Jak zacząć pracę w IT?

Print Friendly, PDF & Email

Zastanawiasz się nad wejściem do IT? Bez znaczenia czy jako programista, Administrator, grafik czy helpdesk, musisz zacząć od pokazania kim jesteś, im większej liczbie osób, tym lepiej.

Zacznij od zera w IT

Pierwszym krokiem może być utworzenie konta na LinkedIn lub Facebook, na którym można dokumentować swoją podróż w ramach przebranżawiania lub też – że tak to ujmiemy – „uczyć się publicznie”. Nie trzeba mieć na początku żadnych obserwujących i nie trzeba znać nikogo z branży. Zacznij od wrzucenia zdjęcia tego, czego się akurat uczysz, a następnie zdjęć książek, które czytałeś, namiarów na kursy, z których korzystałeś, spotkania, podcasty i projektów poboczne też będą na miejscu. LinkedIn czy Facebook może się stać żywym archiwum Twojej nauki.

Czy publikowanie wszystkiego, czego się dowiesz, jest stratą czasu? Jeśli nie masz żadnych obserwujących, nikt tego przecież nie zobaczy, daremny trud. Osoby, które stworzyły kursy, w których bierzesz udział i napisały książki, które czytasz, również używają mediów społecznościowych. Otaguj instruktora, autora, twórcę lub witrynę w swoim poście. Oznacz więc autora książki, którą ostatnio czytałeś, a także konta spotkań i organizatorów. Twórcy uwielbiają widzieć, jak ludzie czerpią korzyści z rzeczy, które wykonali, więc wyświadczasz im a może i sobie ogromną przysługę. Jedna osoba przedstawi Cię drugiej i tak dalej a Twoja obecność w społeczności zacznie rosnąć, jak śniegowa kula (no może na początku kuleczka).

Jest to sposób na stworzenie sobie solidnej reputacji w społeczności, o wiele szybciej i skuteczniej niż przez rozsyłanie CV na ślepo.

Przykłady

Wskazane niżej osoby to nie „pan ze stocka”, możesz ich strony i dorobek bez problemu sprawdzić samemu na ich profilach.

Jeżeli projekt, nad którym pracujesz pokażesz w internecie, zwiększasz szanse, że ktoś Cię dostrzeże i być może zaproponuje wykonanie jakiegoś drobnego projektu, dzięki czemu zdobędziesz doświadczenie.

Tymczasem większość z przebranżawiających się obecnie ludzi stara się uczyć i opanowywać jak najwięcej, ale nikt nie może tego zobaczyć, bo nie pokazują oni swoich postępów.

Pomaganie innym jest ważne

Pomaganie innym w rozwiązywaniu problemów pozwala Ci lepiej przyswoić i zapamiętać informacje, których się nauczyłeś, klasyczny przykład sytuacji win-win. To również pokazuje potencjalnym pracodawcom, że chętnie pomagasz i się komunikujesz – a to umiejętności, które są bardzo ważne dla programistów, zwłaszcza w obliczu rozwoju pracy zdalnej. Większość komunikacji odbywa się za pośrednictwem tego samego medium (firmowy komunikator, e-mail, GitHub). Wykazanie się umiejętnościami miękkimi z takim wyprzedzeniem to same plusy.

Przed pierwszą pracą na pełny etat stworzona przez Ciebie sieć pozwoli na przykład na uzyskiwanie poleceń przez osoby z Twojej sieci. Zdobycie w ten sposób kilku, choćby najmniejszych, ale własnych klientów pozwoli udowodnić Twoje umiejętności.

Nie przejmuj się, że na takim Instagramie masz pełno programistów, którzy mają niesamowite biurka i robią piękne zdjęcia 4 monitorów zawalonych kodem. Nie to jest ważne, wystarczy, że masz telefon na kilka minut, by opublikować wiadomość o Twoich postępach, nie myśl o tym zbyt wiele, najważniejsze jest, aby po prostu zacząć. Nigdy nie wiadomo, kto to ogląda. Nie tylko Ty możesz nie mieć szczęścia w tradycyjnym poszukiwaniu pracy – spróbuj metodą drobnych kroczków rozbudowywać swoje cyfrowe ego.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT