NAS dlaczego warto go mieć?

Print Friendly, PDF & Email

W dzisiejszym czasie gromadzone są ogromne ilości danych. Nie mówię tylko o danych w firmach, ale również w domach. Filmy czy zdjęcia z wakacji, ważne projekty na którymi pracujesz. W jaki sposób należy o nie zadbać? Tutaj z pomocą przychodzi rozwiązanie IT, które może nie najtańsze jednak dające poczucie bezpieczeństwa.

Czym jest NAS?

NAS (Network Attached Storage) jest urządzeniem, które pozwala na przechowywanie ważnych danych w sposób scentralizowany oraz bezpieczny.

Oczywiście najwygodniej jest zakupić gotowy urządzenie, które nam to wszystko zapewni. Takimi urządzeniami mogą być te produkowane przez Synology, D-Link czy QNAP.

Jak widzisz są to proste z wyglądu urządzenia, które mieszczą min. 2 dyski twarde. Jednak tak naprawdę są to małe komputery czy raczej serwery, które udostępniają określone zasoby wielu użytkownikom w tym samym czasie. Dzięki takiemu podejściu ułatwiają pracę i zapewniają lepszy dostęp dla ważnych danych.

Każdy NAS posiada własne oprogramowanie oparte o mini edycję systemu GNU/Linux. Zapewnia on graficzny interfejs użytkownika do zarządzania usługami. Dzięki temu w prosty oraz intuicyjny sposób pozwala nawet mniej doświadczonym użytkownikom skonfigurować środowisko pracy.

Nawet najprostsze urządzenia posiadają co najmniej jeden port LAN oraz USB. Dzięki czemu działa on jako urządzenie sieciowe oraz pozwala na wpięcie dodatkowych urządzeń i ich udostępnianie takich jak dysk zewnętrzny czy pen drive. Takie podejście rozszerza jego możliwości przez co staje się bardziej elastyczny.

NAS pozwala na utworzenie tzw. macierzy RAID. Jest to obrazowo mówiąc połączenie poprzez program co najmniej dwóch dysków twardych, dzięki czemu dane zostaną zabezpieczone. Najpopularniejsze dostępne kombinacje to:

RAID 1 – dane są kopiowane na drugi dysk, dzięki czemu przechowywane są dokładne kopie wszystkich plików, do budowy potrzeba min. dwóch dysków, najlepiej o takiej same pojemności, zapewnia działanie przy awarii n-1 dysków, gdzie n to liczba dysków w macierzy,

RAID 5 – zapewnia poprawne działanie macierzy gdy jeden z dysków ulegnie uszkodzeniu, minimalna liczba dysków budująca macierz to trzy,

RAID 6 – zapewnia poprawne działanie macierzy gdy dwa z dyski ulegną uszkodzeniu, minimalna liczba dysków budująca macierz to cztery

Fajną funkcją jest możliwość automatycznej odbudowy jeżeli w stacji znajduje się zapasowy dysk tzw. hot spare. W momencie gdy kontroler macierzy stwierdza uszkodzenie jednego z dysków natychmiast przystępuje do odbudowy macierzy na zapasowym dysku. Dzięki takiemu podejściu dane są nadal bezpieczne.

Dedytkowane vs. zrób to sam

Zamiast „gotowca” możesz NAS zrobić we własnym zakresie. Do budowy można użyć zwykły stary komputer, którego nikt nie używa oraz instalując system operacyjny. Ja osobiście polecam systemy open source, np. FreeNas, dzięki czemu słaby sprzęt pozwoli na płynne działanie. Jest go gotowy obraz systemu, który praktycznie zaraz po zainstalowaniu jest gotowy do działania. Pozwala na rozbudowane monitorowanie udziałów, zarządzanie użytkownikami oraz dostępami.

Innym wyjściem jest skonfigurowanie programowej macierzy RAID na takich systemach jak Centos. Stosowane pakiety są dostępne do ściągnięcia i konfiguracji – mdadm.

Spięcie takiej macierzy z iSCSI pozwala na mapowanie udziałów sieciowych na komputerach klienckich.

Tak więc wszystko zależy od preferencji oraz pieniędzy. Jednak stworzenie NAS może być znacznie tańsze, jeżeli podejdziesz do tego we własnym zakresie. To też pozwoli zapunktowanie u pracodawcy jeżeli chodzi o własne inicjatywy oraz ograniczanie kosztów dla firmy.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT