SMB 1.0 Windows 11 vs Windows XP

Print Friendly, PDF & Email

Ostatnio straciliśmy mnóstwo czasu, aby naprawić problem, który pojawił się po aktualizacji Windows 11. Otóż z pewnych względów musimy zapewnić dostęp do pewnych plików komputerom z Windows XP (SMB 1.0) w odizolowanej sieci. Ostatnie aktualizacje Windows 11 zablokowały dostęp do udostępnionych katalogów z maszyn Windows XP. Nie pojawiał się monit o podanie hasła czy loginu, co ciekawe w tym samym czasie katalogi udostępnione z Windows 10 działały bez problemu. Pojawił się za to komunikat:

Windows cannot find „\\path_to_shared_folder”. Check the spellind and try again, or try searching fir the item by clicking the Start button and then clickingSearch.

Wszystko wskazywało na SMB 1.0, który od dawna jest wyłączony, jednak jak widać ciągle w dziwnych konfiguracjach potrzebny. Po sprawdzeniu czy SMB 1.0 jest włączony przez panel sterowania, okazało się, że nie był, co jest raczej normalne. Włączyłem tę opcję, zgodnie z poniższym screenem.

Włączenie SMB 1.0 Windows 11

Po ponownym uruchomieniu komputera z Windows 11 nadal pojawiał się komunikat zacytowany wyżej. W tym momencie skończyły się pomysły co robić dalej. Jednak wspólnie z szefem sprawdziliśmy jeszcze jeden trop, czy na 100% ta usługa działa, przy pomocy PowerShell.

Poniże polecenie pokazuje status SMB 1.0, który faktycznie został ustawiony w systemie.

W wyniku czego, okazało się, że SMB 1.0 teoretycznie uruchomiony przez GUI, faktycznie nie działa. Dlatego użyliśmy kolejnego polecenia PowerShell, które wymusza włączenie SMB 1.0

W taki sposób po 3h okazało się, że Windows 11 jednak nie jest taki super dopracowany.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten wpis zaoszczędzi Tobie mnóstwa czasu straconego na szukaniu rozwiązania problemu, który spowodowany jest bez złe komunikaty ze strony systemu operacyjnego.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

2 komentarze do “SMB 1.0 Windows 11 vs Windows XP”

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT