Stać się niewidzialnym GNU/Linux: Tails OS oraz Amnesia

Print Friendly, PDF & Email

W dzisiejszych czasach śledzenie cyfrowe stało się integralną częścią korzystania z Internetu. Firmy takie jak Google i Microsoft monitorują każde wyszukiwanie, każde kliknięcie myszy, które wykonujesz, aby sprzedać reklamodawcom w nadziei, że kupisz ich produkty. Ponadto reklamodawcy nie są jedynymi wykorzystującymi dane osobowe; Hakerzy, oszuści czy oprogramowanie ransomware zawsze szukają możliwości skorzystania z twoich informacji cyfrowych w celu uzyskania zysków finansowych. W tym przewodniku pokażę dwa łatwe, ale bardzo potężne narzędzia do odzyskania prywatności w cyfrowym krajobrazie za pomocą Linux.

Tails OS

Tails OS

„Tails” to dystrybucja Linuksa oparta o dystrybucję Debian. Dzięki prostemu projektowi jest bardzo łatwy w użyciu i oferuje wiele funkcji bezpieczeństwa wstępnie zainstalowanych, aby działania online były całkowicie anonimowe. Pamiętaj, że Tails jest w 100% poświęcony prywatności online i nie nadaje się specjalnie do gier czy pracy biurowej. Najlepszym sposobem na jak najlepiej wykorzystać to rozwiązanie, jest pobranie go na „rozruchowy” pendrive i podłączenie go do dowolnego komputera publicznego lub prywatnego, aby natychmiast stać się niewidocznym.

Głównym zabezpieczeniem wprowadzonym przez tę dystrybucję jest sieć Tor. Tor ukrywa adres IP, losowo uruchamiając dane za pomocą serii węzłów TOR przed trafieniem na główny serwer. W ten sposób, jeśli ktoś chce zobaczyć Twój adres IP, wszystko, co zobaczą, to ostatni węzeł, przez który Tor przeszedł (który jest losowym IP, który nie jest z tobą podłączony). Ponadto wszystkie dane przesyłane przez TOR są szyfrowane, więc każdy, kto słucha w twoim strumieniu danych, zobaczy tylko „bełkot”.

Sieć TOR

Amnesia

Amnezja to wstępnie zainstalowany program na dystrybucji Tails OS, który automatycznie kończy (usuwa) każdy program, którego używasz w trakcie pracy. Tails jest systemem, który można uruchomić z urządzeń usb, Amnezja jest idealną parą do osiągnięcia całkowitej prywatności podczas używania systemów typu Tails OS. Podłączasz usb, korzystasz z Internetu, jak chcesz, a następnie usuwasz usb, pozostawiając zerowy ślad cyfrowy dla każdego, kto korzysta z tego samego komputera. Amnezja wybiera określone programy, które chcesz przechowywać w systemie, ale doradza co wybrać, aby osiągnąć maksymalne doświadczenie w zakresie prywatności.

Bez względu na to, jakich programów lub narzędzi używasz, nie można zachować 100% anonimowości w niektórych rzeczach w Internecie. Na przykład, jeśli zalogujesz się na stronie internetowej za pomocą własnych poświadczeń, nie ma sposobu, aby zapobiec pozostawienia śladu po sobie: kim jesteś lub danych, które tworzysz za pomocą takiej usługi cyfrowej, ponieważ chętnie dajesz im dostęp do tych danych.

Podsumowanie

Powyższe rozwiązania nie sprawdzą się zawsze, ale na pewno zwiększą bezpieczeństwo działania w internecie.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT