Kurs Red Hat Certified System Administrator (RHCSA 7) – Grep i wyrażenia regularne cz.17

Print Friendly, PDF & Email

W codziennym używaniu systemów z rodziny GNU/Linux nieodzownym narzędziem będzie polecenie grep. Jednak samo grep nie wystarczy, konieczne jest użycie wyrażeń regularnych, które pozwolą uelastycznić działanie tego polecenia.

Grep i wyrażenia regularne Nieco Teorii…

Podstawowe użycie grep skutkuje wyświetleniem wyników, które pasują do szablonu. Często używane jest ono do szybkiego wyszukania wzorców w plikach, które posiadają jakąś prawidłowość. Oczywiście pliki można przeglądać ręcznie, ale jednak automatyzacja ułatwia życie.

Wyrażenia regularne to znaki, których używasz codziennie przy okazji innych czynności. Jednak w połączeniu z grep pozwalają bardzo sprawnie przefiltrować duże porcje danych i jednocześnie szybko wyświetlić wynik poszukiwań.

Praktyczne Przykłady

Grep

Do testów wykorzystam plik passwd, w którym zapisane są min. nazwy kont użytkowników w systemie. Pokażę na jego przykładzie najczęściej wykorzystywane wyrażenia regularne.

Chcesz wyświetlić listę użytkowników, których nazwa rozpoczyna się „^” od litery „s” oraz po niej występuje jeden znak „.”

Inną opcją jest możliwość wyświetlenia tylko wyników, w których szukana wartość znajduje się na końcu wiersza. Niech będzie to opcja nologin, czyli brak przypisanej powłoki dla użytkownika przez co nie może się on zalogować do systemu. W tym celu użyj znaku dolara „$”, aby dopasować szukaną frazę do końca wiersza.

Znak „*” pozwala na wieloznaczność, oznacza tyle, że w tym przypadku literka „s” może wystąpić 0 lub wiele razy.

Innymi bardzo podobnymi opcjami są znaki „+”, w takim przypadku wcześniejszy znak może wystąpić dokładnie 1 raz lub wiele razy. Znak „?” powoduje wystąpienie wcześniejszego znaku dokładnie 0 razy lub 1 raz.

Egrep

Bardziej rozbudowaną wersję grep jest egrep. Przy jego pomocy można ustawić dokładne interesujące nas parametry. Poniżej przykład wypisania wierszy, które rozpoczynają się od „s” oraz zawierają w sumie dokładnie dwie litery „s” w swojej nazwie.

Tutaj również występują wariacje na temat, oczywiście użyte cyferki można zmieniać według własnych potrzeb:

  • {2,} – wcześniejszy znak musi wystąpić min. 2 razy,
  • {,2} – wcześniejszy znak musi wystąpić max. 2 razy,
  • {2,4} – wcześniejszy znak musi wystąpić pomiędzy 2 a 4 razy

Zapraszam na kolejny wpis, w którym przedstawię podstawowe informacje odnośnie konfiguracji firewalld.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT