Fuchsia OS nowość od Google

Print Friendly, PDF & Email

Fuchsia OS wypuszczona na wolność – jako open source.

5 lat historii Fuchsia OS

Od pięciu lat Google opracowuje nowy system operacyjny, Fuchsia, od samych podstaw. Od teraz OS Fuchsia jest rozwijany w bardziej otwarty sposób.

Prawie tak długo, jak była w fazie rozwoju, Fuchsia była oprogramowaniem typu open source, co oznacza, że każdy może przeglądać i pobierać kod źródłowy niezbędny do samodzielnego zbudowania systemu operacyjnego. W zeszłym roku Google po cichu uruchomiło oficjalną witrynę Fuchsia.dev projektu, ucząc programistów, jak najlepiej pracować na Fuchsia i, w znacznie mniejszym stopniu, jak tworzyć aplikacje Fuchsia. Jednak przez ostatnie cztery lata Fuchsia była czymś w rodzaju projektu skunkworks, a Google zaskakująco mało (czyt.: wcale) wypowiadało się na temat celu jaki przyświecał temu projektowi.

To się zmienia ponieważ firma na blogu Google Open Source wystosowała dla programistów zaproszenie do udziału w projekcie. W rzeczywistości jest to też tak naprawdę pierwsza formalna informacja o istnieniu systemu operacyjnego Fuchsia i o tym, jak Google planuje go używać.

Priorytety: bezpieczeństwo, aktualizacje i wydajność

Jak możemy dowiedzieć się od Google:

Fuchsia to długoterminowy projekt mający na celu stworzenie systemu operacyjnego typu open source ogólnego przeznaczenia, a dziś rozszerzamy model open source Fuchsia i otwieramy się na współpracę z chętnymi deweloperami.

Fuchsia została zaprojektowana w celu nadania priorytetu bezpieczeństwu, możliwości aktualizacji i wydajności i jest obecnie aktywnie rozwijana przez zespół Fuchsia. Od czterech lat rozwijamy Fuchsię w naszym otwartym repozytorium git. Możesz przeglądać historię repozytorium pod adresem https://fuchsia.googlesource.com, aby zobaczyć, jak Fuchsia ewoluowała w czasie. Kładziemy fundament od samego jądra, aby ułatwić tworzenie trwałych i bezpiecznych produktów.

Dla deweloperów

Aby wspierać programistów i sprawić, by proces rozwoju Fuchsia był teraz mniej tajemniczy a bardziej publiczny, Google udostępniło także publicznie narzędzie Fuchsia do śledzenia błędów. Podobnie jak w przypadku Android i Chromium, Fuchsia ma teraz nawet publiczne listy mailingowe dla tych, którzy chcą być świadomi większych zmian w projekcie. Jeśli chcesz wnieść kod, istnieje również formalna procedura, aby zostać członkiem projektu Fuchsia.

Co ważniejsze zarówno dla zainteresowanych programistów, jak i ogółu potencjalnych przyszłych użytkowników tego systemu, Google ma już publiczny plan rozwoju Fuchsii. Widzimy na nim projekty, które aktywnie realizuje zespół Fuchsia, jak np. przebudowa systemu „komponentów”.

Wreszcie, aby pomóc programistom w rozpoczęciu pracy z Fuchsia OS bez konieczności używania sprzętu kompatybilnego z Fuchsia, takiego jak oryginalny Google Pixelbook, Google opublikował szczegółowy przewodnik dotyczący korzystania z oficjalnego emulatora Fuchsia na komputerze Mac lub Linux.

Czy się w to pakować?

Jedną z obaw, które programiści mogą mieć, współpracując na rzecz Fuchsia, jest to, że w przeszłości pracownicy Google określali Fuchsię jako „eksperyment” w zakresie nowych technologii dla systemów operacyjnych. Niejako w opozycji do tego poglądu, witryna Fuchsia.dev została zaktualizowana na początku tego roku i można się z niej dowiedzieć, że Fuchsia ma stać się pełnym systemem operacyjnym używanym w prawdziwych produktach. Jak to ujmuje Google:

Celem Fuchsia jest zasilanie urządzeń i produktów wykorzystywanych w krytycznych zastosowaniach biznesowych. Jako taka, Fuchsia nie jest polem zabaw dla eksperymentalnych koncepcji systemu operacyjnego. Zamiast tego mapa drogowa platformy jest oparta na praktycznych przypadkach użycia wynikających z potrzeb partnerów i produktów.

Źródło: teamquest.pl

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT