O rozwiązaniach w chmurze mówi się od kilku lat, coraz więcej przedsiębiorstw każdej wielkości decyduje się na wykorzystanie publicznej lub prywatnej chmury. Co tak właściwie daje chmura? Czy to tylko outsourcing serwerów, czy może coś znacznie szerszego? Benefity u sprawdzonych dostawców są tak duże, że zupełnie mogą odmienić oblicze biznesu.
Główne zalety płynące z chmury obliczeniowej
Decydując się na korzystanie usług w chmurze organizacje nie muszą martwić się o kwestie techniczne po swojej stronie, możliwa jest prosta i szybka skalowalność infrastruktury. Nie ma też ograniczeń wydajności, jak przy tradycyjnych serwerach. Stawiając na sprawdzonych partnerów możemy liczyć na rozwiązania szyte na miarę potrzeb naszej organizacji – decydując się na technologie oparte na chmurze publicznej lub też wybrać dedykowane rozwiązanie w ramach Hosted Private Cloud, czyli prywatną infrastrukturę chmurową. Niezależnie jaki wybór podejmiemy chmura to wzrost niezawodności i bezpieczeństwa względem rozwiązań tradycyjnych. Jak się okazuje wybierając chmurę spada nam z głowy znacznie więcej zmartwień i zyskujemy znacznie więcej korzyści.
Wybierając chmurę wiemy za co płacimy
Koszty i ich kontrola to jeden z istotnych elementów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wybór chmury sprawia, że nie musimy inwestować w rozwiązania fizyczne, płacić za sprzęt i ponosić dużych kosztów za utrzymywanie infrastruktury i jej obsługę. Decydując się na usługi zewnętrze mamy pełną transparentność kosztów. Płacimy za faktyczne zużycie, cały czas na bieżąco wiemy, ile zapłacimy. Nie ma mowy o nieprzyjemnych niespodziankach na koniec miesiąca i nagłych dodatkowych wydatkach, pod warunkiem, że panujmey nad tym co obecnie mamy włączone na swoim koncie. Warto pamiętać, że wyłączenie maszyny wirtualnej nie powoduje braku naliczenia kosztów, ponieważ jest do niej podłączony dysk (przestrzeń składowania), której utrzymanie kosztuje.
Bezpieczeństwo w chmurze – pod każdym względem
Bezpieczeństwo w chmurze to ochrona danych, aplikacji i infrastruktury, które stanowią części składowe środowiska cloud computing. To dostawca usług musi zadbać, aby wszystkie elementy były objęte niezbędnymi środkami bezpieczeństwa, tak aby zapewnić bezpieczną chmurę. Konieczna jest kompleksowa ochrona chmury, dotyczy to naprawdę każdego aspektu. Do tego dochodzi oczywiście techniczne zabezpieczenie całej infrastruktury, dzięki najnowszym technologiom awaria jednego z serwerów praktycznie nie zakłóca ciągłości pracy oraz nie niesie ryzyka utarty cennych informacji. Do tego dochodzą jeszcze rozwiązania software’owe na przykład automatycznie usuwające usterki oprogramowania.
Odwracalność – pełen dostęp do Twoich danych
Pod pojęciem odwracalności chmury rozumiemy stały dostęp do danych przedsiębiorstwa. W każdej chwili można pobrać dane, przenosić je i odzyskiwać. Możliwy jest eksport przechowywanych danych, łatwe przeniesienie. Istotne jest, aby posiadać kontrolę nad swoimi informacjami i mieć pewność, że pomimo korzystania z usług dostawców, to wciąż my zarządzamy tymi danymi i zawsze możemy dokonywać zmian. To też element transparentności i zaufania pomiędzy sprawdzonymi dostawcami usług, a nami.
Warto też zwrócić uwagę na problem jakim jest vendor lock-in, czyli uzależnienie od jednego dostawcy. Przenoszenie swoich operacji IT do chmury niesie dla wielu organizacji obawy związane właśnie z tym problemem. Wiele firm obawia się, że wybierając dostawcę jest na niego skazana i kolejna migracja danych może być praktycznie niemożliwa, gdy zmienią się warunki. Należy mieć tego świadomość wybierając dostawcę, zwrócić uwagę jakie praktyki stosuje, jakie zasady współpracy oferuje oraz czy wsparcie techniczne będzie równie dobre przy migracji do usługodawcy, jak i w momencie, gdy zrezygnujemy z jego rozwiązań. Ważne jest poczucie możliwości wyboru i wolności, w końcu to wolność ma być tym czołowym atutem chmury i taka jest idea usług cloud computing.
W oparciu o lokalne przepisy – bez zmartwień o RODO
Przechowywanie i przetwarzanie danych to wyzwanie nie tylko natury technicznej, ale też prawnej. Istotne jest to, aby procesy te odbywały się zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi ochrony danych. Klienci firm oferujących data center w różnych krajach mogą wybrać na przykład lokalizację swoich danych, tak aby dane podlegały konkretnej jurysdykcji. Istotnie jest jednak to, aby dostawca przestrzegał standardów i dbał o to, aby dane były bezpieczne i przetwarzane właśnie zgodnie z aktualnymi przepisami oraz z oczekiwaniami klienta. Dzięki temu, z nas jako organizacji, spada część ciężaru, związana z ryzykiem prawnym.
Kompleksowe rozwiązania chmurowe to dobry wybór
Atutem operowania w chmurze jest nie tylko przeniesienie danych z własnej infrastruktury, czy z tradycyjnego hostingu, ale przede wszystkim bardzo szerokie, kompleksowe spektrum rozwiązań wokół chmury. Warto właśnie pod tym kątem dobierać usługodawców. Istotny jest wybór partnera, który podchodzi do każdego nowego klienta z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem. Należy zwrócić uwagę na dodatkowe usługi, wsparcie techniczne, zabezpieczenia (także te fizyczne), transparentność, zgodność z lokalnym prawem, a także o to czy w razie czego nie zostaniemy „więźniami” jednego dostawcy. Postawienie na sprawdzonych dostawców, wybór kompleksowych rozwiązań pozwoli nam na satysfakcję z użytkowania chmury.
Źródło pcworld.pl
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).