FreeNAS – Instalacja cz.1

Print Friendly, PDF & Email

Ciekawym rozwiązaniem szczególnie dziś, gdzie lawinowo przybywa danych jest NAS (Network-Attached Storage). Można zakupić dedykowane urządzenie w postaci małej skrzynki wyposażonej w kilka / kilkanaście dysków twardych, które po wpięciu do sieci posłużą nam jako duży magazyn przestrzeni dyskowej, którą możemy udostępnić naszym użytkownikom. Jeżeli jednak nie potrzebujemy magazynu o pojemności powiedzmy 100 TB, ale na 2-3TB czyli tak naprawdę jeden dysk twardy, możemy ten sam efekt osiągnąć poprzez wykorzystanie opartego o FreeBSD, FreeNAS.
W tym celu musimy posiadać dostęp do sieci, z niej ściągnąć FreeNAS 8.0. W zależności od obciążenia musimy posiadać min 1GB ramu, procesor około 1.5-2GHz procesor oraz dysk / dyski, na których będziemy udostępniać miejsca dla naszych plików.

1) Instalacja (jest dość prosta należy wykonywać polecenia pokazywane na ekranie ):

Na ostatnim ekranie widzimy IP poprzez które możemy zarządzać naszym serwerem. Generalnie FreeNAS działa jako czarne okienko, GUI jest „wyrzucone” na stronę przeglądarki, poprzez którą możemy w dużej mierze tym narzędziem zarządzać, co ciekawe jest możliwość z poziomu przeglądarki uzyskać dostęp do konsoli.

Na początku po wejściu do systemu poprzez przeglądarkę, warto zmienić hasło dla użytkownika administrator, równie dobrym pomysłem jest zmienienie nazwy konta na inne niż admin, w celu utrudnienia ewentualnego ataku na to konto, a w końcu przejęcie serwera :


Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT