Docker z ograniczeniami?

Print Friendly, PDF & Email

Złe czasy dla Dockera?

Duże zmiany w świecie Dockera od dziś (1 listopada 2020). Pojawiły się limity co do liczby obrazów kontenerów, które darmowi użytkownicy mogą pobrać z Docker Hub. Anonimowi użytkownicy będą mogli pobrać maksymalnie 100 obrazów na 6 godzin, użytkownicy posiadający konta (ale nie płacący) będą mieli 200 pobrań na 6 godzin. Płatni subskrybenci nie będą mieli narzuconych żadnych limitów. Takie zmiany mogą zdenerwować użytkowników platform chmurowych takich jak Azure.


Pieniądze potrzebne

Już jakiś czas temu Docker informował o podjęciu takich kroków. Wszystko oczywiście rozbija się o pieniądze. Tutaj muszę się zgodzić, rozwijanie projektu, który potrzebuje środków na zatrudnienie programistów, a do tej pory dawał wszystko za darmo, jest naturalnym krokiem, musi coś zmienić w podejściu do biznesu. Myślę, że za opłaty użytkownicy dostaną więcej i sumarycznie ich biznes za tanto nie ucierpi, a jedna z lepszych technologii ostatnich 10 lat przyspieszy rozwój. Docelowo tylko pojedynczy developerzy oraz małe zespoły nie będą musieli płacić za dostęp do Dockera.


Problemy

Tutaj może się pojawić kilka problemów. Zarówno sam Docker, jak i Docker Hub odniosły duży sukces i zmiana tak dużej bazy regularnych użytkowników w kogoś, kto ma płacić za usługę i móc korzystać z dodatkowych narzędzi oferowanych przez Dockera może być ciężka i nie do końca wiadomo, jak firma chce tego dokonać. 

Jeden z inżynierów z Google Cloud powiedział, że Docker Hub traktuje Google Kubernetes Engine jako użytkownik anonimowy, więc w przyszłości, jeżeli to się nie zmieni użytkownicy, którzy pobierają duże ilości obrazów do testów, takich jak nginx w pewnym momencie nie dostaną się repozytorium obrazów.

Prywatne klastry, na których pracuje Kubernetes, a które przechodzą przez ten sam NAT, również zostaną odcięte po określonej liczbie pobrać w ciągu ostatnich 6h.

Próba monetyzacji zapewne spowoduje od

ejście części użytkowników, którzy korzystają z tego narzędzia bardzo intensywnie, jednak być może tylko na chwilę, jest to jednak bardzo wygodne narzędzie do pracy z testowaniem oprogramowania.


Przyszłość Dockera

Docker mówi, że w przyszłości ich zespół będzie pracował nad nowymi narzędziami dla rozwoju aplikacji i zarządzania kontenerami. Co więcej, rozwijana ma być także integracja z większą liczbą środowisk CI/CD, narzędzia do współpracy oraz ma zostać stworzona lista obrazów oficjalnych i obrazów certyfikowanych.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT