SQL,PL/SQL – Typy danych – Oracle 10/11 cz.2

Print Friendly, PDF & Email

Nieodzowną częścią każdego języka programowania jest określony zestaw typów danych, które pozwalają na wykonanie określonych dla nich operacji, w dużych projektach warto wiedzieć ile miejsca w pamięci operacyjnej zajmuje zapytanie? W krótkim zapytaniu 1MB więcej to niewiele, jednak w przypadku baz produkcyjnych mających np. 200-300GB robi się już dość dużo, więc czasami warto zamienić zmienną jednego typu na inną która będzie zajmowała dużo mniej pamięci a wykonywała dokładnie tą samą pracę.

1) Typy znakowe:

* CHAR(N) – pozwala przechować liczbę znaków podaną jako parametr N, jednak nie większą niż 256 znaków. Wolne miejsca zostaną wypełnione spacjami.

* VARCHAR2(N) – pozwala wpisać do 4000 znaków, jest wykorzystywany częściej niż CHAR ze względu na większą liczbę znaków, zajmuje dokładnie tyle miejsca zostanie wpisanych znaków.  

* LONG – pozwala na przechowania do 2GB danych, posiada podobne do VARCHAR2 właściwości.




2) Typy numeryczne:

* Number(D,P) – daje możliwość przechowywania liczb całkowitych jak i rzeczywistych. Parametr D to ilość cyfr w całej liczbie, P ilość cyfr  po przecinku. 

3) Typy binarne oraz czasowe i inne:

* RAW(N) – typ ten działa podobnie jak wyżej opisany CHAR(N) jednak przechowuje nie znaki a dane w postaci binarnej.

* LONG RAW – typ LONG przechowujący dane binarne do wielkości 2GB.

* Date – pozwala na przechowanie danych związanych z datą, czyli rok,miesiąc,dzień, minuta oraz sekunda.

*Timestamp(N) – rozszerzony typ Date o możliwość przechowywania dokładnej wartości sekundy aż do 9 miejsc po przecinku.

Blob – typ pozwalający na przechowywanie ogromnych ilości danych jako pojedynczy obiekt w bazie danych, odnosi się on głównie do danych takich jak pliki multimedialne. Na takich obiektach nie możemy wykonać polecenia SELECT.

Clob- duży obiekt znakowy przechowywany w specjalnie do tego wydzielonym miejscu, jednak w samej tabeli bazy znajduje się do niego odwołanie, posiadają również w przeciwieństwie do Blob inne kodowanie znaków.

* Bfile – wykorzystuje się go w przypadku gdy chcemy wykonać pewne operacje na plikach będących zupełnie poza bazą danych. W ten sposób możemy sprawdzić czy dany plik będący gdzieś na dysku istnieje lub też jaką ma wielkość.


Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT