Raport: wynagrodzenia w IT wróciły do poziomu sprzed pandemii

Print Friendly, PDF & Email

Liczba ofert pracy w IT w III kwartale br. wzrosła prawie o 1/4 w stosunku do okresu kwiecień-czerwiec – wynika z analiz platformy rekrutacyjnej inhire.io. Ogólny poziom wynagrodzeń w branży wzrósł jednocześnie o 10%, co oznacza, wracając tym samym do poziomu sprzed wybuchu epidemii koronawirusa.

Inhire.io to platforma do rekrutacji specjalistów IT, działająca w oparciu o społeczność wyselekcjonowanych kandydatów. Jej analitycy oceniają, że branża IT w obliczu pandemii COVID-19 skutecznie przestawiła się na model pracy zdalnej. Popyt na doświadczonych pracowników w branży stale rośnie, a proponowane stawki wciąż uznawane są za jedne z najwyższych.

Najnowszy raport przygotowany przez specjalistów inhire.io, „IT Market Snapshot Q3 2020”, wskazuje, że na wysokim poziomie utrzymuje się zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów IT. W III kwartale br. ponad 48% ofert pracy zaadresowanych było do pracowników mogących pochwalić się co najmniej średnim doświadczeniem zawodowym, a niemal 46% dotyczyło seniorów / ekspertów. Jednocześnie oferty pracy na stanowiskach junior „zniknęły z rynku” – takich ogłoszeń w omawianym okresie było zaledwie 6%.

W okresie lipiec-wrzesień wzrosła liczba publikowanych ogłoszeń jak też liczba publikujących je firm (odpowiednio o 24 i 22%). Specjalistów IT najaktywniej rekrutują firmy warszawskie, krakowskie, wrocławskie i poznańskie.

Średnie zarobki w porównaniu z II kwartałem wzrosły o 10%. Ponadto, pod względem wynagrodzenia na tych samych stanowiskach w różnych miastach w Polsce, dysproporcje zacierają się – przekonują autorzy badania. Górne widełki zarobków w Warszawie na umowach B2B osiągają kwotę rzędu 17,9 tys. zł. Niewiele mniej, bo 17,8 tys., oferują firmy z Gdańska. W Krakowie przeciętny poziom zarobków mieści się w kwocie ok. 14,5 tys. zł. Zrównuje się też poziom płac dla pracowników wykonujących pracę w trybie zdalnym i stacjonarnym, jednak ta sytuacja dotyczy jedynie osób na stanowisku Mid i Senior.

Jak podkreśla Michał Gąszczyk CEO inhire.io, jednym z ważniejszych czynników w procesie rekrutacji w branży IT stała się informacja o zarobkach na danym stanowisku – wynika to z bardzo dużej liczby publikowanych ofert. I chociaż firmy coraz chętniej publikują ogłoszenia z uwzględnieniem widełek płacowych, to wciąż przeważająca część pracodawców – ponad 2/3 – nie chce ujawniać kwot oferowanego wynagrodzenia w treści anonsów.

Dobre nastroje panujące ostatnio w polskiej branży technologicznej potwierdza badanie Barometr ITX. Aż 72% objętych analizą firm zanotowało we wrześniu wzrost przychodów w porównaniu z sierpniem, a 72% badanych firm IT w październiku planowało zwiększyć zatrudnienie.

Źródło: computerworld.pl

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT