Azure AZ-900 – Serverless (FaaS) model chmury obliczeniowej cz.6

W poprzednich wpisach przedstawiłem trzy modele chmury czyli IaaS, PaaS oraz SaaS, w tym wpisie zakończę ten cykl przedstawieniem informacji o Serverless (FaaS-Function as a Service). Nie jest on modelem chmury, ale zachowuje to samo przeznaczenie, czyli ma przyspieszać udostępnianie zasobów dla użytkownika a przy okazji obniża koszty.

Czym jest Serverless?

Jeżeli SaaS był fajny to jaki poziom ma Serverless? No cóż fajniejszy. Dzięki niemu można uwolnić się od sprzętu, środowiska developerskiego etc. Ten model bardzo dobrze sprawdza się, jeżeli kawałek kodu, który Masz ma się wywoływać w odpowiedzi na zdarzenie, które zachodzi w infrastrukturze. Tym zdarzeniem może być licznik czasu, powiadomienie z innej aplikacji etc. Dzięki czemu pracujesz trochę w oderwaniu od rzeczywistości, wchodzisz w bardzo głęboką abstrakcję, w której nie martwisz się o infrastrukturę oraz środowisko developerskie, wybierasz w jakim języku piszesz i wrzucasz kod. Skalowanie odbywa się automatycznie a opłaty naliczane są tylko za czas przez który funkcja działała.

Jak używać Serverless?

Oczywiście Serverless (FaaS) to tylko termin, całą robotę wykonuje jedno z trzech narzędzi dostępne w Microsoft Azure.

  1. Azure Functions – są powszechnie używane, gdy trzeba wykonać pracę w odpowiedzi na zdarzenie – często za pośrednictwem żądania REST, licznika czasu lub wiadomości z innej usługi Azure – i gdy tę pracę można wykonać szybko, w ciągu kilku sekund lub krócej. Skaluje się automatycznie, a opłaty są naliczane tylko wtedy, gdy funkcja jest wyzwalana, więc są dobrym wyborem, gdy zapotrzebowanie jest zmienne. Na przykład możesz otrzymywać wiadomości z rozwiązania IoT (Internet of things), które monitoruje flotę pojazdów dostawczych. Prawdopodobnie w godzinach pracy dotrze więcej danych. Azure Functions można skalować w poziomie, aby uwzględnić te bardziej obciążone czasy. Ponadto usługi te są bezstanowe; zachowują się tak, jakby były ponownie uruchamiane za każdym razem, gdy odpowiadają na zdarzenie. Jest to idealne rozwiązanie do przetwarzania przychodzących danych. Jeśli stan jest wymagany, można je połączyć z usługą Azure Storage.
  2. Azure Logic Apps – to usługa w chmurze, która pomaga automatyzować i organizować zadania, procesy biznesowe i przepływy pracy, gdy zachodzi potrzeba integracji aplikacji, danych, systemów i usług w przedsiębiorstwach lub organizacjach. Logic Apps upraszcza projektowanie i tworzenie skalowalnych rozwiązań – w chmurze, lokalnie lub w obu tych miejscach – na potrzeby integracji aplikacji, danych, systemów, aplikacji korporacyjnych (EAI) i firm (B2B). Są zaprojektowane w oparciu o sieci Web i mogą wykonywać logikę wyzwalaną przez usługi platformy Azure bez pisania kodu. Aby tworzyć rozwiązania integracyjne dla przedsiębiorstw przy użyciu Azure Logic Apps, możesz wybierać z rosnącej galerii ponad 200 łączników. Obejmują one takie usługi, jak Salesforce, SAP, Oracle DB i udziały plików.
  3. Azure Event Grid – umożliwia łatwe tworzenie aplikacji z architekturami opartymi na zdarzeniach. Jest to w pełni zarządzana, inteligentna usługa routingu zdarzeń, która wykorzystuje model publikowania i subskrybowania do jednolitego wykorzystania zdarzeń. Usługa Event Grid ma wbudowaną obsługę zdarzeń pochodzących z usług platformy Azure, takich jak obiekty blob magazynu i grupy zasobów. Za pomocą usługi Event Grid można obsługiwać własne zdarzenia spoza platformy Azure w czasie zbliżonym do rzeczywistego przy użyciu tematów niestandardowych. Możesz używać filtrów, aby kierować określone zdarzenia do różnych punktów końcowych i zapewnić niezawodne dostarczanie zdarzeń.

Podsumowanie

Granice są ciągle przesuwane, zapewne za jakiś czas pojawi się nowa usługa, która będzie jeszcze lepsza, szybsza i łatwiejsza w używaniu, ale myślę, że Serverless naprawdę daje radę.


Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT