Najszybszy komputer świata?

Print Friendly, PDF & Email

Pojawiła się nowa lista najmocniejszych komputerów na świecie, czyli lista top 500. Ponownie na pierwszym miejscu listy znajduje się Fugaku. Od czerwcowego zestawienia platforma została rozbudowana, dziś liczy sobie 7630848 rdzieni, poprzednio było ich „tylko” 7299072. Moc obliczeniowa wynosi obecnie aż 442 PFLOPS oraz 2 EFLOPS w obliczeniach mieszanej precyzji. Co ciekawe około 90% tych superkomputerów pracuje na układach Intela Xenon lub Xenon Phi. Dla porównania, zaledwie 21 konstrukcji bazuje na platformie AMD, 10 na architekturze Power, a 5 na chipach ARM. Jednak od ostatniego zestawienia układów AMD jest aż 100% więcej niż ostatnio.

Jeżeli chodzi o systemy operacyjne, tutaj szoku nie ma, Fugaku działa pod kontrolą systemu operacyjnego Red Hat Enterprise Linux, więcej parametrów technicznych znajduje się pod tym linkiem.

Czy na liście pracuje jakikolwiek superkomputer pracujący pod kontrolą systemu Windows? No cóż.

Linux na superkomputerach TOP 500

I bardziej dokładny podział.

Dystrybucje Linux w TOP 500

Może i dobrze, przynajmniej nie ma problemu z aktualizacjami Windows.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT