Proxmox vs.VMware ESXi – co wybrać?

Print Friendly, PDF & Email

Hyperwizor (np. Proxmox) to oprogramowanie do wirtualizacji używane do tworzenia i uruchamiania maszyn wirtualnych (VM). Hypervisory działają na hostach, podczas gdy maszyny gościnne to maszyny wirtualne tworzone i zarządzane przez hypervisor.

Zaletą korzystania z hiperwizora jest to, że umożliwia on użytkownikom uruchamianie wielu instancji różnych systemów operacyjnych, które współużytkują te same zasoby sprzętowe. Dwa bardzo popularne hiperwizory gotowe do produkcji to Proxmox i VMware ESXi.

W tym artykule poznasz różnice między Proxmox i ESXi oraz uzyskasz porady dotyczące wyboru odpowiedniego hypervisora dla Twojej organizacji. Zapraszam do poprzedniego wpisu, w którym omówiłem Proxmox oraz Hyper-V.

Proxmox kontra ESXi: Definicje

Proxmox i ESXi są hiperwizorami typu 1. Działają bezpośrednio na sprzęcie hosta i używają go w systemach operacyjnych gościa. Hiperwizory typu 1 są często nazywane hiperwizorami natywnymi lub fizycznymi.

Hiperwizory typu 2 działają w systemie operacyjnym komputera hosta, tak jak każde zwykłe oprogramowanie.

Proxmox

Proxmox VE (Virtual Environment) to całkowicie darmowy serwer oprogramowania typu open source, który umożliwia wirtualizację klasy korporacyjnej. Opiera się na systemie Debian Linux, umożliwiając użytkownikom korzystanie z pełnej wirtualizacji KVM dla obrazów systemów Windows i Linux lub lekkich kontenerów systemu Linux (LXC) do uruchamiania aplikacji dla systemu Linux.

Proxmox ma wbudowany interfejs sieciowy do zarządzania maszynami wirtualnymi, kontenerami i powiązanymi zasobami w wielu węzłach i klastrach.

ESXi

ESXi to korporacyjny hiperwizor typu „bare metal” opracowany przez firmę VMware. Stanowi integralną część pakietu wirtualizacyjnego vSphere wraz z portalem zarządzania vSphere do zarządzania serwerem wirtualnym ESXi.

Kolejnym narzędziem, które uzupełnia i ułatwia zarządzanie ESXi, jest vCenter Server. Jest to scentralizowana aplikacja do zarządzania maszynami wirtualnymi i wieloma hostami ESXi za pośrednictwem klienta WWW vSphere.

vSphere Web Client

Narzędzie ESXi jest bezpłatne jako część hiperwizora vSphere, ale wymaga płatnej licencji po 60 dniach, aby móc dalej zarządzać ESXi za pośrednictwem serwera vCenter. Po 60 dniach oprogramowanie ogranicza zasoby do dwóch fizycznych procesorów dla hosta i maksymalnie 8 procesorów wirtualnych dla każdej maszyny wirtualnej.

Jednak bezpłatna wersja ESXi umożliwia użytkownikom uruchamianie ograniczonych maszyn wirtualnych bez ograniczeń dotyczących pamięci lub liczby rdzeni procesora.

Proxmox kontra ESXi: Porównanie

Poniższa sekcja przedstawia ogólne porównanie Proxmox i ESXi. Aby zapoznać się z przeglądem kluczowych funkcji, zapoznaj się z poniższą tabelą:

ProxmoxESXi
Typ oprogramowaniaOpen sourceRozwiązanie płatne
PodstawaDebian Linux KVMVMkernel
Centralne zarządzanieTakTak
KlastryTakTak
Wysoka wydajnośćTakTak
Przestrzeń dyskowa i Backup APITakTak
Migracja na żywoTakTak
Load Balancing dla VMTakTak
TrialBezlimitu60 dni
CenyDarmowy (wszystkie funkcjonalności), płatne wsparcie technicznePełna wersja wymaga płatnej licencji
Porównanie Proxmox oraz ESXi

Funkcje

Proxmox

Proxmox może pochwalić się oszałamiającą liczbą funkcji, z których jedną z najważniejszych jest internetowy interfejs graficzny lub CLI z powłoką Unix lub Windows PowerShell, który ułatwia zarządzanie maszynami wirtualnymi. Oprócz interfejsu użytkownika, inne godne uwagi funkcje to:

  • Zarządzanie klastrami o wysokiej dostępności. Służy do zarządzania wieloma węzłami.
  • Możliwości migracji na żywo. Zapewnienie niskich przestojów infrastruktury.
  • Serwer zapasowy. Zapewnia nadmiarowość i przyrostowe kopie zapasowe dla pojedynczych plików i przywracania na żywo.
  • System plików oparty na bazie danych. Służy do synchronizacji plików konfiguracyjnych.
  • Wsparcie innych firm. Narzędzia innych firm łatwo integrują się z RESTful API, przy czym JSON jest podstawowym formatem danych.
  • Polityki wielu wzorców. Używany do wdrażania zadań obejmujących cały klaster i do konserwacji.
  • Wbudowane zabezpieczenia. Zintegrowany firewall z oddzielną kontrolą makr, grup zabezpieczeń, aliasów i zestawów adresów IP.
  • Przechowywanie obrazu maszyny wirtualnej. Przechowuj obrazy maszyn wirtualnych lokalnie przy użyciu kontenerów LVM lub systemów plików ZFS lub współdzielonej pamięci masowej, takiej jak NFS lub iSCSI.
  • Model sieci mostowej. Obsługuje IPv4 i IPv6 oraz do 4094 mostów na hosta.

ESXi

ESXi współdzieli większość funkcji Proxmox, ale wyróżnia się niektórymi zaawansowanymi funkcjami dla globalnych klientów korporacyjnych, zwłaszcza dzięki natywnej obsłudze Kubernetes.

Inne ważne funkcje ESXi to:

  • Wbudowany graficzny interfejs użytkownika. ESXi oferuje interfejs GUI dostępny za pośrednictwem HTML5 vSphere CLI lub interfejsów API opartych na REST.
  • Szybkie uruchamianie. Wstrzymuje maszynę wirtualną w pamięci, aby zwiększyć szybkość rozruchu i skrócić przestoje.
  • Bezpieczeństwo. Zaawansowane opcje bezpieczeństwa, w tym szyfrowanie, dostęp oparty na rolach, rejestrowanie i audyt.
  • Zgodność. Kompatybilny z wieloma aplikacjami, obciążeniami i konfiguracjami.
  • Składowanie. Natywna pamięć masowa 4K o dużej pojemności oparta na zasadach.
  • vRuch. Zapewnia łatwą migrację i aprowizację obciążeń hybrydowych.
  • Natywna obsługa Kubernetes. Obsługuje lokalne klastry k8s przy użyciu usługi orkiestracji kontenerów Tanzu.
  • Hybrydowy tryb połączony. Kontroler usługi do łączenia wielu vCenter.
  • Kopia zapasowa. Zapewnia opcje tworzenia kopii zapasowych i przywracania przy użyciu interfejsów API REST i urządzenia vCenter Server Appliance.

Wydajność

Oba hiperwizory typu 1 oferują doskonałe możliwości wydajności, odpowiednie dla szerokiej gamy konfiguracji. Jednak ESXi, standardowe rozwiązanie do wirtualizacji w branży, zapewnia większą pojemność pamięci RAM i hosta niż Proxmox.

Poniższa tabela przedstawia przegląd różnych możliwości:

ProxmoxESXi
Max. pamięci operacyjnej12TB24TB
Max. liczba hostów na klaster3296
Max. liczba CPU768768
Porównanie wydajności Proxmox vs. ESXi

Podczas gdy Proxmox oferuje te same pojemności dla wszystkich użytkowników za darmo, ESXi oferuje kilka poziomów wydajności w oparciu o licencje, zwiększając liczbę hostów w klastrze i ilość pamięci RAM na hosta.

Jeśli chodzi o rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych, Proxmox Backup Server to narzędzie na poziomie przedsiębiorstwa do tworzenia kopii zapasowych i przywracania maszyn wirtualnych, kontenerów i hostów. Obsługiwane funkcje obejmują przyrostowe kopie zapasowe, deduplikację, kompresję Zstandard i uwierzytelnione szyfrowanie.

Darmowa wersja ogranicza rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych ESXi i wymagane są kopie zapasowe oparte na plikach przy użyciu natywnych aplikacji. Dodatkowo, ponieważ darmowa wersja nie ma rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych w aplikacji vCenter, nie jest zalecana do użytku na skalę korporacyjną.

Klaster

Proxmox

Proxmox obsługuje klastrowanie i oferuje scentralizowane zarządzanie wieloma serwerami z jednej konsoli zarządzania siecią. Konsola internetowa jest przydatna do zarządzania farmami serwerów. Proxmox Cluster zapewnia wiele metod uwierzytelniania i ułatwia migrację maszyn wirtualnych i kontenerów w klastrze.

Twórz klastry do 32 węzłów fizycznych i konfiguruj je wszystkie z poziomu konsoli internetowej. W przypadku konfiguracji z wieloma węzłami użyj co najmniej dwóch serwerów Proxmox, aby uzyskać maksymalną dostępność.

ESXi

Wymaganiem do tworzenia klastrów ESXi jest VMware vCenter Server. Wiele hostów zapewnia przetwarzanie, pamięć i zasoby sieciowe konfiguracji klastra oraz chroni maszyny wirtualne w klastrze przed awariami serwerów fizycznych.

Po utworzeniu klastra vSphere użytkownicy uzyskują dostęp do funkcji High Availability i Distributed Resource Scheduler, które nadzorują dystrybucję zasobów i chronią dane.

Maksymalna pojemność klastra ESXi to 1024 magazyny danych w klastrze złożonym z maksymalnie 32 hostów ESXi.

Jednak bezpłatna wersja ESXi oferuje ograniczoną funkcjonalność klastrowania i wysokiej dostępności. Aby odblokować taką funkcje, należy zakupić odpowiednią licencję ESXi.

Podsumowanie

Proxmox

Proxmox posiada zintegrowany graficzny interfejs użytkownika, który umożliwia użytkownikom wykonywanie wszystkich zadań zarządzania w jednym miejscu, eliminując potrzebę posiadania osobnego narzędzia do zarządzania. Interfejs sieciowy oparty jest na frameworku ExtJS JavaScript i obsługuje wszystkie przeglądarki.

Ponieważ Proxmox jest oparty na Linuksie (Debian), jest dość łatwy do nauczenia się i używania od razu po wyjęciu z pudełka, jeśli masz już wiedzę na temat Linuksa. Ponieważ jednak jest to oprogramowanie typu open source, graficzny interfejs użytkownika Proxmox wciąż ewoluuje, a niektóre zaawansowane opcje nadal wymagają wiersza poleceń.

ESXi

Klient sieciowy vSphere używany do zarządzania maszynami wirtualnymi jest intuicyjny i oferuje zaawansowane funkcje konfiguracyjne. Jednak do zarządzania wieloma hostami ESXi potrzebne jest narzędzie vCenter Server z własnym hostem lub maszyną wirtualną gościa.

W porównaniu do Proxmox, który jest oparty na Linuksie, ESXi ma własny, zastrzeżony system Linux i narzędzia do zarządzania, z których użytkownicy muszą się nauczyć.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

2 komentarze do “Proxmox vs.VMware ESXi – co wybrać?”

  1. Druga tabela – porównanie możliwości. Maksymalna liczba CPU czy rdzeni? Jeśli faktycznie CPU to ile może być maks. rdzeni na CPU?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT