Raport NGINX F5 „Kim jest polski DevOps”

Print Friendly, PDF & Email

Raport NGINX F5 „Kim jest polski DevOps” wskazuje, że w Polsce stale rośnie zainteresowanie automatyzacją procesów. Niemal 80% respondentów korzysta już z chmury publicznej, często z kilku różnych. Wraz ze wzrostem adaptacji środowisk wielochmurowych, ponad 20% specjalistów wskazuje, że w ich pracy planowane jest wykorzystywanie narzędzi pozwalających na szybsze przenoszenie aplikacji między środowiskami i łatwiejsze skalowanie rozwiązań – kontenerów.

To główne wnioski z badania online, w którym wzięło udział prawie 3400 osób pracujących na stanowiskach DevOps.

„Ponad dziesięć lat funkcjonowania metodyki DevOps i związanych z nią technologii sprawia, że nie są dziś niczym nowym. DevOps niesie biznesowi większą sprawność tworzenia i wdrażania oprogramowania. Pozwala szybciej wprowadzać zmiany i weryfikować ich poprawność, a także zwiększa niezawodność. W efekcie organizacje uzyskują wyższy poziom bezpieczeństwa, przewagę konkurencyjną i znaczne oszczędności. Niemniej zauważamy wzrost zainteresowania technologią DevOps w Polsce, co potwierdza nasze badanie NGINX „Kim jest polski DevOps” przeprowadzone na dużej grupie respondentów” – mówi Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający, F5 Poland.

Popularność dostawców chmurowych w Polsce.

Wirtualizacja już nie wystarcza. Aplikacje rozproszone wymagają platform pozwalających tworzyć, wdrażać i uruchamiać procesy w wydzielonych (z punktu widzenia aplikacji) instancjach – kontenerach. Najpopularniejsze wśród respondentów badania narzędzia do orkiestracji to Kubernetes (używa ich blisko 26% respondentów), następnie Docker Swarm (18%) i OpenShift (niemal 10%). Niemniej, spośród ankietowanych specjalistów aż 44% ciągle nie korzysta z kontenerów, a ich wdrożenie nie jest w najbliższym czasie planowane.

W obszarze narzędziowym wspierającym łączone praktyki ciągłej integracji zmian w kodzie oraz dostarczania ich do wszystkich wykorzystywanych (coraz liczniejszych) środowisk i mechanizmów jest nieco lepiej. Z narzędzi CI/CD  nie korzysta 27% z ankietowanych DevOpsów, zaś 11% respondentów planuje wdrożenie tych rozwiązań w organizacji.

„Zarządzanie zasobami w chmurze i ich utrzymanie, które ma na celu zapewnienie płynności działania aplikacji będących niemal jednocześnie w procesie zmian, potrzebuje automatyzacji. Przy jej braku, sam proces ciągłego dostarczania wymaga od zespołów programistycznych aby manualnie kompilowały, następnie testowały i wdrażały oprogramowanie. W języku biznesu brzmi to dość prosto, a jednak jest to czasochłonny proces obejmujący w kolejnych krokach ewidencjonowanie, testowanie oraz weryfikację kodu, po czym scalanie zmian, przygotowywanie do udostępniania i tak dalej. Warto zwrócić uwagę, że mówimy tu wyłącznie o procesie Continous Delivery. Tymczasem manualne działania stoją również po  stronie Continous Integration, jeśli nie jest on zautomatyzowany” – mówi Ireneusz Wiśniewski.

Dla 73% korzystających z narzędzi CI/CD DevOpsów najpopularniejszymi rozwiązaniami są Jenkins (34%) i GitLab Runner (22%). następnie TeamCity (7%). W obszarze zaawansowania technologii DevOps, polscy respondenci – niemal w połowie (49,8%) – wskazują na regularną komunikację między działami rozwoju aplikacji i zabezpieczeń oraz automatyzację niektórych procesów.

Obserwujemy wśród krajowych przedsiębiorstw postęp w automatyzacji, który wynika z coraz szerszego wykorzystania środowisk wielochmurowych. A jednak niemal 20 proc. ankietowanych ciągle nie korzysta z potrzebnych narzędzi, a tylko u 8 proc. z nich wdrożono pełną, zaawansowaną automatyzację procesów z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Dlatego prowadzimy kampanię edukacyjną dla tego środowiska, w zakresie technologii DevOps i obszaru security – podsumowuje Ireneusz Wiśniewski.

Głównym językiem programowania większości respondentów jest Python (38,8%), dla niemal 25% – Java. Następnie Java Script (19,4%), C++ (18,5%) i PHP (14,5%).

Z raportu wynika też, że dobór narzędzi pracy badanych DevOpsów zależy od branży. Około 60% ankietowanych z sektorów edukacji, produkcji przemysłowej, handlu i administracji państwowej nie wykorzystywało w swojej pracy kontenerów. Bez wsparcia narzędziami CI/CD pozostaje połowa badanych sektora z edukacji i administracji państwowej. Wykorzystanie tych narzędzi, jak również kontenerów, było najwyższe wśród respondentów z branży oprogramowania i usług komputerowych, bankowości i finansów oraz usług dla biznesu.

Pełną treść raportu można znaleźć pod linkiem: Kim jest polski DevOps?

Źródło: F5 Networks

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT