Podobnie jak w przypadku fizycznych maszyn Hyper-V również musi mieć możliwość tworzenia sieci między wirtualnymi maszynami. Hyper-V posiada możliwość utworzenia 4 rodzajów sieci wirtualnych, 3 podstawowych oraz 1 dodatkowy tworzony przy pomocy WMI.
3 podstawowe rodzaje sieci wirtualnych:
1) Zewnętrzna sieć wirtualna – tworzone jest połączenie poprzez fizyczną kartę sieciową z maszyną na której uruchomiony jest Hyper-V oraz ze wszystkimi maszynami wirtualnymi, które podpięte są do tego typu sieci wirtualnej. Tego typu sieci wirtualnych należy użyć jeżeli potrzebujemy, np. w środowisku produkcyjnym połączyć wszystkie maszyny w jedną sieć, oraz dać im dostęp do zewnętrznego serwera z którego będziemy na te maszyny wysyłać pliki produkcyjne.
2) Wewnętrzna sieć wirtualna – tworzona jest sieć, która łączy jedynie serwer-host’a oraz wszystkie maszyny wirtualne, które wpięte są w tę sieć. Nie możliwe jest odwołanie się do fizycznej karty sieciowe.
Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku sieci testowych, gdzie chcemy przetestować ustawienia zanim wprowadzimy je w środowisku produkcyjnym.
3) Prywatna sieć wirtualna – tworzona sieć łączy się jedynie z maszynami wirtualnymi, nie łączy się natomiast poprzez kartę fizyczną oraz z serwerem-host’a.
4) WMI – tworzy sieć z pominięciem partycji nadrzędnej, tworzony jest przełącznik wirtualny, który przejmuje łączność pomiędzy maszyną wirtualną a światem zewnętrznym.
Dobrze gdy serwer na którym uruchamiamy maszyny wirtualne posiada min. 2 karty sieciowe, ponieważ jedna z nich w chwili instalacji Hyper-V tworzy wirtualny przełącznik, aby możliwa była komunikacja poprzez utworzenie jednej z w/w rodzajów sieci.
Skonfigurujmy teraz wirtualną sieć dla naszych maszyn ServerFull01 oraz ServerCore01.
1 – Konfiguracja ServerFull01…
Widoczna poniżej sieć to ta, która została utworzona podczas instalacji Hyper-V.
2 – Konfiguracja ServerCore01…
Pojawi się okno po wciśnięciu Apply z ostrzeżeniem że możliwe jest odcięcie dostępu do ServerCore01 w przypadku wyboru błędnej karty sieciowej, jeżeli karta jest wybrana poprawnie należy kliknąć Yes, lub No jeżeli chcemy zmienić kartę.
Utworzyć należy jeszcze 2 sieci wirtualne wybierając Internal oraz Private, w dokładnie taki sam sposób jak powyżej.Poniżej efekt końcowy tej operacji.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).