Napędy taśmowe to staroć? Nie powiedziałbym

Print Friendly, PDF & Email

Czego używać do przechowywania danych w kopiach zapasowych? SSD, HDD a może taśmy? Ale jak taśmy, przecież to się nie sprawdzi. Czyżby?

Nowy prototyp taśmy magnetycznej opracowany przez Fujifilm pozwala pozwala na uzyskanie nieosiągalnej do tej pory gęstości powierzchniowej na poziomie 317 gigabitów na cal kwadratowy. Opracowana właśnie pojedyncza kaseta może pomieścić 580 TB danych taśmie u długości 1255 metrów. Tak fenomenalny wynik udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu ferrytu strontu (SrFe), który zapewnia nawet 27-krotny wzrost gęstości powierzchniowej i ~50-krotny wzrost pojemności w porównaniu z istniejącymi taśmami LTO-8.

Oprócz nowego materiału o dużej gęstości opracowanego przez Fujifilm, taśma wykorzystuje również technologię serwonapędów i przetwarzania sygnału od IBM. Zastosowano w niej też głowicę o niskim współczynniku tarcia, która może odczytywać i zapisywać dane na znacznie węższej ścieżce (szerokość 56,2 nm w porównaniu do 103 nm na prototypie sprzed 3 lat) z rekordową dokładnością do 3,2 nanometra.

Źródło: Fujifilm

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT