Porównanie Windows Server 2008 vs. 2008R2

Print Friendly, PDF & Email

Poprzez formularz, otrzymałem prośbę o porównanie systemów serwerowych od Microsoft. Na początek Windows Server 2008/2008R2, pomimo podobieństw na pierwszy rzut oka, są to zupełnie rożne systemy. W kolejnych wpisach Windows Server 2012/2012R2, 2016 oraz 2019. Pozostaw komentarz pod wpisem z jakiego systemu operacyjnego korzystasz w swojej organizacji?

Zapewne zastanawiasz się bo co opisywać coś tak przestarzałego? No cóż, jeszcze 5 lat temu firma, dla której pracowałem działała na Windows Server 2003, który był bardzo mocno przeterminowany. Czasami lubię powspominać jak to kiedyś było:).

Windows Server 2008/2008R2 od 14.01.2020 nie otrzymuje już poprawek bezpieczeństwa. Jeżeli chcesz poznać harmonogram utrzymania dla pozostałych systemów serwerowych Microsoft, zapraszam do tego wpisu. Jeżeli Masz u siebie w organizacji tego typu maszyny (również wirtualne), koniecznie trzeba wykonać upgrade lub migrację do nowszej wersji. Ostatecznie, jeżeli system musi nadal pracować, dla zachowania sprawności aplikacji/usługi, warto pomyśleć o odcięciu od internetu przy pomocy np. Pfsense.

Poniżej podstawowe zestawienie różnic pomiędzy tymi systemami. Dalej opis najpopularniejszych wówczas wersji.

Windows Server 2008Windows Server 2008R2
WersjeWindows Server 2008 Standard Edition,
Windows Server 2008 Enterprise Edition,
Windows Server 2008 Datacenter Edition,
Windows Server 2008 Web Server,
Windows Server 2008 Server Core

Windows Server 2008 R2 Standard
Windows Server 2008 R2 Enterprise
Windows Server 2008 R2 Datacenter
Windows Server 2008 R2 Itanium
Windows Server 2008 R2 Foundation
Windows Server 2008 R2 Web
Windows Server 2008 R2 HPC
Architekturax86 oraz x64Dostępna jedynie x64
SilnikOparty o Windows Vista (SP1,SP2) Oparty o Windows 7
ProcesorObsługa od 4 do 64 rdzeni Obsługa od 4 do 64 rdzeni
Ram4GB-64GB – dla x86
32GB – 2TB – dla x64
Od 8GB do 2TB
Windows Server 2008 vs. 2008R2

Windows Server 2008

Windows Server 2008 Standard Edition

W porównaniu do starszych wersji systemu, Windows Server 2008 Standard Edition umożliwia obsługę czterech procesorów zarówno w wersji 32 bitowej jak i 64 bitowej. Ponadto edycja standardowa systemu obsługuje maksymalnie do 64 GB pamięci RAM w wersji 32 bitowej natomiast wersja 64 bitowa obsługuje do 1024 GB (1TB lub 2TB dla Itanium) pamięci operacyjnej. Niewątpliwie dużym atutem Windows Server 2008 Standard Edition jest łatwość obsługi. W tym wydaniu doskonale nadaje się na kontroler domeny, serwer DNS i DHCP, serwer plików, serwer transmisji strumieniowych oraz serwer usługi SharePoint

Windows Server 2008 Enterprise

Windows Server 2008 Enterprise został wzbogacony o możliwość obsługi klastra oraz roli Active Directory Federation Services. Wersja Enterprise jest przeznaczona dla przedsiębiorstw, które planują uruchomienie takich usług jak przykładowo Exchange 2007 lub SQL Server. Opisywana wersja systemu spełni się także jako serwer służący do wirtualizacji. Nadaje się także do obsługi dużych sklepów internetowych gdzie moc obliczeniowa jest niezbędnym czynnikiem do płynnego funkcjonowania. 

Opisywana wersja systemu umożliwia dostęp do zasobów systemowych przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. System charakteryzuje się dużą niezawodnością na poziomie 99,99% czasu pracy. 

Failover Clustering – wydajny, łatwy w skonfigurowaniu i zarządzaniu klaster pracy awaryjnej. Wiele serwerów pracujących w klastrze pozostaje w stałej komunikacji. Jeśli jeden z nich staje się niedostępny (np. awaria lub planowane wyłączenie) inny natychmiast zaczyna udostępniać jego usługi. Użytkownicy mają ciągły dostęp. Klastry pracy awaryjnej w Windows Server 2008 Enterprise obsługują do 16 węzłów.

Fault-Tolerant memory Synchronization – odporny na błędy mechanizm synchronizacji pamięci. Dzięki niemu mogą istnieć dwa identyczne obrazy pamięci, co zapewnia kompletną odporność sprzętową (podobną do kopii lustrzanych RAID 1 dla HDD).

Cross-File Replication – mechanizm replikacji polegający na skanowaniu grupy plików i replikacji pojedynczej części danych do kilku plików. Replikując podobne pliki tylko raz redukujemy ruch w sieci.

Windows Server 2008 Datacenter

Windows Server 2008 Datacenter to wersja stworzona do celów bardzo zaawansowanych. System powstał z myślą obsługi w rozległych centrach danych, które do wydajnego funkcjonowania potrzebują więcej niż ośmiu procesorów. Datacenter dobrze sprawdzi się w organizacjach, które zajmują się przechowywaniem ogromnych ilości danych. 

Windows Server 2008 Datacenter umożliwia między innym na obsługę aplikacji w szerz i w górę. Działanie wszerz oznacza, że system skaluje aplikacje na klika serwerów, co umożliwia wydajniejsze funkcjonowanie natomiast skalowanie w górę umożliwia zwiększenie wydajności poprzez zwiększenie ilości procesorów w systemie. 

Ważna informacją dla osób, które zdecydowały by się na zakup tego systemu jest niemożność kupienia Windows Server 2008 Datacenter bez dedykowanego sprzętu. Producenci specjalizujący się w budowaniu centrów danych posiadają przetestowanie konfiguracje sprzętowe zapewniające dużą niezawodność w działaniu jak i obsłudze. 

Windows Server 2008 Web

Windows Server 2008 Web przeznaczony jest do budowania serwerów WWW typu front-end. Oznacza to, że opisywana wersja systemu nie nadaje się na serwer plików i serwer drukowania ani też kontroler domeny, DHCP i DNS. Do tego celu służy inna wersja systemu Windows Server 2008, która została opisana wcześniej. Niewątpliwie wersja Web przyda się w organizacji zajmującej się tworzeniem aplikacji webowych. System można także zintegrować z bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami serwerów webowych.

Windows Server 2008 Core

Windows Server 2008 Core jest nowością, która została wprowadzona dopiero wraz z premierą najnowszej edycji. Charakterystycznym elementem edycji Server Core jest brak interfejsu graficznego, co z pewnością nieco utrudnia obsługę, ale za to zmniejsza zapotrzebowanie na zasoby. Wersja Windows Server 2008 Core dostępna jest w każdej edycji systemu. Opisywanej edycji nie można kupić oddzielnie. 

Wydanie Server Core sprawdza się jako kontroler domeny, serwer DHCP, serwer DNS, serwer WWW IIS oraz serwer wirtualizacji. Sporym atutem tej wersji systemu jest bezpieczeństwo. W systemie poprzez brak interfejsu graficznego brakuje takich programów jak Windows Media Player oraz innych zbędnych aplikacji, których nie używa się podczas administrowania systemem. Dzięki temu producenci nie muszą aktualizować zbędnych błędów, które po prostu nie występują w tej wersji, a mogą skupić się na dalszym rozwoju systemu. 

Windows Server 2008R2

Windows Server 2008 R2 Standard Edition

Był najpopularniejszą wersją systemu operacyjnego przeznaczoną na serwer ( przynajmniej w latach świetności). W przeciwieństwie do poprzednich wersji systemu Windows Server, w których podstawowe funkcje i skalowalność obsługi pamięci i procesorów były ograniczone tylko do wersji Enterprise lub Datacenter systemu operacyjnego, Standard Edition stał się domyślną wersją wdrażaną przez organizacje.

Podstawowy system Windows Server 2008 R2 x64-bit Standard Edition obsługuje maksymalnie cztery gniazda profesorów x64 i 32 GB pamięci oraz obsługuje wszystkie role serwera dostępne w systemie Windows Server 2008 R2, z wyjątkiem klastrowania, replikacji między plikami (DFS-R) i Active Directory Federation Services.

Wersja Standard Edition to dobra wersja systemu operacyjnego obsługująca kontrolery domeny, serwery narzędziowe (takie jak DNS lub DHCP), serwery plików, serwery druku, serwery mediów, serwery SharePoint i tak dalej. Większość organizacji, dużych i małych, uważa, że ​​możliwości wersji Standard Edition są wystarczające dla większości usług sieciowych.

Windows Server 2008 R2 Enterprise Edition

Ponieważ system Windows Server 2008 R2 Standard Edition przejmuje większość usług sieciowych, system Windows Server 2008 R2 Enterprise Edition jest naprawdę skoncentrowany na systemach serwerowych, które wymagają przetwarzania na dużą skalę i możliwości pamięci, a także klastrów lub Active Directory Federation Services . Biorąc pod uwagę skalowalność przetwarzania i pojemność pamięci, aplikacje takie jak wirtualizacja systemu Windows lub serwery klasy korporacyjnej Exchange 2010 lub SQL 2008 mogłyby skorzystać z możliwości wersji Enterprise Edition systemu Windows Server 2008 R2.

Za każdym razem, gdy organizacja musiała dodać klastrowanie do swojego środowiska, potrzebowała wersji Enterprise Edition (lub Datacenter Edition). Wersja Enterprise Edition to odpowiednia wersja systemu operacyjnego zapewniająca wysoką dostępność i wysokie wymagania dotyczące przetwarzania podstawowych serwerów aplikacji, takich jak serwery SQL lub duże systemy transakcyjne zaplecza e-commerce.

Dla organizacji korzystających z możliwości systemu Windows Server 2008 R2 , np. usług pulpitu zdalnego, które wymagają dostępu do dużych zestawów pamięci RAM (do 2 TB) i wielu procesorów (do ośmiu gniazd), wersja Enterprise Edition może obsługiwać setki użytkowników na jednym serwer.

Wersja Enterprise Edition ze wsparciem dla klastrów serwerów może zapewnić organizacjom ciągłe zapotrzebowanie na sieć w trybie 24/7, 99,999% czasu pracy wymaganego w środowiskach o wysokiej dostępności. Windows Server 2008 R2 Enterprise Edition obsługuje szeroką gamę regularnie dostępnych systemów serwerowych, umożliwiając w ten sposób organizacji wybór systemów dostawców sprzętu do obsługi potrzeb aplikacji Windows Server 2008 R2.

Windows Server 2008 R2 Datacenter Edition

Windows Server 2008 R2 Datacenter Edition to zaawansowana wersja systemu operacyjnego dla centrów danych, która obsługuje operacje serwera na bardzo dużą skalę. Datacenter Edition obsługuje organizacje, które potrzebują więcej niż ośmiu rdzeniowych procesorów. Datacenter Edition jest przeznaczona dla organizacji, które potrzebują skalowalnej technologii serwerowej do obsługi dużej scentralizowanej hurtowni danych w jednym lub ograniczonej liczbie klastrów serwerów.

Organizacja może skalować swoje aplikacje serwerowe w poziomie lub w górę. Skalowanie w poziomie odnosi się do aplikacji, która działa lepiej, gdy jest rozproszona na wielu serwerach, podczas gdy skalowanie w górę odnosi się do aplikacji, która działa lepiej, gdy do jednego systemu zostanie dodanych więcej procesorów. Typowe aplikacje skalowalne w poziomie obejmują usługi serwerów WWW, elektroniczne systemy przesyłania wiadomości oraz serwery plików i druku. W takich przypadkach organizacjom lepiej jest dystrybuować funkcje serwera aplikacji do wielu systemów Windows Server 2008 R2, Standard Edition lub Enterprise Edition, a nawet systemów Windows Web Server 2008 R2. Jednak aplikacje, które można skalować w górę, takie jak aplikacje do handlu elektronicznego lub hurtowni danych, czerpią korzyści z posiadania wszystkich danych i przetwarzania w jednym klastrze serwerów. W przypadku tych aplikacji system Windows Server 2008 R2 Datacenter Edition zapewnia lepszą, scentralizowaną, skalowaną wydajność, a także dodatkową korzyść w postaci odporności na awarie i możliwości przełączania awaryjnego.

Windows Web Server 2008 R2 Edition

Windows Web Server 2008 R2 Edition jest wersją systemu operacyjnego przeznaczoną dla serwera WWW typu front-end, ukierunkowaną na potrzeby serwera aplikacji, które są dedykowane wymaganiom usług internetowych. Wiele organizacji konfiguruje proste serwery WWW jako fronty dla serwerów baz danych, serwerów przesyłania wiadomości lub systemów serwerów aplikacji danych. Windows Web Server 2008 R2 Edition może być używany jako prosty serwer WWW do hostowania środowisk programistycznych lub może być zintegrowany jako część bardziej wyrafinowanej farmy sieci Web i środowiska usług sieciowych, które skaluje się do wielu systemów z równoważeniem obciążenia. System operacyjny Windows Server 2008 R2 ma znaczną poprawę skalowalności w porównaniu z poprzednimi wersjami systemu operacyjnego Windows, a organizacja może licencjonować wiele systemów usług internetowych po niższych kosztach na serwer, aby zapewnić skalowalność i nadmiarowość wymagane w środowiskach dużych farm internetowych.

Windows Server 2008 R2 Server Core

Nowością w systemie Windows Server 2008 i ciągłą obsługą systemu Windows Server 2008 R2 jest wersja systemu operacyjnego Server Core. Windows Server 2008 R2 Server Core to wersja systemu operacyjnego Windows Server 2008 R2 bez graficznego interfejsu użytkownika. Gdy system uruchamia się z zainstalowanym Server Core, system nie ładuje normalnego graficznego interfejsu użytkownika systemu Windows. Zamiast tego system Server Core uruchamia się do monitu logowania, a po wyświetleniu monitu system przechodzi do wiersza poleceń DOS. Nie ma przycisku Start ani menu – w ogóle nie ma GUI.

Server Core nie był sprzedawany jako oddzielna edycja, ale jako opcja instalacji, która jest dostarczana z wersjami Standard, Enterprise, Datacenter i Web Server systemu operacyjnego. Przy zakupie licencji na system Windows Server 2008 R2 dysk DVD zawiera zarówno normalny kod GUI Edition, jak i wersję Server Core systemu Windows Server 2008 R2.

Możliwości systemu operacyjnego są ograniczone do instalowanej wersji Server Core, więc serwer Windows Server 2008 R2 Enterprise Edition Server Core ma takie same ograniczenia pamięci i procesora, jak zwykła wersja Enterprise Edition systemu Windows Server 2008 R2.


Server Core to świetna wersja systemu Windows dla serwerów narzędziowych, takich jak kontrolery domeny, serwery DHCP, serwery DNS, serwery internetowe IIS lub serwery wirtualizacji Windows, ponieważ ograniczone obciążenie zapewnia więcej zasobów aplikacjom działającym na serwerze i GUI i powiązane aplikacje, mniejszy ślad ataku bezpieczeństwa na system Server Core. Ponieważ większość administratorów nie gra w pasjansa ani nie używa Media Playera na kontrolerze domeny, są to aplikacje, których nie trzeba poprawiać, aktualizować ani utrzymywać w wersji systemu Windows bez graficznego interfejsu użytkownika. Przy mniejszej liczbie aplikacji do poprawienia system wymaga mniej czynności konserwacyjnych i zarządzania, aby mógł działać.

Podsumowanie

Zarówno Windows Server 2008 jak i Windows Server 2008R2 w odniesieniu do poprzednich wersji wprowadziły wiele nowości, które są do dziś rozwijane.

Samonaprawiający się NTFS

Jedną z nowych technologii wbudowanych w systemach Windows Server 2008 i Windows Server 2008 R2 jest samonaprawiający się system plików NTFS. W efekcie system operacyjny ma wątek roboczy działający w tle, który wprowadza poprawki w systemie plików, gdy NTFS wykryje uszkodzony plik lub katalog. W przeszłości, gdy występował problem z systemem plików, zwykle trzeba było ponownie uruchomić serwer, aby program chkdsk mógł uruchomić i usunąć błędy uszkodzonych plików i katalogów.

Ta funkcja samoleczenia nie jest czymś, co kiedykolwiek zobaczysz; jest to jednak dodatkowa funkcja pod maską systemu Windows Server 2008 R2, która zapewnia niezawodne działanie systemu operacyjnego i mniej problemów z systemem.

Server Message Block 2.0

W systemach Windows Vista i Windows Server 2008 wprowadzono Server Message Block 2.0, częściej nazywany SMB2. SMB2 to protokół obsługujący przesyłanie plików między systemami. W efekcie SMB2 kompresuje komunikację plików i, dzięki większemu buforowi komunikacyjnemu, jest w stanie zmniejszyć liczbę obiegów potrzebnych podczas przesyłania danych między systemami.

Dla starszych czytelników, czytających ten rozdział, jest to analogiczne do różnicy między poleceniem kopiowania a poleceniem xcopy w systemie DOS. Polecenie kopiowania czyta, zapisuje, czyta, zapisuje informacje. Polecenie xcopy czyta, czyta, czyta informacje, a następnie zapisuje, zapisuje i zapisuje informacje. Ponieważ więcej informacji jest wczytywanych do bufora i przesyłanych zbiorczo, informacje są przesyłane znacznie szybciej.

Większość użytkowników szybkich sieci lokalnych (LAN) nie zauważy ulepszeń podczas otwierania i zapisywania plików z czegoś takiego jak Microsoft Office na serwerze Windows Server 2008/2008 R2; Jednak użytkownicy, którzy mogą kopiować duże pliki obrazów lub zestawy danych między systemami, znajdą kopiowanie informacji od 10 do 30 razy szybciej. Poprawa wydajności jest bardzo zauważalna w sytuacjach sieci rozległych (WAN) w sieciach z dużymi opóźnieniami. Ponieważ typowy transfer plików wymaga krótkich segmentów danych do odczytu i zapisu, przesłanie pliku przez sieć WAN może zająć kilka minut, co może zająć kilka sekund między systemami podłączonymi do SMB2, ponieważ rozmowa w obie strony jest drastycznie zmniejszona.

Aby SMB2 działał efektywnie, systemy na obu końcach musiały być systemami Windows Server 2008/2008 R2, Windows Vista lub Windows 7 lub ich kombinacją. Klient systemu Windows XP z serwerem Windows Server 2008/2008 R2 będzie komunikował się za pośrednictwem protokołu SMB 1.0 w celu zapewnienia zgodności z poprzednimi wersjami i nie odniesie korzyści z tej nowej technologii.

Hyper-V

Hyper-V to technologia wbudowana w rdzeń systemu operacyjnego w systemie Windows Server 2008 i rozszerzona w systemie Windows Server 2008 R2, która znacznie zwiększa wydajność i możliwości wirtualizacji serwerów w środowisku Windows. W przeszłości oprogramowanie serwera wirtualnego znajdowało się na szczycie sieciowego systemu operacyjnego, a każda sesja gościa była zależna od wielu współdzielonych składników systemu operacyjnego.

Usługa ta zapewnia bardzo cienką warstwę między abstrakcyjną warstwą sprzętową systemu a systemem operacyjnym, która zapewnia sesje gościa w zwirtualizowanym środowisku w celu bezpośredniej komunikacji z warstwą sprzętową systemu. Bez przeszkadzania systemowi operacyjnemu hosta sesje gościa mogą działać znacznie szybciej niż w przeszłości oraz niezależnie od systemu operacyjnego hosta pod względem większej niezawodności i eliminacji wąskich gardeł systemu operacyjnego hosta.

Hyper-V można wykorzystać do konsolidacji serwerów, wirtualizacji przestarzałych maszyn i wykonywania innych zadań typowych dla maszyn fizycznych. Podobnie jak inne hypervisory, bardzo ułatwia tworzenie środowisk testowych.  Hyper-V znajduje zastosowanie zarówno w małych i średnich firmach, jak również w dużych wdrożeniach w centrach przetwarzania danych.

Terminal Services

Usługi terminalowe w Windows Server 2008 Standard udostępniają łatwą do administrowania platformę umożliwiającą dostęp do centralnie zarządzanych aplikacji i usług poprzez Internet używając HTTPS. Dzięki temu nie ma potrzeby tworzenia dostępu poprzez wirtualne sieci prywatne (VPN) lub otwieranie niechcianych portów na firewall.

Na Terminal Services składają się m.in. następujące komponenty:

 • Terminal Services RemoteApp – udostępnia użytkownikom aplikację na serwerze w taki sposób, jakby była uruchamiana na komputerze lokalnym. Dzięki temu użytkownik może uruchamiać programy ze zdalnej lokalizacji równolegle ze swoimi lokalnymi programami.
 • Terminal Services Web Access – umożliwia uruchamianie zdalnych aplikacji w oknie przeglądarki Web.
 • Terminal Services Gateway – pozwala autoryzowanym użytkownikom na zdalny dostęp do serwera terminali z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu, na którym można uruchomić Remote Desktop Connection (RDC) 6.0.
 • Terminal Services Session Broker – pozwala użytkownikom ponownie połączyć się do rozłączonych sesji terminalowych w środowisku farmy serwerów terminali.  Rola TS Session Broker przechowuje informację o stanie sesji zawierającą identyfikator sesji, nazwę użytkownika powiązaną z danym identyfikatorem oraz nazwę serwera na którym dana sesja jest ulokowana.
 • Terminal Services Licensing – jest to usługa która zarządza licencjami dostępu klienta usług terminalowych (TS CAL) wymaganymi dla każdego urządzenia lub użytkownika nawiązującego połączenie z serwerem terminali. Za pomocą usługi TS Licensing można instalować i wystawiać licencje TS CAL oraz monitorować je na serwerze licencji usług terminalowych.

Core Parking

Technologia ulepszona w podstawowym systemie operacyjnym Windows Server 2008 R2 to technologia zarządzania energią zwana parkingiem rdzeniowym. Zwykle, gdy działa serwer wielordzeniowy, wszystkie rdzenie na wszystkich procesorach działają z najwyższą możliwą szybkością, niezależnie od tego, czy serwer jest używany. W przypadku organizacji, które potrzebują dużej wydajności w dni powszednie, kiedy pracownicy pracują, oznacza to, że ich systemy są efektywnie bezczynne wieczorami i w weekendy lub przez ponad dwie trzecie czasu, a jednocześnie zużywają energię oraz emitują ciepło. W przypadku rdzenia parkowania serwery z najnowszymi procesorami, które rozpoznają podstawowe protokoły parkowania, wyłączają rdzenie w systemie, gdy nie są używane. Tak więc na 16-rdzeniowym serwerze, jeśli potrzebne są tylko 2 rdzenie, pozostałe 14 rdzeni jest wyłączanych automatycznie. To radykalnie poprawia zarządzanie energią i zmniejsza koszty eksploatacji systemów serwerowych.

Windows Server 2008 R2 jako serwer aplikacji

O ile w systemie Windows Server 2008 R2 wprowadzono znaczące ulepszenia, które znacznie zwiększają wydajność, niezawodność i skalowalność systemu Windows Server 2008 R2 w przedsiębiorstwie, serwery Windows zawsze były wyjątkowymi serwerami aplikacji obsługującymi krytyczne aplikacje biznesowe dla organizacji. Windows Server 2008 R2 kontynuuje tradycję systemu operacyjnego będącego serwerem aplikacji, w którym wspólne role serwera są zawarte w systemie operacyjnym. Podczas instalowania systemu Windows Server 2008 R2 kreator dodawania ról Menedżera serwera udostępnia listę ról serwera, które można dodać do systemu.

Role serwera w systemie Windows Server 2008 R2.

Różne role serwera w systemie Windows Server 2008 R2 zazwyczaj dzielą się na trzy kategorie:

 • Usługi plików i drukowania – jako serwer plików i wydruków system Windows Server 2008 R2 zapewnia podstawowe usługi wykorzystywane przez użytkowników w zakresie przechowywania danych i drukowania informacji poza siecią. W systemie Windows Server 2008 R2 wprowadzono kilka ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa plików i odporności na uszkodzenia serwera plików.
 • Usługi domenowe – w środowiskach przedsiębiorstw, w których działa sieć Windows, zazwyczaj organizacja korzysta z usługi Active Directory w celu zapewnienia scentralizowanego uwierzytelniania logowania. Usługa Active Directory nadal jest kluczowym składnikiem systemu Windows Server 2008 R2, z kilkoma rozszerzeniami podstawowej koncepcji lasu wewnętrznego organizacji, która rozszerza lasy federacyjne, które umożliwiają łączenie się ze sobą katalogów Active Directory.
 • Usługi aplikacji – Windows Server 2008 R2 stanowi podstawę do instalacji aplikacji biznesowych, takich jak Microsoft Exchange, Microsoft Office SharePoint Services, SQL Server i tak dalej. Te aplikacje są początkowo zgodne z systemem Windows Server 2008 R2, a później są aktualizowane w celu wykorzystania nowych technologii wbudowanych w system operacyjny Windows Server 2008 R2. Niektóre aplikacje, które są dostarczane z systemem Windows Server 2008 R2, obejmują usługi pulpitu zdalnego zapewniające dostęp do komputerów typu cienki klient, usługi Windows Media Services do hostowania i rozpowszechniania wideo i audio, usługi serwera narzędziowego, takie jak DNS i DHCP, technologie udostępniania dokumentów i współpracy SharePoint oraz hosting serwerów wirtualnych.
  Windows Server 2008 R2 jest także podstawowym sieciowym systemem operacyjnym, na którym będą budowane wszystkie przyszłe aplikacje Windows Server.

Windows Server 2008 R2 Active Directory

Chociaż system Windows Server 2008 R2 udostępnia szereg nowych ról serwera dla usług aplikacji, wydanie systemu Windows Server 2008 R2 niosło ze sobą również aktualizację usługi Active Directory. W przeciwieństwie do przejścia z Windows NT do Active Directory, które wymagało poważnej restrukturyzacji funkcji domeny, usługa Active Directory 2008 R2 jest bardziej ewolucyjna niż rewolucyjna. AD 2008 R2 dodaje kilka nowych funkcji. Wiele organizacji odkryło, że nowe ulepszenia w usłudze Active Directory 2008 R2 były głównym powodem ich migracji.

Nowe funkcje w usłudze Active Directory 2008 R2 są następujące:

 • Kosz usługi Active Directory – kosz usługi AD zapewnia administratorom łatwy sposób przywracania obiektów w usłudze Active Directory. W przeszłości, gdy administrator nieumyślnie usuwał obiekt Active Directory, taki jak użytkownik, grupa, kontener jednostki organizacyjnej itp., obiekt faktycznie zniknął i administrator musiał utworzyć obiekt od podstaw, co stworzyłoby zupełnie nową serie zasad bezpieczeństwa dla nowego / unikalnego obiektu. Kosz AD umożliwia administratorowi po prostu uruchomienie narzędzia do odzyskiwania i przywrócenie usuniętych obiektów.
 • Zarządzane konta usług – aplikacje w sieci często używają kont usług związanych z zabezpieczeniami do uruchamiania bazy danych, przeprowadzania wyszukiwania i indeksowania danych lub uruchamiania zadań w tle. Jednak gdy organizacja zmienia hasło do konta serwisowego, wszystkie serwery z aplikacjami korzystającymi z konta serwisowego muszą zostać zaktualizowane o nowe hasło, co jest koszmarem administracyjnym. W trybie Active Directory 2008 R2 można identyfikować konta usług, a następnie nimi zarządzać, tak aby zmiana hasła do konta usługi zainicjowała proces aktualizacji zmian konta usługi na serwerach aplikacji w całej organizacji.
 • Zapewnienie mechanizmu uwierzytelniania – kolejną funkcją usługi Active Directory 2008 R2 jest udoskonalenie uwierzytelniania opartego na oświadczeniach w usłudze Active Directory. Dzięki mechanizmowi uwierzytelniania informacje z tokenu mogą zostać wyodrębnione za każdym razem, gdy użytkownik próbuje uzyskać dostęp do aplikacji obsługującej oświadczenia, aby określić autoryzację na podstawie metody logowania użytkownika. To rozszerzenie będzie wykorzystywane w przyszłych aplikacjach w celu ulepszenia uwierzytelniania opartego na oświadczeniach w przedsiębiorstwie.
 • Dołączanie do domeny offline – dla administratorów komputerów stacjonarnych, którzy tworzą obrazy systemów, wyzwaniem związanym z tworzeniem obrazów jest to, że system musi być fizycznie podłączony do sieci, zanim będzie można go dołączyć do domeny. Dzięki dołączaniu do domeny offline system może zostać wstępnie połączony z plikiem utworzonym z unikatowym poświadczeniem systemowym zapisanym w pliku. Gdy system kliencki Windows 7 lub system serwera Windows Server 2008 R2 musi zostać przyłączony, zamiast fizycznego łączenia systemu z siecią i dołączania systemu do domeny, tego wyeksportowanego pliku można użyć w trybie offline, aby dołączyć system do usługi Active Directory.
Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT