FreeNAS – FTP NFS SSH cz.2

Print Friendly, PDF & Email

Po instalacji systemu i zalogowaniu czas przystąpić do jego właściwej konfiguracji. W tym celu musimy posiadać poza miejscem instalacji jeszcze jedną (co najmniej) partycję lub zupełnie inny dysk. W maszynie wirtualnej jest to dość łatwe screen poniżej (VirutalBox 4.2), przechodzimy na zakładkę Storage (oczywiście naszej maszyny), następnie klikamy na dole na znaczek napędy, z listy wybieramy Hard Drive, po czym nazywamy go oraz dodajemy do naszej maszyny, ja dodałem dwa dyski na dane FreeNAS2 oraz FreeNAS3, FreeNAS przechowuje system:

Teraz musimy dodane wcześniej dyski podłączyć do FreeNAS’a, tak aby system je widział, ja dodałem FreeNAS2 o pojemności 20GB, nadałem mu etykietę Dane, zaznaczyłem dodatkowo ZFS (najlepszy obecnie system plików dla systemów Linux’o podobnych):

Po dodaniu dysk pojawi się jako nowy wolumin w systemie:

Mamy już gdzie przechowywać nasze dane, dobrze aby użytkownicy mieli je jak dodawać lub pobierać, w tym celu uruchomimy serwer ftp. Wybieramy kolejno: Services->FTP, pojawia się okno w którym możemy zmienić podstawowe dane naszego połączenia:

Następnie dodamy do systemu konto, które będziemy wykorzystywać do logowania się, np poprzez WinSCP (po wpisaniu IP oraz loginu i hasła otrzymamy dostęp do plików w konkretnym katalogu lub całym dysku);

Aby móc zalogować się poprzez ftp, w jego ustawieniach musi być zaznaczona opcja Allow Local User Login.


Możemy również udostępnić miejsce dla użytkowników z rodziny Windows (dawniej takie udostępnianie możliwe było dzieki Sambie, we FreeNAS nazywa się NFS):

Wybieramy Add Windows Share, następnie w oknie wpisujemy nazwę udziału, ścieżkę do niego, zaznaczamy Browsable to Network Clients. Powinniśmy w naszej sieci (Windows 7) zobaczyć nasz udział:

W podobny sposób możemy włączyć dostęp przez SSH do naszego serwera, chociaż tutaj pomimo że serwer nie włączył SSH jest ono dostępne (kwestia błędu w przełączeniu przycisku z Off na On).


Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT