Wymuś zmianę hasła przy następnym logowaniu dla użytkowników Active Directory

Print Friendly, PDF & Email

W tym wpisie dowiesz się, jak ustawić lub wyłączyć opcję zmiany hasła przy następnym logowaniu dla kont użytkowników Active Directory. Pokażę Ci, jak zmienić to ustawienie za pomocą PowerShell. Warto również wiedzieć, jak wymusić zmianę hasła przy następnym logowaniu dla wielu kont użytkowników.

Ręczne wymuszenie zmiany hasła

W przypadku pojedyńczego konto, wystarczy przejść na konto użytkownika. Następnie na zakładce Account, w sekcji Account options, zaznacz opcje: User must change password at next logon.

Wymuszenie zmiany hasła użytkownika

Wymuszenie zmiany hasłą przy ponownym logowaniu konkretnych użytkowników z pliku .csv

Jeżeli chcesz wymusić zmianę hasła dla większej liczby użytkowników, warto przygotować ich listę w pliku .csv. Wystarczy, że w pliku będzie jedna kolumna, która musi zostać opisana (nagłówek) jako Username. Skrypt pobierze listę użytkowników z pliku, następnie przejdzie po wszystkich tych kontach, aby zmienić status i wymusić zmianę hasła przy następnym logowaniu. Jeżeli takie konta mają nie mieć wymuszenia zmiany hasła, parametr -ChangePasswordAtLogon $true należy zmienić -ChangePasswordAtLogon $false.

Skrypt, który wymusza zmianę hasła dla wszystkich użytkowników Active Directory

W przypadku incydentu związanego z bezpieczeństwem może być konieczne zażądanie od wszystkich użytkowników zmiany hasła przy następnym logowaniu. Najłatwiej będzie wykorzystać poniższy skrypt w PowerShell. Skrypt pobierze wszystkich użytkowników z Active Directory. Następnie przejdzie po ustawieniach każdego z nich, aby wymusić zmianę hasła przy następnym logowaniu (-ChangePasswordAtLogon $true), zmiana parametru na $false, nie pozwoli na wymuszenie zmiany hasła.

Podsumowanie

Przy kilku użytkownikach, zmiana hasła zajmie kilka minut, jednak przy kilkuset czy tysiącach? Tutaj przychodzi z pomocą PowerShell, który w kilka sekund zmieni status kont i pozwoli na zabezpieczenie bazy organizacji po włamaniu.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT