Poza modelami, w których działa chmura, trzeba wybrać również typ chmury, jeden z trzech dostępnych.
Typy chmury
- Chmura publiczna – pozwala na dostęp do globalnej infrastruktury IT poprzez internet. Odpowiedzialny za zarządzanie infrastrukturą jest właściciel chmury, np. Microsoft, Google czy Amazon. Użytkownik odpowiada tylko za część infrastruktury i to tylko na poziomie programo-usługowym, bez dostępu do fizycznego sprzętu. Dostęp do chmury może mieć każdy, kto założy konto oraz zobowiążę się do zapłaty za wykorzystaną infrastrukturę, dokładniej mówiąc za czas używania tej infrastruktury lub też wielkość danych, które zostały przesłane. Dzięki takiemu modelowi dostępu bardzo często użytkownik nie potrzebuje zaawansowanej wiedzy technicznej do zarządzania określonymi usługami. Chmura zdejmuje z użytkownika konieczność troszczenia się o sprzęt(serwery, macierze, switche) oraz o takie, rzeczy jak pomieszczenia, prąd czy klimatyzacje.
- Chmura prywatna – jest całą infrastrukturą, którą zarządzasz osobiście, w której dbasz o sprzęt IT, dostęp do prądu, dbasz o pomieszczenia, gdzie cały sprzęt jest zamontowany, klimatyzację. Tutaj potrzebna jest rozległa wiedza na temat konfiguracji usług, zarządzania siecią, naprawy uszkodzonych elementów sprzętu. Nie ma potrzeby używania specjalistycznych paneli do zarządzania (jednak one pomagają).
- Chmura hybrydowa – jest to połączenie dwóch poprzednich typów chmury. Takie podejście pozwala na wystawienie części infrastruktury na świat, ale zarządzanie częścią krytyczną nadal samemu. Przykładem może być wystawienie aplikacji, do której mają dostęp pracownicy z dowolnego miejsca, ale baza danych nadal jest w firmie. Takie podejście umożliwia podłączenie Twojej lokalnej infrastruktury do chmury. Powiem więcej, jeżeli posiadasz wykupione licencje na produkty Microsoftu, możesz je przenieść do chmury, dzięki czemu obniżysz koszt utrzymania swojego konta.
Podsumowanie
Widzisz, że wybór typu chmury jest bardzo istotnym elementem przy migracji z infrastruktury on-demand do jednej z dostępnych chmur publicznych. Przy podejmowaniu decyzji oczywiście musisz pominąć chmurę prywatną, w grę wchodzi tylko opcja całkowicie publiczna lub hybryda.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).