest to najbardziej rozpoznawana firma w tematyce sieci, ale nie jedyna. Niszowe do tej pory firmy jak Mikrotik czy Juniper zaczynają coraz pewniej wchodzić do gry, no i ta cena…

Jednak nadal szukając pracy, główne pytanie jest o sprzęt Cisco: switche, routery czy telefony VoIP.

Najnowszym egzaminem na poziomie Cisco Certified Network Associate (CCNA) jest ten opisany jako 200-301. Tematyka pomimo poziomu wstępnego jest bardzo duża i niekiedy łatwiej zdać wyższe certyfikaty takie jak CCNP czy CCIE niż CCNA.

Dla kogo jest CCNA?

Zacząć należy od początku, czyli dla kogo przeznaczony jest ten egzamin? Odpowiedź, dla każdego, kto nie miał wcześniej styczności z sieciami, a chce się ich nauczyć. Materiał CCNA 200-301 jest szeroki, zaczynasz od punktu zero, na koniec jesteś w stanie skonfigurować zaawansowane zagadnienia sieciowe w dużej organizacji.

Nauczysz się konfigurować switche oraz routery, poznasz protokoły takie jak RIPv1 oraz v2, OSPFv2 oraz v3, zabezpieczysz urządzenia przed niepowołanym dostępem oraz uruchomisz serwer DHCP, to tylko kilka umiejętności, które bezsprzecznie przydadzą się w codziennej pracy.

Na czym ćwiczyć CCNA?

To dobre pytanie, możesz zakupić fizyczny sprzęt, ale tutaj pojawiają się dwa problemy: pieniądze i miejsce. Czy można inaczej? Tak, Cisco przygotowało swoje rozwiązanie do ćwiczenia praktycznie całego materiału na CCNA, chociaż mogą zdarzyć się problemy i nie zawsze wszystkie polecenia zostaną wykonane. Opis ten dotyczy narzędzia Packet Tracert. Do poprawnego działania potrzebne jest założenie darmowego konta na stronie netacad.com, o czym poinformuje program przy pierwszym uruchomieniu.

Packet Tracert

Innym narzędziem jest EVE – NG, jest to emulator fizycznych urządzeń, dzięki czemu pracujesz na prawdziwych obrazach urządzeń takich jak switch czy router. Jednak tutaj trzeba wspomnieć, że zgodnie z licencją Cisco, obrazy systemu mogą być uruchamiane tylko na urządzeniach fizycznych z logo tej firmy. Problemem natury technicznej jest brak dostępu do warstwy drugiej.

Eve-NG

Przygotowanie do egzaminu CCNA

Przygotowywać się samemu czy jednak pójść na kurs/szkolenie? Wszystko zależy od Ciebie. Samodzielne przygotowanie jest możliwe, jednak wymaga dyscypliny i codziennej pracy, choćby 1h, aby przerabiać mniejsze porcje materiału. Takie podejście na pewno będzie tańsze.

Jeżeli chodzi o szkolenia/kursy można spróbować na takich platformach jak udemy, ale czy za 50zł można dostać materiał, który wystarczy do zdania egzaminu? Innym podejściem jest pójście na kurs/szkolenie, bardzo często na wydziałach są one organizowane, jednak kosztują około 5000zł za całość. W internecie bez problemu można znaleźć przykładowe pytania, jednak sama teoria nie wystarczy, trzeba poczuć, w jaki sposób to wszystko działa. Plusem jest oczywiście możliwość zadawania pytań, wyjaśniania nieścisłości. Jeżeli zdecydujesz się na takie podejście, sprawdź, kto prowadzi zajęcia, aby trafić do najlepszych ludzi, to zagwarantuje zdanie egzaminu.

Obecnie jest wiele platform video, które przedstawiają takie zagadnienia, np. cbtnuggets.

Oczywiście zapraszam do mojej serii, którą tym wpisem rozpoczynam:).

Z czego składa się egzamin?

Egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Teoria nie sprowadza się do odpowiedzi Tak lub Nie, są tam m.in. scenariusze z fragmentami konfiguracji, więc sprawne posługiwanie się konsolą w symulatorze jest bardziej niż wskazane.

Egzamin jest oczywiście w języku angielskim, czas rozwiązania zadań to 120 minut, natomiast zadań jest ponad 100, tak więc trzeba całą akcję przeprowadzić sprawnie, nie tracąc czasu na pytania, z którymi masz problem.

Podsumowanie

Pracy jest dużo, ale myślę, że warto. Zapewne częściej będzie potrzebna wiedza z rozwiązywania problemów w sieci, niż konfiguracji od zera, ale na koniec dnia, gdy wszystko działa, nikt nie pamięta o skokach ciśnienia w trakcie szukania rozwiązania.

Spis treści:
00:00 – Wsparcie kanału
00:22 – Wstęp czym jest sieć?
04:40 – Cisco i …
06:55 – Przenoszenie danych w sieci
08:00 – Historia Cisco
09:03 – Certyfikaty Cisco
13:01 – Zakres certyfikacji CCNA
20:27 – Jak wygląda egzamin CCNA 200-301?
21:24 – Nauka do CCNA
24:25 – Zakończenie
Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT