Czy to już koniec OpenSource? IBM zaprzestaje wsparcia CentOS 8.

Print Friendly, PDF & Email

W tym tygodniu firma Red Hat wywołała ogromne publiczne oburzenie w związku z ogłoszeniem dotyczącym przyszłości CentOS. Szokującym ruchem zaprzestaje realizacji projektu CentOS na rzecz wydania kroczącego systemu CentOS Stream.

Nacisk przenosi się teraz na CentOS Stream jako główną dystrybucję CentOS. W rzeczywistości pod koniec 2021 r. kurtyna zamknie się nad CentOS 8, który jest przebudową RHEL 8, aby utorować drogę CentOS Stream, który będzie obsługiwał górną gałąź RHEL. Krótko mówiąc, nie będzie CentOS 9 opartego na RHEL 9 ani żadnej innej wersji CentOS w przyszłości.

Użytkownicy i fani CentOS wpadli w histerię od czasu tego oświadczenia, wyrazili obawy co do przyszłości CentOS i jest to uzasadnione, ponieważ przejście na wersję kroczącą prawdopodobnie podważy stabilność i niezawodność, z której słynie CentOS.

Będąc wydaniem ciągłym, CentOS Stream najprawdopodobniej wpłynie na stabilność sprzed dziesięcioleci, która była cechą charakterystyczną projektu CentOS. W oczach wielu entuzjastów CentOS IBM po prostu storpedował CentOS, pozostawiając go do zatonięcia.

Co to oznacza dla innych wersji CentOS Linux?


Biorąc pod uwagę bezprecedensowe posunięcie, które spotkało się w dużej mierze z ostrą krytyką ze strony społeczności FOSS, możesz się zastanawiać, co stanie się z poprzednimi wydaniami CentOS:

CentOS 6 osiągnął EOL (End Of Life) 30 listopada 2020 r. Jeśli więc masz serwery w wersji produkcyjnej z systemem CentOS 6, rozważ migrację do CentOS 7.
Z drugiej strony CentOS 7 będzie nadal otrzymywać wsparcie i aktualizacje konserwacyjne do 30 czerwca 2024 r.
CentOS 8 będzie nadal otrzymywać aktualizacje do końca grudnia 2021 r., Po czym użytkownicy będą musieli przejść na CentOS Stream.

Dobrym podsumowaniem jest wpis Nixcraft, w którym pokazuje, że jedyne co się liczy to kasa, kasa i kasa. Nie ma co się dziwić, IBM za Red Hat zapłacił 34 mld$, więc jakoś trzeba to odrobić.

Koniec wsparcia dla Centos

Chyba nie trzeba więcej dodawać, ja naprawdę rozumiem, że tworzenie i utrzymywanie takich systemów jak Solaris czy CentOS kosztuje, ale czy odcięcie najważniejszego etapu testowania stabilności oprogramowania na prawdę wyjdzie IBM na zdrowie?

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT