AWS 7 rzeczy, które pomogą w redukcji kosztów.

Print Friendly, PDF & Email

W poprzednim wpisie przedstawiłem kilka rad, które pomogą w optymalizacji kosztów w odniesieniu do Azure, teraz na warsztat wjeżdża AWS.

Usuń nieużywane elementy usług AWS

Sprawdź EC2

Sprawdź EC2, aby wykryć pozostawione woluminy EBS. Zajmują dużo miejsca, kosztując znaczną sumę pieniędzy. Występują, ponieważ usunięcie instancji EC2 nie powoduje automatycznego zakończenia powiązanych woluminów EBS. Jeśli masz dużą organizację, rozważ automatyczne usuwanie osieroconych woluminów.


Usuń migawki EBS

Migawki(snapshot) to kopie zapasowe Twoich danych. Zachowanie najnowszej aktualizacji bardzo pomaga, jednak zachowywanie każdej migawki jest niepotrzebne, dlatego dobrym wyborem jest ich usunięcie. Przechowywanie często zmieniających się migawek danych nie jest dobrym pomysłem a naraża tylko na niepotrzebne koszty.


Usuń nieużywane adresy IP

Pozostawienie adresów IP jako aktywnych (nawet niepodłączonych) powoduje nałożenie opłat, dlatego tak ważne jest usuwanie usług które nie są nam potrzebne.


Zasoby zombie

Zasoby zombie to wszelkie nieużywane narzędzia AWS, które mogą zwiększać Twoje rachunki. Popularnym przykładem jest usunięcie nieużywanych load balancing. Często używane do dystrybucji ruchu aplikacji na różne maszyny wirtualne i przyczyniają się do wzrostu kosztów, nawet gdy są nieaktywne. Ich usunięcie pomoże zoptymalizować wydatki i zwiększyć efektywność systemu.

Zoptymalizuj koszty AWS, wybierając odpowiedni plan

Amazon S3 Standard

Służy do przechowywania danych, do których należy często uzyskiwać dostęp, takich jak aplikacje w chmurze, hosting witryn internetowych i analiza dużych zbiorów danych. Będąc najdroższą opcją ze wszystkich poziomów Amazon, została zaprojektowana pod kątem 99,99% dostępności w danym roku i 99,99% trwałości.

Amazon S3 Standard – infrequent access (rzadki dostęp)

Zapewnia to dłuższy czas przechowywania danych, które wymagają rzadszego dostępu. Ta klasa zapewnia te same wskaźniki dostępności i trwałości, ale przy niższej cenie magazynu za GB i opłacie za pobieranie danych. Idealnie nadaje się do tworzenia kopii zapasowych, długoterminowego przechowywania i plików przywracania po awarii.

Amazon S3 One Zone – infrequent access (rzadki dostęp)

Wykonując te same wskaźniki trwałości, co powyższe opcje, ta opcja przechowuje dane w jednej strefie dostępności i oszczędza 20% Twoich rachunków. Sprawdza się również dla rzadko używanych danych i jest idealna do przechowywania dodatkowych kopii zapasowych lub danych, które można łatwo odtworzyć.

Amazon Glacier

Ten plan jest przeznaczony do archiwizacji danych. Amazon Glacier umożliwia bardzo ekonomiczne i bezpieczne przechowywanie dowolnej ilości danych. Należy pamiętać, że proces pobierania może zająć kilka godzin; ta klasa byłaby dobra dla danych z badań naukowych, archiwów mediów lub starych danych klientów.

Obniż swój rachunek AWS, korzystając z kredytów AWS

Najpierw upewnij się, że Twoja firma jest upoważniona do otrzymywania kredytu AWS. Przygotuj uzasadnienie biznesowe dla AWS, aby zademonstrować wzrost, jakiego doświadczyła Twoja firma, a także, w jaki sposób udzielanie kredytów będzie korzystne dla Amazon i dlaczego powinni zachować Twoje konto. Jeśli uda Ci się ich przekonać, że Twoja firma się rozwija, Amazon udzieli Ci 100 000 dolarów kredytu.

Kredyty za testy

Jeśli chcesz wdrożyć nową usługę AWS, poproś o kredyty, aby wypróbować te nowe instancje. Suma będzie się różnić w zależności od ogólnych wydatków i wysiłku, aby wyegzekwować POC (Proof of Concept). Wydane kredyty będą dostępne tylko przez trzy miesiące, więc nie zapomnij z nich skorzystać.

Kredyty dla startupów

Zdecydowanie zaleca się, aby startupy ubiegały się o różne rodzaje wsparć, takie jak YC, Wayra lub Alchemist. Zapewniają one wiele korzyści, dzięki którym możesz rozwijać swoją firmę, a jeden z nich to do 100 000 USD w kredytach AWS. Zwróć się o pomoc do funduszy inwestycyjnych lub aniołów biznesu, aby wesprzeć Cię w wydatkach i zapewnić pewne korzyści, takie jak kredyty o wartości 10 000 USD na usługę w chmurze.

Używaj maszyn w właściwych rozmiarach

Zmniejszając instancję, pamiętaj, aby stopniowo przechodzić od 2xlarge do xlarge, a nie bezpośrednio do medium. W ten sposób możesz monitorować swoje operacje i funkcjonalność przez tydzień lub dwa, a następnie w razie potrzeby dalej ograniczać.

Rezerwacje

Skorzystaj z rezerwacji mocy obliczeniowej, aby zaoszczędzić do 70% na kolejnym rachunku AWS. Pamiętaj, że opłata za instancję zostanie naliczona niezależnie od jej faktycznego wykorzystania. Istnieją dwie opcje zarezerwowanych wystąpień:


Standardowa opcja oznacza, że ​​nie możesz przekonwertować instancji na inny typ, ale możesz ją sprzedać na AWS Marketplace.
Opcja konwersji umożliwia konwersję wystąpień zarezerwowanych, ale zabrania sprzedaży na rynku AWS. Ta opcja jest droższa niż standardowa.

Jednak opcja konwersji jest dość skomplikowana; nie pozwala na zmniejszenie rozmiaru, więc za każdym razem, gdy konwertujesz instancję, możesz ją uaktualnić – ze średniej do dużej. Nie zaczynaj od dużego rozmiaru, zacznij od nano; w przeciwnym razie zostaniesz związany umową na 12 do 36 miesięcy i zapłacisz za niewykorzystane miejsce na dane.
Z drugiej strony standardowe instancje zarezerwowane są tańsze i bardziej płynne – możesz je odsprzedać odzyskać część wcześniej wpłaconych środków.

Jak zoptymalizować koszty AWS, korzystając z planów oszczędności

Istnieją dwa plany oszczędnościowe, które Amazon ma do zaoferowania:


Compute Savings Plan umożliwia zastosowanie zmian instancji, przesunięć regionów, zmianę rozmiaru, a mimo to uzyskanie rabatu do 66%.
Plan oszczędności instancji EC2 oferuje do 72% oszczędności; jednakże zabrania zmiany rodziny instancji lub przenoszenia z jednego regionu do drugiego.


Plany oszczędnościowe pomagają zaoszczędzić pieniądze na cenach min. EC2 czy Lambda w zamian za obietnicę opłacenia stałej kwoty przez 1 lub 3 lata. Możesz jeszcze bardziej obniżyć koszty, wybierając plan płatności All Upfront. Alternatywnie możesz zapłacić miesięczną opłatę, ale ogólny koszt będzie wyższy.
Jest jedna wada – po dokonaniu zakupu nie możesz odsprzedać planu, więc upewnij się, że dokonujesz właściwego wyboru.

Zmniejsz koszty chmury AWS dzięki AWS Marketplace

Firmy czasami kupują więc mocy chmury, niż potrzebują. Jeśli pilnie potrzebujesz pozbyć się niektórych instancji i zarobi na nieużywanych usługach, AWS Marketplace jest właściwym miejscem. Zamiast kupować usługę na 12 lub 36 miesięcy, możesz z niej korzystać przez 10 lub 15 miesięcy lub na dowolny inny okres a niewykorzystany czas odsprzedać.
Dodatkowo każda pozycja w AWS Marketplace zostanie przeanalizowana i zatwierdzona przez zespół Amazon, co zwiększy wiarygodność Twojego produktu. Poza tym proces fakturowania jest płynny i prosty, dzięki czemu transakcja jest o wiele przyjemniejsza i pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Wreszcie, AWS Marketplace oferuje bezpłatne wersje próbne dla potencjalnych kupujących, którzy mogą wypróbować instancję.

Redukcja kosztów AWS dzięki automatycznemu skalowaniu

Automatyczne skalowanie to zautomatyzowane narzędzie, które włącza i wyłącza usługi na podstawie gwałtownych wzrostów ruchu. Ta usługa pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i zoptymalizować operacje, znaleźć uszkodzone instancje, zakończyć je.
Możesz wybrać skalowanie poziome (skalowanie na zewnątrz), aby uzyskać dodatkowe zasoby, dodając więcej maszyn i skalowanie pionowe (skalowanie w górę), aby dodać więcej mocy do istniejących maszyn w użyciu. Łatwiej jest zilustrować pojemność restauracji: kiedy pojawią się nowi goście, możesz zwiększyć pojemność, dodając więcej stołów i krzeseł. Jednak w pewnym momencie jedyną rozszerzającą opcją byłoby zakup większego budynku. To samo dzieje się z serwerami: możesz zwiększać moc maszyny, aż osiągniesz pełną pojemność. Następnie będziesz musiał kupić nową maszynę.

Podsumowanie

Powyższe możliwości to tylko te, które można wdrożyć szybko i bez większych problemów. Warto również zastanowić się nad wdrożeniem serverless, czyli płać tylko za faktyczne wyniki. Jeżeli Masz kod, który ma się wykonywać w konkretnym czasie i zajmuje to kilka sekund, nie warto płacić za maszynę wirtualną, lepiej wykorzystać serverless.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT