10 wskazówek optymalizacji kosztów w Microsoft Azure

Print Friendly, PDF & Email

Budżety IT wzrosły, aby uwzględnić koszty chmury, ponieważ coraz więcej organizacji przenosi swoje zasoby do chmury. Microsoft Azure zapewnia organizacjom praktyczny zestaw usług i różne opcje cenowe, które ułatwiają firmom migrację do chmury publicznej.

Azure Portal jest niezwykle łatwy w użyciu, przez co możesz łatwo utracić kontrole nad kosztami. Jednak korzystanie z usług platformy Azure może czasami zrobić wielką dziurę w kieszeni. Na szczęście istnieje wiele sposobów zarządzania rachunkami za platformę Azure i optymalizacji kosztów hostingu w chmurze.

Jako specjalista ds. Platformy Azure warto znać techniki optymalizacji kosztów platformy Azure, aby wydać tylko tyle ile trzeba. Zanurzmy się głębiej i poznajmy techniki, nad którymi warto popracować.

10 najważniejszych wskazówek dotyczących optymalizacji kosztów platformy Azure

Najprostsze podejście jest prawie zawsze najlepsze. W tej sekcji omówimy niektóre z wskazówek dotyczących optymalizacji kosztów platformy Azure, które pomogą Ci zaoszczędzić na stosie MS Azure.

Microsoft Azure i maszyny Spot

Jeśli korzystasz z aplikacji, która nie wymaga gwarancji wysokiej dostępności, powinieneś rozważyć zakup dodatkowej maszyny wirtualnej platformy Azure. Maszyny wirtualne typu spot pozwalają znacznie obniżyć koszty, wykorzystując niewykorzystaną pojemność Azure. Należy jednak pamiętać, że gdy pojawi się zapotrzebowanie na zwiększoną pojemność, platforma Azure wyrzuci te dodatkowe maszyny wirtualne. Dlatego należy używać maszyn wirtualnych typu spot na obciążeniach, które mogą wytrzymać przerwy.

Strona informacyjna o VM Spot

Użyj wcześniej zakupionych licencji w Azure

Platforma Azure umożliwia wykorzystanie wcześniej zakupionych licencji na aplikację lokalną w celu obniżenia kosztów chmury. Jeśli te licencje obejmują aktywny pakiet Software Assurance, możesz wykorzystać je w usługach Azure. Jeżeli posiadasz licencje Windows Server 2016/2019, może dodać je do VM w Azure, obniżając koszty pracy w chmurze. Cena maszyny zostanie obniżona o koszt licencji systemu operacyjnego.

Hybrid Benefit Options in Azure - Azure cost optimization
Hybrydowa VM z lokalną licencją

Uruchom infrastrukturę dla testów (Azure DevTest Lab)

Jeśli potrzebujesz utworzyć serwery, które będą działały okresowo, Azure DevTest Labs zapewnia odpowiednie środowisko. Ta platforma automatycznie włącza i wyłącza Twoje maszyny wirtualne, pomagając zaoszczędzić pieniądze, zamykając zasoby, gdy nie są używane. Subskrypcja Azure Dev / Test oferuje różne opcje z rabatem, które pomagają zmniejszyć rachunki w przypadku obciążeń nieprodukcyjnych.

Azure DevTest

Zarezerwuj moc obliczeniową w Azure

Firma Microsoft oferuje rabaty klientom, którzy z wyprzedzeniem zgłaszają zapotrzebowanie na zasoby. Dzieje się tak, ponieważ w ten sposób platforma Azure może dokładniej planować wymagania dotyczące pojemności. Rezerwację możesz kupić na 1 lub 3 lata bezpośrednio przez portal. Firma Microsoft umożliwia również płacenie za te rezerwacje co miesiąc lub z góry. Instancje rezerwacji kwalifikują Cię do wielu oszczędności w porównaniu z cenami płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem.

Azure Reserved Instances - azure cost optimization
Rezerwacja mocy obliczeniowej w Azure

Wyeliminuj osierocone zasoby dyskowe (Orphaned Disk Resources)

Eliminacja osieroconych zasobów dyskowych to jedna z najważniejszych wskazówek dotyczących optymalizacji kosztów platformy Azure. Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał usunąć maszynę wirtualną, wszystkie dyski podłączone do tej maszyny zostaną zachowane, aby zapobiec utracie danych. Nawet bez aktywnej maszyny wirtualnej nadal będziesz płacić za przechowywanie tych „osieroconych dysków”. Zidentyfikowanie i wyeliminowanie osieroconych zasobów dyskowych pomoże zminimalizować koszty magazynu Azure.

Serverless

W przypadku architektury serverless platformy Azure płacisz tylko za infrastrukturę zaplecza na podstawie jej wykorzystania. Nie musisz rezerwować stałej przepustowości ani płacić za określoną liczbę serwerów. Azure zapewnia funkcje serverless opcję, która umożliwia lokalne tworzenie, skalowanie i wdrażanie w chmurze przy jednoczesnym zmniejszeniu złożoności aranżacji. Dlatego przetwarzanie serverless pomaga zoptymalizować koszty platformy Azure, dzięki wykorzystaniu infrastruktury serwerowej na żądanie.

Dezaktywuj nieużywane usługi

Platforma Azure jest platformą płatną zgodnie z rzeczywistym użyciem, a każdy aktywny zasób lub usługa wiąże się z naliczeniem rachunku. Możesz skonfigurować automatyczne wyłączanie, aby wyłączać maszyny wirtualne, gdy nie są używane. Zmniejsza to koszty operacyjne i serwisowe. Usługi, które nie muszą działać 24/7/365, może mieć skonfigurowane automatyczne wyłączanie, aby nie płacić za usługi, z których nie korzystasz.

Wybierz odpowiedni rozmiar i typ maszyn wirtualnych

Platforma Microsoft Azure oferuje różne typy maszyn wirtualnych o różnej wydajności i możliwościach sprzętowych. Wypróbowanie różnych maszyn przy różnych obciążeniach może pomóc w wybraniu najlepszego typu i rozmiaru zapewniającego wystarczającą wydajność i przepustowość. Po znalezieniu najlepszej maszyny wirtualnej dla swojego obciążenia włącz automatyczne skalowanie, które dostosuje ich liczbę do wymagań ruchu.

Standard, Premium czy Ultra?

Platforma Azure oferuje dyski HDD oraz SSD jako opcję magazynu w celu optymalizacji kosztów platformy Azure. Oferują one różne wydajności w zależności od potrzeb. Jeżeli dane przechowywane są statycznie, nie są często modyfikowane, warto rozważyć użycie standardowego dysku HDD, aby zmniejszyć koszty. Jeżeli maszyna wymaga niezawodności oraz wydajności warto pomyśleć o dyskach SSD w wariancje Premium lub Ultra. Rozwiązanie będzie droższe, jednak wprost proporcjonalne do wymagań, przez co klienci będą zadowoleni a organizacja otrzyma dużo więcej zamówień.

Porównanie dysków dostępnych w IaaS Azure

Sprawdź swoje subskrypcje za pomocą usługi Azure Cost Management

Platforma Azure udostępnia standardowe narzędzie do zarządzania kosztami, Azure Cost Management, które zapewnia przegląd wszystkich aktywnych subskrypcji. Narzędzie to pokaże Ci wszystkie wydatki, umożliwiając wskazanie kosztownych zasobów w celu efektywnego zarządzania. Stworzono kilka innych narzędzi pomagających w planowaniu i optymalizacji kosztów. Należą do nich Azure Advisor i Azure Pricing Calculator.

Podgląd wydatków w subskrypcji Azure

Podsumowanie

Microsoft Azure zawiera nieograniczoną liczbę zasobów, które pomagają w realizacji strategii migracji do chmury. Dzięki właściwemu planowaniu organizacje mogą obniżyć koszty przetwarzania w chmurze.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT